И ЈЕДАН ЈЕ МНОГО: У Србији годишње 300 а не 300.000 лечених зависника од игара на срећу

Промо

12. 11. 2022. у 17:04

Ово су једине званичне и релевантне бројке, изнете на првом радном састанку надлежних државних институција и приређивача игара на срећу, док су све остало спекулације и злонамерна нагађања

И ЈЕДАН ЈЕ МНОГО: У Србији годишње 300 а не 300.000 лечених зависника од игара на срећу

Фото: Промо

Према званичним подацима релевантних здравствених установа, у нашој земљи лечи се око 300 зависника од игара на срећу годишње, а не 300.000 као што се спекулисало у јавности у претходном периоду. Лицитирањем неутемељеним подацима о броју зависника у медијима може да се створи искривљена слика о реалном стању, а неретко и да дође до злоупотребе малолетних особа у циљу привлачења пажње јавности сензационалистичким насловима. Званични подаци референтних здравствених установа о броју зависника од игара на срећу у нашој земљи показују да се од почетка 2020. до септембра ове године, дакле за скоро три године, укупно око 1.000 пацијената лечило од зависности од игара на срећу у Институту за ментално здравље. Све остале бројке које су помињане у јавности немају утемељење и служиле су превасходно за стицање ситних политичких поена.

Подаци здравствених установа показују да је од 2020. године излечено 186 зависника од игара на срећу. Мушкарци су много заступљенији, а у наведеном периоду излечено је само 12 жена, у односу на 168 мушкараца. За разлику од многих спекулација и нагађања ово су једине егзактне бројке када је у питању број оних који су се лечили у референтној здравственој установи. Такође, представници Специјалне болнице за болести зависности региструју из године у годину већи број захтева за лечењем бихејвиоралних зависности (патолошко коцкање, клађење...), посебно последње две године. Око 200 пацијената зависних од игара на срећу током ове године је лечено у Дневној болници за лечење бихејвиоралних зависности. 

Међутим, како је истакнуто на радном састанку представника Управе за  игре на срећу, Специјалне болнице за болести зависности,  Клинике за болести зависности Института за ментално здравље, Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ и Удружења приређивача игара на срећу, одржаном на иницијативу УПИС-а, заједничким снагама радиће се да се број новооболелих у Србији смањи, јер је заједнички циљ да се зависност од игара на срећу сведе на минимум у Србији. 

Један од закључака са овог састанка је и подношење иницијативе Министарству здравља за формирање стручног-радног тела - Републичке стручне комисије за превенцију зависности од игара на срећу. Договорено је да се овакав захтев упути ресорној, надлежној, државној установи како би се у што краћем временском року оформило радно тело које ће за циљ имати израду Националне стратегије за превенцију зависности од игара на срећу. 

Такође, договорено је да УПИС у наредном периоду разговара са представницима Института за јавно здравље Србије у вези са могућим истраживањима у области игара на срећу, а са циљем добијања што обухватнијих података који би послужили као корисне смернице за дефинисање потребних мера превенције зависности. 

Удружење приређивача игара на срећу поново ће покренути инцијативу за увођење Дана превенције зависности од игара на срећу, као и кампању „И један је много“ како би се што више повећао степен превенције у области игара на срећу и могућност потенцијалне зависности  свела на минимун.

„Циљ чланица УПИС-а као одговорних приређивача игара на срећу јесте да се смањи, ако је могуће и искорени, број зависника, са посебним фокусом на малолетну популацију. План је да развијемо ефикасну и свеобухватну стратегију како би кампања имала већи одјек у јавности. Ово није почетак, јер наше удружење дуже од 12 година активно сарађује са надлежним здравственим установима на пројекту едукације оператера на тему препознавања раних знакова зависности код играча. На нашу инцијативу је 2010. године забрањен улаз малолетним лицима у објекте које се баве приређивањем игара на срећу“ истакао је Раде Каран, директор УПИС-а.

Фото: Промо

Радни састанак у организацији УПИС-а по први пут је окупио све представнике референтних националних институција. Заједнички закључак Зорана Гашића директора Управе за игре на срећу, прим.др Диане Ракетић вд директорке Специјалне болнице за болести зависности, прим.др Ивице Младеновића начелника Клинике за болести зависности при Институту за ментално здравље, др Мирјане Тошић из Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Бауту“, Зорана Милошевића из Меридиана и Борјана Поповића представника јесте да сви удруженим снагама а свако из свог домена раде на превенцији и смањењу броја зависника од игара на срећу. Један од главних циљева састанка био је и да се стане на пут погрешном интрепретирању података о броју зависника којима се спекулише у медијима. Чланице УПИС-а су показале да не беже од дискусије на ову тему већ напротив желе да буду део решења, и да што више улажу у превенцију проблема како би било што мање потребе за корекцијом, и како би се проблем решио, а не заташкавао.

Присутни на радном састанку, једногласно су истакли да их посебно радује добра воља приређивача игара на срећу да сви заједно допринесу решавању проблема, као и да им је било задовољство да буду део првог скупа са представницима круцијалних здравствених институција и да се на ову индустрију почне гледати као на индустију забаве, што она и јесте, уз висок степен превенције и добро одмерене законске регулативе.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024