ПОГОРШАЊЕ МЕНТАЛНОГ ЗДРАВЉА МЛАДИХ: УНИЦЕФ покренуо кампању "Како си? Али стварно"

В.Ц.С.

10. 10. 2022. у 21:09

ЧАК сесамнаест одсто адолесцената у Србији приметило је погоршање менталног здравља током пандемије ковида, а корона је нарочито утицала на децу узраста 13-17 година из породица са нижим примањима из Београда и других урбаних средина.

ПОГОРШАЊЕ МЕНТАЛНОГ ЗДРАВЉА МЛАДИХ: УНИЦЕФ покренуо кампању Како си? Али стварно

FOTO: Arhiva novosti

Подаци УНИЦЕФ-а показују и да је 43 одсто деце између 7 и 12 година и 44 одсто адолесцената између 13 и 17 година имало потешкоћа са концентрацијом. Најчешћи проблем менталног здравља који родитељи наводе код деце је раздражљивост.

Како би указао на потребу за превенцијом и побољшањем менталног здравља младих у Србији, УНИЦЕФ је данас покренуо кампању посвећену подизању свести о овом проблему под називом "Како си? Али стварно".

Породични сукоби, вршњачко злостављање у школи, злостављање у породици, трауме, занемаривање, социјална изолација или усамљеност, доживљавање дискриминације и стигме, сиромаштво, дуговање, али и ограничене услуге стручне подршке, само су неки од узрока овог проблема.

- Кампањом коју је УНИЦЕФ покренуо и ове године настојимо да младе едукујемо о значају менталног здравља и утичемо на отклањање стигме која може довести до дискриминације и спречавања деце и младих да траже помоћ стручних лица. Успостављањем дугорочне сарадње између министарстава надлежних за здравство, образовање, социјалну заштиту и омладину настојимо да унапредимо систем услуга за ментално здравље и психосоцијалну подршку младима у Србији - истакла је Деyана Костадинова, директорка УНИЦЕФ-а у Србији.

Између децембра и априла у Суботици, Зрењанину и Крагујевцу, за младе од 14 до 25 година, њихове родитеље, старатеље, наставнике и све који раде с децом, УНИЦЕФ ће обезбедити директну подршку путем платформе за ментално здравље, као и пакет услуга које су намењене младима.

БОНУС ВИДЕО: 

ДЕСИЛО СЕ ПРЕ 36 ГОДИНА: Храбар потез Милутина због ког је добио награду Вечерњих новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (4)

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина