ПОПИС ПРЕТЕКАО ДОРУЧАК: Репортери "Новости", са пописивачима, који од јуче куцају на врата грађана наше земље

Слободан Бајић

02. 10. 2022. у 07:00

ЗДРАВО и срећно! Тим речима јуче ујутро у Сремској Каменици, са десне стране новосадског Моста слободе, шесторо пописивача задужених за тај рејон кренуло је у овогодишњи попис становништва Србије чији ће прелиминарни резултати бити познати крајем новембра.

ПОПИС ПРЕТЕКАО ДОРУЧАК: Репортери Новости, са пописивачима, који од јуче куцају на врата грађана наше земље

Пописивачи у Сремској Каменици, Фото С. Бајић

Они су претходно одржали краћи састанак у згради Месне заједнице, проверили лаптопе, припремили заштитне маске за лице и пошли од врата до врата.

- Сва опрема нам је на лаптопу који смо задужили и који има посебну апликацију са навођеним питањима за попис становништва - каже Јован Брестовац, један од 600 пописивача задужених за Нови Сад и околна места, који су прошли комплетну обуку за тај посао.

- То је и новина у попису, да се први пут ради електронски, што умногоме олакшава и убрзава посао и нама и грађанима. У наредних месец дана ја ћу по припремљеном плану и програму да посетим 300 житеља Сремске Каменице, што је равноправно распоређена норма сваког од пописивача и сматрам да неће бити проблем да се оствари.

Фото С. Бајић

Већ у првом покушају, домаћини су широм отворили врата своје куће и Јован Брестовац је са лакоћом пробио лед. Претходно се уредно представио, ставио на увид препознатљиву идентификациону картицу са фотографијом и личним подацима, на лице закачио заштитну маску и ушао у кућу.

- Добро дошли, имењаче, изволите. Знамо да долазите и чекамо вас - рекао је домаћин Јован.

Уз компјутере, ту је за сваки случај и документација на папиру ако се деси да "исцури" батерија. О свему томе рачуна води 88 инструктора и шест координатора задужених за Нови Сад и околна насеља.

- Дужност грађана је да пописиваче приме и дају податке који се од њих траже. Није битно да ли ће посао урадити у кући или дворишту, али само да обезбеде услове да пописивач може да користи лаптоп. Јер, сваки од пописивача свакодневно шаље податке који ће бити обрађивани по завршетку пописа - каже Звездана Димитријевић Јеноваи, начелница одељења за попис становништва у Новом Саду и регионална координаторка у одељењу за Нови Сад.

Она је потврдила да грађани веома лако могу да препознају пописиваче који имају легитимације са личним подацима и овлашћење да раде тај посао.

- Попис је тек кренуо и први утисци после преподнева су да проблема и одбијања није било. Верујемо да ће се тако и наставити и да ће грађани свим пописивачима излазити у сусрет. Штавише, имали смо мноштво позива житеља управо из разних делова Сремске Каменице, да они буду први пописани. Наравно, испунили смо им жељу, тако да су пописивачи код оних који су се први јавили били још у осам часова ујутро - каже Димитријевић Јеноваи.

Двадесет осми по реду попис становништва и станова, од 1864. године, откад се у Србији спроводи, трајаће до 31. октобра. Од обучених 17.500 пописивача, изабраних 15.000 изашло је на терен са лаптопима и електронским упитницима. Разлога за страх од пописа нема, јер су сви лични подаци грађана максимално заштићени и могу се користити само у статистичке сврхе и ради истраживања, поручују из Републичког завода за статистику (РЗС).

То значи да ове информације неће бити доступне пореским, нити другим органима, ни министарствима. Лични подаци се криптују и приликом обраде анонимизују и тако чувају.

Објављују се само збирне бројке. Пописани ће бити сви грађани Србије који живе овде, као и странци који у нашој земљи бораве дуже од годину дана, а нису чланови дипломатског кора. Стране дипломате, као ни имовина која припада странцима, неће бити пописивани.

Укупан број пописаних лица и станова знаће се до краја новембра, а коначне податке о старости, полу, националној припадности... имаћемо већ од пролећа.

ПРОЦЕНЕ

ПРЕ 11 година Србија је имала 7.186.862 становника, 2.487.886 домаћинстава, 2.423.208 настањених станова. Процене РЗС, на основу виталне статистике, односно рађања и умирања, кажу да нас сада има око 6,8 милиона. Демографи се плаше да би тај број, када се саберу и они који су напустили земљу, могао да се спусти испод 6,5 милиона.

ПРЕКРШАЈНА ПРИЈАВА

ПОПИС становништва, домаћинстава и станова је акција од националног значаја, рекао је помоћник директора Републичког завода за статистику Петар Коровић и упозорио да ће грађани који одбију да се одазову добити прекршајну пријаву. Коровић је казао да ће пописивач, уколико никога не нађе на одређеној адреси, поново посетити тај дом, те да ће након тог покушаја оставити обавештење са бројем пописног кол-центра како би грађани заказали термин који им одговара.

БЕЗ ОДГОВОРА

ГРАЂАНИН не мора да се изјашњава на питања о националној припадности, вероисповести, матерњем језику и инвалидитету. Пописивач је дужан да запише тачно онако како је грађанин одговорио и у случају када не жели да се изјасни по неком питању.

Фото М. Анђела

МАЊЕ ПИТАЊА ЗА ПЕНЗИОНЕРЕ

ПРОСЕК по којем би сваки од пописивача требало да посети 10 адреса дневно није и апсолутна обавеза.

- Може и више, а може и мање. Посебно када је реч о приградским насељима, где у кућама, на једној адреси, живе два-три домаћинства. У становима је лакше, јер су тамо углавном породице са три-четири члана. Такође, питања за пензионере и децу су краћа, јер их апликација наводи и брже се заврши процес него разговор са запосленима, код којих има више питања. Дакле, за све то има низ фактора - каже Димитријевић Јеноваи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри