УЏБЕНИЦИ БЕЗ СТРУЧЊАКИЊА И ВОЈНИКИЊА: Стојковић - Мора се поштовати струка, идеологији није место у школским књигама

Љ. Бегенишић

30. 09. 2022. у 08:00

ЗАВОД за унапређивање образовања и васпитања повукао је јуче, на седници Националног просветног савета (НПС), предлог стандарда уџбеника по коме се у књиге уводи родно осетљив језик.

УЏБЕНИЦИ БЕЗ СТРУЧЊАКИЊА И ВОЈНИКИЊА: Стојковић - Мора се поштовати струка, идеологији није место у школским књигама

Фото Н. Живановић

Тиме је искључена могућност да се школски материјали за предшколско образовање, основну и средњу школу, по хитној процедури, како је раније било планирано, пишу на родно осетљивом језику.

- Завод ће стандарде усагласити са ставовима струке и лингвистике, односно са мишљењем Матице српске, Одбора за стандардизацију српског језика и свих србистичких катедри, а ми немамо дилему да предност треба дати струци, а да идеологији нема места у уџбеницима - рекао је за наш лист Радивоје Стојковић, председник НПС након седнице овог тела.

Стојковић оцењује и да је охрабрујући став министра просвете Бранка Ружића који је овим поводом изјавио да мора да се поштује став НПС, односно струке и науке.

Стручна јавност, која од самог почетка сматра да се решењима у Закону о родној равноправности врши насиље над српским језиком, оштро се успротивила ставу да се родно осетљив језик уврсти у уџбенике.

Тако је Матица српска у сарадњи са Одбором за стандардизацију српског језика донела стручно мишљење о Предлогу стандарда квалитета уџбеника, а са њиховим мишљењем сложиле су се србистичке катедре са свих шест државних универзитета у Србији.

Фото М. Анђела

- Будући да се у Предлогу стандарда квалитета уџбеника на више места, сасвим оправдано, инсистира на томе да питања, задаци и налози у уџбеницима и свим текстовима буду јасно формулисани, прилагођени узрасту и развојном нивоу ученика, да језик којим су написани буде функционалан и доприноси лакшем разумевању садржаја, потпуно је нејасно зашто се у њему инсистира на родно осетљивом језику - пише у стручном мишљењу Матице српске и Одбора.

Да је "прошао" предлог стандарда квалитета, у уџбеницима би се од 2024. користиле паралелне форме.

На пример: ученици/це или ученици и ученице, научници/це или научници и научнице, биолози и биолошкиње, психолози и психолошкиње, туризмолози и туризмолошкиње, стручњаци и стручњакиње, војници и војникиње... А један од наших саговорника пита се и да ли би се именица уџбеник која је мушког рода преименовала у - уџбеницу?

Фото М. Анђела

Иначе, Закон о родној равноправости који је усвојен пре годину дана предвиђа увођење родно осетљивог језика у уџбенике од 2024. године, па је ЗУОВ, да би испоштовао законске норме, израдио предлог стандарда квалитета уџбеника који је то подразумевао и тај предлог послао НПС. Међутим, ово тело вратило је предлог на дораду у делу који се тиче родно осељивог језика, али је ЗОУВ одбио да измени спорни део и предлог опет вратио Националном просветном савету, да би на јучерашњој седници Савета Завод овај предлог повукао.

НОРМАТИВНА ГРАМАТИКА КАО УЗОР

СТРУКА наглашава да узор у писању уџбеника може бити само "Нормативна граматика српског језика", а никако "Приручник за родно осетљив језик" који се већ три године налази на сајту Владе Србије. Његову употребу је, иначе, препоручила потпредседница Владе, и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (3)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна