ХВАЛА БЕОГРАДУ ШТО ЋЕ МОЈЕ УНУКЕ ИМАТИ ДОМ: У Мајским пољанама код Глине, завршава се изградња пет кућа које је донирала престоница Србије

Д. МАТОВИЋ

30. 09. 2022. у 10:31

ОД разорног земљотреса који је променио живот становника Мајских Пољана, банијског села у близини Глине, прошао је 21 месец.

ХВАЛА БЕОГРАДУ ШТО ЋЕ МОЈЕ УНУКЕ ИМАТИ ДОМ: У Мајским пољанама код Глине, завршава се изградња пет кућа које је донирала престоница Србије

Фото Б. Бакшић Митић

После толико надања, чекања, туговања, разочарања, празних обећања, живота у неусловним контејнерима, јер се за њих ништа мењало није, пет породица ће зиму дочекати у новим кућама. И то, захваљујући помоћи Града Београда, Фондације за децу и младе града Београда и београдских предузетника.

Уколико се све буде одвијало по плану, породице Карапанџа, Мајкић, Меанџија, Бјелајац и Томић почетком новембра уселиће се у нове домове. Монтажне куће су попримиле своје обрисе, потребно је да се поставе зидови и да се покрију.

- Мајстори, инжењери и архетекте, свакодневно ужурбано раде на терену како би људи хладно време и зиму дочекали у топлом дому, а не у неусловним контејнерима који прокишњавају. Пресрећни су и захвални што ће добити нове куће - каже нам Бранка Бакшић Митић, заменик градоначелника Глине која сваког дана креће у нову борбу за људе који су у земљотресу изгубили домове.

Село Мајске Пољане у ком углавном живе Срби претрпело је можда и највеће штете од земљотреса који је крајем децембра 2020. погодио Петрињу, Глину и Сисак. Потрес је овде уништио готово све и однео пет људских живота. У селу је, у једном трену, живот напросто стао. Сцене које се и данас могу видети буде тужна осећања. Још једну зиму већина мештана провешће у контејнерима. Зато су осећања Стане Бјелајац којој се гради нови дом помешана. Сада живи у привременој дрвеној кућици са снајом Данијелом и унукама Лауром и Барбаром.

- Захвална сам Београду што ће моје унуке имати кућу, али сам тужна што ће моје комшије зиму дочекати у неусловним објектима - каже нам Стана. - Од земљотреса овде се ништа није помакло, осим ових пет кућа које се граде. Ударен је, додуше, један темељ за комшију и ту је хрватска држава стала. Контејнери су мали, унутра нема простора ни за двоје, а мораш опрати, скувати... Сви су више напољу, него унутра. А, шта ће бити кад дође још једна зима, кад се не могне боравити напољу?! Моје унуке на смену уче. Кад једна учи, друга мора ићи напоље. Једна је првачић, друга четврти разред. Мислим да им се у памћење урезала реч: "Шути!"

Стана Бјелајац је изгубила мужа и сина.

- Пола срца је срећно што ће моје унучице имати своју собу, а друга половина не може да се попуни. Заборавила сам и да се радујем. У последњих неколико година, ништа нам се, до овога, није лепо догодило. Остала сам са снајком и са два мала анђела. Нас четири у овој шуми. Саме. Да није било Бранке, не знам како бисмо даље. Једва смо нову кућу добили, јер нису хтели да нам сруше стару. Да ме не вежу ова моја два гроба вероватно бих отишла, али нисам могла да их оставим - говори нам кроз сузе Стана.

Борислав Меанџија је тренутно у контејнерском насељу, и чека на донирану кућу.

Земљотрес је његов дом сравнио са земљом, а он је, како је раније испричао, смрт избегао за - минут. Изашао је из куће тренутак пре земљотреса, јер је морао да оде до банке по картицу коју му је прогутао банкомат. Његове комшије отац Фрањо и син Марио Томић нису били те среће. Обојица су погинули у њиховој великој троспратници која се од силине ударца у секунди срушила и здробила све под собом. Супруга и мајка Радмила, са другим сином Дариом ускоро ће се уселити у нову кућу.

Душко Карапанџа и његова мајка Љуба после земљотреса су живели у шатору, на њиви у селу. Затим су добили контејнер без купатила, а онда мобилну кућицу.

- Живели смо некако у нади, од данас до сутра, да ћемо добити кућу. Тај дан се приближио. Мајстори раде сваки дан, још мало па ће бити готова - каже нам Душко.

- Сад је све лакше. Да није Београда остали бисмо да живимо у мобилној камп-кућици довека. Бранка је за нас овде гребала и рукама и ногама, и неизмерно смо јој захвални.

Фото Б. Бакшић Митић

СПАВАЛА У АУТОМОБИЛУ

ДОМ ће добити и породица Бранке Мајкић, која спава у "службеном контејнеру" (канцеларији) или свом аутомобилу. У контејнеру који је био постављен крај њене срушене куће боравила је само преко дана кад је била сигурна да у случају потреса може да истрчи напоље.

ИНИЦИЈАТИВА ПОТЕКЛА ОД ВЕСИЋА

ГРАД Београд ће "удомити" још 29 породица у Мајским Пољанама и укупно ће обновити 34 српске куће. Пројекат се спроводи преко Фондације за децу и младе Београда "Гнездо", а иницијатор акције је био Горан Весић, доскорашњи заменик градоначелника Београда. План по коме ће се обнављати остале куће је утврђен, а обнову коче понајвише бирократске процедуре у Хрватској.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)