БЕДА НЕ ДА ЖЕНАМА ДА ПОБЕГНУ ОД НАСИЛНИКА: Многе су биле без примања, имовине и подршке, а институције нису реаговале

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

23. 09. 2022. у 11:00

СУБОТИЧАНКА Љиљана Велимировић, коју је у уторак ножем усмртио бивши муж Роберт, двадесет трећа је жена убијена у породичном и партнерском насиљу од почетка 2022. Упркос Закону о спречавању насиља у породици, готово да нема године када број фемицида не пређе 20, а број пријава мери се хиљадама. Од 2010. године усмрћено је више од 360 супруга, партнерки и мајки.

БЕДА НЕ ДА ЖЕНАМА ДА ПОБЕГНУ ОД НАСИЛНИКА: Многе су биле без примања, имовине и подршке, а институције нису реаговале

Фото К. Михаиловић/З. јовановић

Од 23 страдале жене, подаци институција показују да је само шест тражило њихову помоћ. То одговара и прошлогодишњим бројевима, који кажу да је тек свака четврта жена затражила подршку и помоћ, али и да су насилници имали за собом дугу историју насиља, као и да је нека од институција у систему заказала. Већина жена плаши се одмазде ако пријави насилника или, како истичу, не верује институцијама.

Многе од ових жена потичу из сиромашних средина, материјално су необезбеђене и то их тера да остану уз насилника или му се стално враћају пошто немају од чега да живе. Управо такав је прошлонедељни случај двадесетседмогодишње жене, која је живела у више него скромном кућерку у Земуну, без прихода, зависна од супруга Д.С., чије је насиље годинама трпела и који ју је на крају тукао дрвеном палицом до смрти.

- Сиромаштво и алкохолизам генеришу све облике социјалне патологије, насиље генерално и насиље над женама, и стварају лош миље који производи будуће насилнике. То, наравно, није једини фактор. Економске прилике отежавају женама које су жртве насиља много тога, па и да оду од насилника и живе самостално. Насиље, ипак, није ексклузивитет само сиромашних људи и сиромашних земаља. Има га и међу богатима. Социјалне патологије постоје од када је света и века, а од једног друштва зависи како ће их "обручити" - каже социолог проф. др Љубиша Деспотовић.

Да економски проблем жена није редак, потврђује и Вања Мацановић из Аутономног женског центра. Чак и када се осмеле да оду од злостављача, он им тенденциозно прави проблеме на послу или код родбине и пријатеља, где су се склониле, не би ли остале без посла и крова над главом, па да морају да му се врате.

В.Н.

- Систем је спор. Много времена је потребно да жена судски издејствује алиментацију, а онда још толико да оконча извршни поступак - додаје Мацановић и наглашава да је Закон за последњих пет година ипак мало смањио број убистава жена које се обраћају институцијама. Тамо где добро функционишу групе за координацију и сарадњу на локалном нивоу, које чине представници центара за социјални рад, тужилаштва и полиције, а често и здравствених институција - насиља је мање. Ови тимови сваки појединачни случај обрађују и праве планове подршке жртви.

- Тамо где није схваћен смисао ових група и где нема сарадње, ситуација није добра - додаје Мацановић. - Велики проблем тужилаштво има са психијатрима, који често не желе да се удубе у историјат насиља, не желе да задрже насилнике на испитивању, не одазивају се на позиве тужилаштва да присуствују састанку групе за координацију и дају процене да насилник није опасан по друге и себе, после чега он изврши убиство. Такав је био случај са суспендованим полицајцем у Врању прошле године (Марко Марковић), који је после процене вештака да је безопасан изашао из притвора и убио бившу партнерку (Ану Илић).

Слична је ситуација и са Чачанином Илијом Глишовићем (21), који је у априлу ове године заклао мајку, оца и деду. Надлежно министарство констатовало је у овом случају и пропусте у раду Центра за социјални рад.

СВАКИ ДРУГИ НИЈЕ БИО ОСУЂИВАН

РАНИЈЕ истраживање у оквиру регионалног програма који подржава "УН вимин" показало је да је највећи број починилаца фемицида раније неосуђиван (52 одсто), половина није претерано конзумирала алкохол пре убиства, 55 одсто не болује од душевне болести, а трећина је била урачунљива у време извршења.

- Највећи проблеми су економска несамосталност жена и институције - каже Хајрија Рамадани, председница Удружења "Хајр", које окупља жртве. - Јуче смо имали случај две жене које су полицији пријавиле да је насилник прекршио судску забрану приласка на 100 метара, која му важи до септембра 2023. Полиција је насилнику заказала разговор за следећи дан у 13 сати, не размишљајући шта ће се десити током ноћи и да ли ће он напасти ове жене.

Она додаје и да институције често пребацују кривицу једна на другу, правдајући се да су им везане руке.

Весна Станојевић, координаторка Сигурне куће, каже да међу жртвама има и сиромашних и добро ситуираних, да су се неке обраћале институцијама, док друге нису, али да је једна ствар у свим случајевима заједничка - насилници имају проблем са патолошком љубомором.

- Они су по 10-15 година од разлаза са женом или партнерком и даље њоме опседнути, не налазе нови смисао живота, њу криве за све неуспехе и желе да је "казне". Свој проблем не желе да признају, а психијатри су врло мало укључени, пре свега јер насилници одбијају одлазак у саветовалишта. После изласка на слободу, они крше забране приласка и за то често не одговарају, док жене и деца морају да се крију да им се не би светили за боравак у затвору - каже Станојевићева.

Судови у Србији имају различиту праксу, па неки љубомору тумаче као олакшавајућу, а други као отежавајућу околност. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (1)

РЕД СУНЦА, ПА РЕД КИШЕ: Ево какво нас време очекује данас