БАБЕ УЧЕ СТРПЉЕЊУ, А МАМЕ ВАСПИТАВАЈУ: Утицај старијих на одрастање деце има позитивне и нежељене ефекте, али родитељи су ти који одлучују

Ј. МИЛОВИЋ

25. 08. 2022. у 11:18

ЊИХОВА љубав је безусловна. Увек имају времена и стрпљења. Бесконачна пажња је друго име за њих. За најмлађе су раме за плакање, подршка за ситне лудости, ослонац у свим невољама.

БАБЕ УЧЕ СТРПЉЕЊУ, А МАМЕ ВАСПИТАВАЈУ: Утицај старијих на одрастање деце има позитивне и нежељене ефекте, али родитељи су ти који одлучују

Фото Shutterstock

Како је васпитање веома сложен и захтеван задатак, поред родитељске, важан значај на формирање и развој личности деце имају управо баке и деке. Не постоји одређен калуп за васпитање, али неопходно је да улоге буду јасно дефинисане, тако да родитељи буду кључни носиоци одгајања деце, како за "Новости" каже школски педагог Марина Тодић.

- Баке и деке јесу од великог значаја, али њихова основна улога је да деци пруже љубав, да их мазе, играју се и шетају са њима, указују на традиционалне вредности, причају приче, али родитељи су ти који уче децу - истиче Тодићева.

- Углавном, они са унуцима доживљавају друго детињство.

У све већем броју случајева, уживају у оним стварима за које нису имали времена са својом децом. Често таква понашања доводе до прекомерне попустљивости и померања граница у васпитању. Уколико старији не поштују и не прате захтеве које родитељи постављају деци, дозвољавају оно што су им маме и тате забранили, то ће и те како допринети рушењу ауторитета.

Посебан начин третирања најмлађих, другачије провођење времена, посебна пажња и топлина, безусловно удовољавање њиховим жељама, сигурно да за децу представљају нешто посебно и другачије. Али, то носи са собом и бројне нежељене ефекте који се одражавају на развој детета.

- Попуштање од стране старијих углавном се дешава несвесно, пре свега из превелике љубави и уживања у одрастању унучића. Ретко су строги према њима и јако често су им њихови несташлуци занимљиви и то их забавља. Када такво понашање прерасте у претерану попустљивост, то може да произведе поремећај у односима родитеља и бака и дека, јер деца на такав начин примају поруке које су им двосмислене и збуњујуће. Такође, може проузроковати рушење ауторитета и створити непослушно дете - наглашава наша саговорница.

Поред негативног утицаја, треба нагласити низ позитивних аспеката раста уз баке и деке, који заузимају посебно место у животима малишана. Године проведене са њима могу научити децу колико су важне породичне вредности, као и стрпљење, лепи манири, толеранција. У животу деце они су значајан емотивни ослонац и из њихових догодовштина свашта може да научи.

Када су деца мала, удовољавање њиховим жељама доприноси јакој привржености и доживљавају улоге заштитника од родитеља. Значајна разлика у промени одношења према најстаријим присутна је у периоду адолесценције, према речима саговорнице.

- При одрастању, нарочито у адолесцентској доби, тај се однос мења. Долази до промена интересовања, неспоразума, смањује се посвећеност према старијим члановима породице, што се правда недостатком времена, па се баке и деке осећају запостављено. Без обзира на стања кроз која деца приликом сазревања пролазе, генерацијски јаз, неразумевање, старији су јако важни за здрав развој најмлађих и сигурни осланац за све недаће.

- Купили су нам први бицикл, платили часове плеса и пливања, певали најлепше песмице, причали нама најдраже бајке, умиривали чаробним штапићем. У њиховом дому се играмо брашном, месимо колаче, код њих је све дозвољено, то су баке и деке - истиче Тодићева.

СВЕ У ДОГОВОРУ СА РОДИТЕЉИМА

Многе бабе и деде нису "онлајн", али има и оних који су активни на друштвеним мрежама.

Они треба да воде рачуна да не објављују фотографије које сами унуци или њихови родитељи не би желели да буду јавно видљиве, као и да се не понашају наметљиво. Не би требало да предлажу имена за бебу, пошто је то лична ствар родитеља и њихов укус не би требало да утиче на ову одлуку.

Куповина великих поклона без договора са родитељима, попут таблета, телефона или аутомобила за одраслог унука, такође није препоручљива, а не би смели да намећу своја веровања унуцима, односно морају да се уздрже од наметања сопствених политичких и религијских ставова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије