"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ! ПОСЛЕДИЦЕ ПОНИШТАВАЊА НЕУСТАВНИХ ПРОПИСА УНИВЕРЗИТЕТА: Враћа се академска част професорима

И. МИЋЕВИЋ

23. 07. 2022. у 10:40 >> 10:41

ОДЛУКА Уставног суда да прогласи неуставним одредбе Статута Универзитета у Београду и Правилника о поступку утврђивања неакадемског понашања у изради писаних радова омогућиће свима који сматрају да су неправедно остали без академске титуле и звања, да потраже правду пред Управним судом.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ! ПОСЛЕДИЦЕ ПОНИШТАВАЊА НЕУСТАВНИХ ПРОПИСА УНИВЕРЗИТЕТА: Враћа се академска част професорима

Фото: Н. Фифић

Случај доктората Синише Малог разликује се од осталих само у томе што је, због јавне функције, под медијском лупом. Свакако није једини.

У надлежности Уставног суда није враћање доктората, јер ова највиша правна инстанца само може да даје тумачења и оцену усклађености прописа. Докторат Малом може да буде враћен одлуком Управног суда, пред којим је правни тим министра финансија већ покренуо два поступка.

Правни стручњаци од којих смо затражили тумачење ове ситуације кажу да Управни суд не може да игнорише нове околности у којима прописи по којима је докторат одузет више не важе. То указује да су правни аргументи на страни Малог, тј. да има основа да одлука о поништавању дипломе буде поништена. На исти начин могу да покрену поступак и универзитетски предавачи који су оштећени неуставним прописима универзитета. Овим се, свакако не улази у меритум - да ли у неком од оспорених радова има елемената плагирања. Етичке комисије факултета и универзитета и даље имају право да одлучују о томе, да изричу казне - јавне опомене и осуде, али не и да санкција буде одузимање звања.

Ђорђе Јанаћковић, Фото ФТН

Уставни суд оценио је, заправо, да су универзитетски прописи неуставни и у супротности са Законом о високом образовању, јер су се ставили изнад овог закона. Да би тела универзитета могла да одузимају титуле и звања, то би морало да буде предвиђено законом, а тога у закону - нема! Друга кључна замерка је у томе што су се прописи примењивали ретроактивно, што уноси правну несигурност. Тако су могли да покрену питање академске честитости и неког покојног професора и, ако утврде плагијат, да постхумно одузму диплому.

Иначе, два захтева за оцену уставности по којима је Уставни суд поступао поднета су прошлог пролећа, више од пола године пре поништавања министрове докторске дипломе.

Како сазнајемо у Уставном суду, Синиша Мали није подносио уставну жалбу након одузимања докторског звања.

Уставни суд, Фото Д. Миловановић

Пред Уставним судом нашла се и трећа иницијатива за оцену прописа УБ, коју су покренули адвокати проф. др Ђорђа Јанаћковића, који је био декан  Технолошко-металуршког факултета (ТМФ). И против њега је вођен поступак пред Одбором за професионалну етику УБ, а ово тело више пута је, каже, упозоравало да су прописи по којима поступају незаконити и неуставни.

- На то су упозоравале и етичка и стручна комисија ТМФ. Не могу да верујем да председник Одбора, који је уједно и професор Правног факултета, није знао да примењује прописе који су противзаконити и противуставни - каже проф. Јанаћковић за "Новости".

- Иницијатива коју су поднели моји адвокати имa исту основу као и прве две, с тим што се тиче још неких питања у области управних поступака.

Он каже да ће, након одлуке Уставног суда, искористити све правне могућности у својој одбрани. Додаје да његов случај није једини, те да неке колеге већ воде поступак пред Управним судом због сличне ситуације. 

Синиша Мали, Фото Танјуг

Универзитет повредио аутономију

ОДУЗИМАЊЕ звања и дипломе као казна за кршење академске честитости није смело да буде прописано Статутом и правилником УБ, већ искључиво законом. Поједини правници тумаче да је том противзаконитошћу управо УБ повредио начело аутономије универзитета. Устав каже да се аутономија јемчи у складу са законом, а не мимо закона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије