У ПОРАСТУ БРОЈ НАПАДА НА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ: Мисија ОЕБС-а на КиМ представила извештај о заштити културног наслеђа

Д. Зечевић

19. 07. 2022. у 13:37

МИСИЈА ОЕБС-а на Косову и Метохији представила је извештај о заштити културног наслеђа на КиМ у којем је регистровала пораст инцидената почињених на црквама и на гробљима који припадају Српској православној цркви и српској православној заједници.

У ПОРАСТУ БРОЈ НАПАДА НА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ: Мисија ОЕБС-а на КиМ представила извештај о заштити културног наслеђа

Фото: П. Милошевић

Наиме, у извештају који је представљен у Приштини, али и на сајту ове мисије о заштити културног наслеђа на КиМ од јануара 2014. до децембра 2020. године, ОЕБС наводи пријаву 247 инцидената на културном наслеђу и верским локалитетима. Међу њима 112 случајева су крађе новца или имовине.

- Догодило се 86 инцидената вандализма на верским објектима. Више од половине њих, 48 случајева, било је усмерено против верских објеката Српске православне цркве, док је 25 почињено против Исламске заједнице - наводи се у извештају ОЕБС-а и додаје да се вандализам огледа у бацању камења на прозоре, оштећењу врата и брава, деструктивним радњама на гробљима, уништењу и крађи икона.

У угрожавању српске баштине догодили су се, како се наводи даље у извештају, случајеви ремећења на српским гробљима, бацања камења на цркве и свештеничке конаке. Напади су укључивали графите са узнемирујућим порукама на зидовима и вратима објеката повезаних са СПЦ и постављање албанске заставе на ограду гробља Српске православне цркве.

- У поређењу са крађама у којима је мотив новац, инциденти у којима су мете културно наслеђе и верски локалитети, а у којима мотив није новац, показују другачији тренд јер је 57 одсто од преосталих 135 инцидената почињено у црквама и на гробљима који припадају Српској православној цркви, док је 24 одсто било усмерено против верске имовине Исламске заједнице - наводи се у извештају ОЕБС-а и додаје да је више од половине крађа забележено у џамијама, док су се у 38 одсто случајева крађе догодиле у богомољама Српске православне цркве.

И док се у извештају такође наводи да је ОЕБС уочио позитивне кораке у институционалном поштовању Закона о специјалним заштитним зонама, из ове мисије опомињу да неконтролисан развој, углавном бесправна градња и рушење објеката наслеђа, и даље изазива забринутост због начина на који утиче на заштиту локалитета специјалних заштитних зона.

Без утврђивања починилаца

- О свим инцидентима против културног и верског наслеђа полиција је информације пренела тужилаштву. Међутим, само ограничен број је даље обрађен и прослеђен правосуђу. У већини случајева или није могло да се утврди ко је починилац или је штета била мала - стоји у извештају ОЕБС-а и додаје се да мотиви нападача да изаберу културно наслеђе као мету, осим у случају крађа повезаних са новцем, остају нејасни.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)