ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА НЕДЕЉУ ПРЕД НАМА: Пљускови су иза нас, ево какво нас време чека следеће седмице

Новости онлине

13. 06. 2022. у 00:34

МЕТЕОРОЛОГ Ђорђе Ђурић објавио је најновију временску прогнозу, и истакао да нам након веома нестабилног времена са обилним пљусковима и грмљавинским олујама са градом и локалним поплавама, следи дуготрајна стабилизација времена, али без великих врућина.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА НЕДЕЉУ ПРЕД НАМА: Пљускови су иза нас, ево какво нас време чека следеће седмице

Фото: Профимедиа/Илустрација

- Изнад подручја Србије и даље се наставља утицај циклона који већ данима доноси обилне пљускове са грмљавином и јаче грмљавинске непогоде са градом. Снажни грмљавински процеси највише су се претходних дана обрушавали на западне пределе Србије, па је тако у Лозници пре два дана само у једном дану пало преко 80 милиметара кише по квадратном метру, што је просечна количина падавина за цео месец - написао је Ђурић на фејсбуку.

Обилних падавина било је локално и у другим пределима, а снажна киша током претходне ноћи довела је до изливања мањих токова на западу Србије, па је дошло до бујичних поплава на подручју Чачка, Горњег Милановца, Ивањице, Ариља и Пожеге, а дошло је и до изливања Ђетиње, која је поплавила подручје између Ужица и Пожеге. На том подручју током претходне вечери и ноћи пало је додатних 30 до 70 милиметара кише по квадратном метру.

- На појединим локацијама причињена је и материјална штета, а под водом су многе обрадиве површине. Падавине су у претходном периоду биле веома неравномерено распоређене, што је случај код локалних пљускова са грмљавином. И тако, док су поједине локације у претходних пар дана добиле и преко 100 милиметара кише по квадратном метру, поједине локације прошле су и без капи кише. У претходном периоду највише падавина било је у Подрињу, на западу и југозападу Србије, у Срему и у деловима централне Србије. Овакве обилне и локалне падавине доводе до опасности од изливања мањих река и потока, док, срећом, опасности од изливања средњих и већих река нема, иако се пораст и на њима очекује наредних дана - каже метеоролог Ђорђе Ђурић.

Временска прогноза за недељу пред нама

Добра вест је да од понедељка следи постепена стабилизација времена, која је већ данас наступила на северу Србије и у Београду. У суботу пред крај дана и током вечери снажне грмљавинске олује погодиле су и Београд, а на појединим локацијама олујни ветар обарао је дрвеће. Пало је и преко 30 милиметара кише у кратком временском интервалу. Дакле, Србија је и даље под утицајем циклона са Егејског мора.

- До краја дана на северу Србије и у Београду биће сунчано, уз јак северозападни ветар. У осталим пределима Србије очекује се променљиво облачно време, а локалних пљускова са грмљавином биће углавном у Браничеваком округу, у Поморављу и у Шумадији. Положај циклона је такав да се ови системи над нашем подручјем премештају у североисточној висинској струји даље према југозападу, односно од североисточне преко централне Србије даље према западу Србије. Овог послеподнева температуре се крећу од 22 степена на југу Србије до 30 у Војводини. У Београду је 29 степени. Златибор и Сјеница мере 17, а Копаоник 11 степени - додаје Ђурић.

У понедељак ће са запада Европе све више јачати термички гребен на висини и поље високог ваздушног притиска, па следи даља стабилизација времена, па ће тако над севером и западом Србије и у Београду бити сунчано и веома топло, док се под утицајем циклона из Турске над југом и истоком Србије и даље очекује облачност, повремено са пљусковима и грмљавином, али ће до краја дана утицај овог циклона потпуно ослабити.

- Дуваће слаб до умерен северни и северозападни ветар. Након јутарњих 13 до 17 степени, максимална температура током дана биће од 25 на југу Србије до 31 у Војводини, у Београду до 30 степени.

У уторак се преко Србије очекује премештање веома ослабљеног хладног фронта са северозапада. Он неће донети падавине, већ појачан, на истоку Србије и јак северозападни ветар и мало свежију ваздушну масу са северозапада, али и умерено наоблачење. Максимална температура биће од 24 до 28 степени, у Београду до 26. У среду и у четвртак поново ће ојачати гребен на висини са југозапада, па ће бити сунчано и топло, уз прилив топле ваздушне масе са југозапада. Максимална температура биће од 26 до 30 степени.

Петак ће поново донети продор ослабљеног хладног фронта са северозапада, па ће у суботу бити мало свежије и облачније, тек понегде уз изоловане падавине, али без значајнијих количина и тек на ограниченом простору, а хладни фронт осетиће се највише у виду јаког северозападног ветра и у незнатном паду температуре.

Од недеље се очекује сунчано и осетно топлије време, јер ће са југозапада уследити прилив веома топле ваздушне масе, па ће максималне температуре бити више од 30 степени. Како је просек максималне температуре за ово доба године у Србији од 24 до 28 степени, оне су ових дана углавном око просечних вредности и такве ће бити и током већег дела следеће седмице или за који степен изнад просека.

- Око 19. и 20. јуна максималне температуре могле би кратко бити и за 7 степени више од просечних. Када је реч о падавинама, њих је ових и претходних дана било у умереним, у многим пределима и у обилним киличинама и то након дуготрајног сушног периода. Када је реч о наредном периоду, од сутра улазимо у дужи период од најмање 10 дана без значајнијих падавина или уопште без падавина - истиче Ђурић.

Временска прогноза за западну Европу

Иначе, док је наше подручје ових дана било под утицајем циклона и веома обилних падавина, грмљавинских пљускова и олуја, Пиринејско полуострво захватио је врео талас са северозапада Африке, па температуре прелазе 40°Ц, а овог послеподнева достижу и 43°Ц. И наредних дана у Шпанији и у Португалији биће врело, уз температуре и до 40°Ц, широм Шпаније и на југоистоку Португалије до 42°Ц, укључујући и Мадрид, док се на југу и на југозападу Шпаније у области Кордобе очекује и до 45°Ц.

Истовремено, расхлађујући утицај Средоземног мора на обалама Медитерана условљава веома пријатне температуре од око 30°Ц, а на обалама Атлантика на северозападу Шпаније и Португалије од око 20°Ц. Освежење са локалним пљусковима очекује се у овим пределима тек у другој половини следеће седмице и температуре би пале на 31 до 35°Ц.

Иначе, врео талас који је захватио Шпанију и Португалију дошао је веома рано, а темпертуре које се бележе карактеристичне су за најврелије дане у јулу и у августу. Велики проблем прави и суша и минимални водостај река и језера, али и опасност од шумских пожара. Када након врелих температура и до 45°Ц до Шпаније и Португалије стигне освежење са Атлантика, овај врео ваздух под утицајем циклона са Атлантика ће у јужној висинској струји захватити западну Европу и током наредног четвртка, петка и суботе у Француској се очекују температуре преко 35°Ц, понегде и до чак 40°Ц, а потом следи освежење са грмљавинским олујама са Атлантика.

БОНУС ВИДЕО: ОН ЈЕ ДОНЕО ЏОН ТРАВОЛТА ФРИЗУРУ У БЕОГРАД - Пет минута са фризером Ратком Шоботом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)