СВАКА СЕДМА ОСОБА ИМА МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕЋАЈ: Министар Лончар и директори одлучили да јун буде посвећен борби за очување психичког здравља

Б. Р.

01. 06. 2022. у 21:52

ПРВИ пут у Србији ће цео месец бити посвећен менталном здрављу, а то ће бити управо јун, током којег ће се промовисати модели превенције менталних поремећаја и разбијати стигма људи који се са њима суочавају.

СВАКА СЕДМА ОСОБА ИМА МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕЋАЈ: Министар Лончар и директори одлучили да  јун буде посвећен борби за очување психичког здравља

Фото Танјуг

Министар здравља Златибор Лончар и представници здравствених установа, које се баве менталним здрављем, овакву одлуку донели су у среду, а она је одговор надлежних након тешког периода који траје дуже од две године, од избијања пандемије вируса корона, а који је утицао на ментално здравље грађана.

- Не треба да се правимо као да се ништа не дешава и да очекујемо да ће неке ствари да се реше саме од себе - рекао је министар Лончар. - Не можемо да жмуримо пред вестима које нас сваког дана затрпавају, такве вести нас све узнемире и зато сам позвао најстручније људе који се баве менталним здрављем да видимо шта можемо да урадимо да помогнемо свима.

Министар је рекао да ће бити формирани тимови стручњака и у домовима здравља како би са лекарима опште праксе радили на томе када да посумњају, како да дијагностикују и да знају шта у том моменту да раде са таквим пацијентима.

- Проблем је што велики број пацијената који дође до психијатријског лечења то лечење из неког разлога не настави - рекао је министар Лончар.

Директорка Клинике за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић" Ивана Сташевић Карличић казала је да су током короне оболели сви они који су имали предиспозиције да оболе од разних менталних поремећаја, па је стрес то само убрзао.

- У Србији је урађена прва Национална студија о процени менталног здравља, а резултати показују да у овом тренутку 15,2 одсто становништва испуњава критеријуме неког психичког поремећаја - указала је др Милица Пејовић Милованчевић из Института за ментално здравље. - За нас је било изненађујуће да депресију има око 2,2 одсто становништва, анксиозне поремећаје 1,8 одсто, а најчешћи проблем у Србији је злоупотреба алкохола - 7,2 одсто популације. Ти резултати се, ипак, не разликују од европских и светских.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна