ТАЈАНСТВЕНА И ПОСЛЕ ПОЛА ВЕКА: У Ресавској пећини јуче обележено шест деценија од њеног откривања и 50 година од отварања за посетиоце

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

29. 04. 2022. у 09:15

КАДА сам пре 60 година ушао у Ресавску пећину, деловала ми је монументално и тајанствено.

ТАЈАНСТВЕНА И ПОСЛЕ ПОЛА ВЕКА: У Ресавској пећини јуче обележено шест деценија од њеног откривања и 50 година од отварања за посетиоце

Фото Н. Скендерија

Иако сам је посетио небројено пута, и данас је тако доживљавам. Она је сачувала исконску тајанственост, а одмерено светло чини да посетилац хода кроз утробу земље и да је поново истражује, што значи да ју је пројектант одлично урадио.

Овако за "Новости" говори Бранислав Божовић Денис, спелеолог и планинар. који је овај драгуљ природе недалеко од Деспотовца истраживао са групом научника шездесетих година прошлог века. Није одушевљење скривао ни јуче када је са многобројним званичницима и гостима поново обишао ову лепотицу Кучајских планина поводом пола века од њеног отварања за посетиоце.

У четири дворане Ресавске пећине, које се налазе на два нивоа, лепотом плени пећински накит црвене, жуте и беле боје. Процењује се да је пећина стара 80 милиона, а најстарији накит 45 милиона година. Надморска висина на улазу у пећину је 485, а најнижи део налази се на 405 метара. Стаза којом се посетиоци крећу док уживају у неодољивој, ванвременској лепоти овог заштићеног природног добра прве категорије, дуга је четири и по километра.

А, сву лепоту овог природног бисера Горње Ресаве пастири су случајно открили 1962. године. Потом су је спелеолози, геолози и други стручњаци проучавали целу деценију.

Међу њима је био и инжењер Милутин Рудаковић Кепа, по чијем надимку је названа Кепина дворана. Узбуђен, сећао се истраживања Ресавске пећине.

- Осећај да први силазим у тај свет мрака, у ком се време мери милионима година, био је фасцинантан. Данас пећину често посећујем и увек нађем нов накит или детаљ, јер га видим у неком свом светлу.

Пре пола века отворена је за посетиоце.

- Највеће заслуге припадају почившем доктору Јовану Петровићу, професору Природно-математичког факултета у Новом Саду и његовој екипи спелеолога - казала је Ана Богдановић, директорка ЈП "Ресавска пећина".

- Била је то права авантура са много ризика, будући да у то време није било адекватне опреме за истраживање пећина. А, када су 10 година касније стигли први посетиоци, пећина је тада и неколико наредних година била у оквиру Туристичке организације "Шумадија" са седиштем у Великој Плани. Ресавска лепотица у негдашњој Југославији, заједно са Постојнском јамом у Словенији, важила је за једну од најлепших и накитом најбогатијих пећина. Њено отварање представљало је велики подстицај развоју туризма и убрзаном привредном напретку општине Деспотовац.

Тачан број посетилаца тешко је утврдити, рекла је Богдановићева и додала да се може рећи да их је до сада било између 10 и 15 милиона, јер је за петогодишњи јубилеј награђен тромилионити посетилац.

- Свакако да је у почетку било далеко више интересовања, била је отворена аутобуска линија Београд - Ресавска пећина са три дневна поласка из пећине према Београду. Ако се узме у обзир да је и последњих година просечно око 50.000 посета, долази се до тих петнаестак милиона посета у претходних пола века што је импозантна бројка. Осим обиласка пећине и прелепих дивљаковачких ливада, за посетиоце је отворен и авантура-парк - додала је Богдановићева.

Јубилеју отварања лепотице с Кучајских планина присуствовала је и Марија Лабовић, директорка Туристичке организације Србије.

- Ресавска пећина је невероватан бисер природе, али и један од најлепших локалитета који посетиоци радо обилазе. Зато је важно не само да је чувамо, већ и да је унапређујемо и да је туристима представљамо на прави начин. Добре године су тек пред нама, јер се трендови у туризму мењају. Они траже природу и активан одмор, што управо овде могу да добију. Ако негде могу да имају прави доживљај, то је управо у Ресавској пећини - рекла је Лабовићева.

посетиоцима свирала Надежда Ђорђевић/Бранислав Божовић/Милутин Рудаковић, Фото З. Глигоријевић

РЕКОНСТРУИСАНА КОМПЛЕТНА ОГРАДА

ОПШТИНА Деспотовац, Министарство заштите животне средине и ЈП "Ресавска пећина" радили су на унапређењу инфраструктуре на споменицима природе Ресавска пећина и "Лисине". Реконструисана је ограда у пећини и око ње, обновљена канализациона мрежа, поплочан је плато кафића, који је комплетно адаптиран, и степеништа, засађене су нове саднице, урађена нова капија, зграда рецепције, сви мостови. Обезбеђена су средства за реконструкцију платформе код водопада, куповину тезги за излагаче и продавце, замену путоказа, осветљења у самој пећини.

ПОДСТИЦАЈ ОД ДВА ДРЖАВНА ПРОЈЕКТА

ПРЕДСЕДНИК општине Деспотовац Никола Николић рекао је да ће два велика државна пројекта Горњу Ресаву учинити још атрактивнијом.

- Реч је о ауто-путу "Вожд Карађорђе" и Националном парку "Кучај-Бељаница", који су уврштени у плански документ Србије. Они ће представљати препород за грађане деспотовачке општине. Ауто-пут од Аранђеловца до Бора имаће улаз на километар од Деспотовца и биће једна од највреднијих задужбина у Горњој Ресави, јер ће јој дати и привредни подстицај. Будући национални парк простираће се на око 45.000 хектара, а држава ће заштитити и унапредити наш крај - оценио је Николић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024