МЕТАЛНИ ОТПАД ИЗ УКРАЈИНЕ УПАЛИО АЛАРМ: У Центру за разминирање у Гроцкој је почела обука за препознавање експлозивних остатака рата

Б. СУБАШИЋ

19. 04. 2022. у 10:33

РАТНА историја Србије је оставила је много убитачних експлозивних "успомена" у нашем тлу, а сада је на видику и нова опасност: неексплодирана убојна средстава из увозног металног отпада.

МЕТАЛНИ ОТПАД ИЗ УКРАЈИНЕ УПАЛИО АЛАРМ: У Центру за разминирање у Гроцкој је почела обука за препознавање експлозивних остатака рата

Фото Б. Субашић

После информација да ће међународни трговци на тржиште изнети велике количине метала са ратишта Украјине руководство "Смедеревске железаре - Хестил Србија" послало је екипу својих техничара на обуку у Центар за разминирање.

Стари радници Железаре кажу да су пиротехничари и раније у металном отпаду тражили неексплодирана убојна средства, јер би се она активирала и без упаљача ако би доспела у високу пећ. Због актуелне опасности да се на тржишту појави метални отпад са активних ратишта у Центру за разминирање се обучавају специјализоване екипе које ће у кршу уочавати потенцијалну опасност, предузимати одговарајуће процедуре и своја знања ширити међу колегама.

- Железара добија отпадни метал са свих страна света, а долазак гвожђа из Украјине представљао би специфичан ризик и обука за препознавање експлозивних остатака рата је веома значајна - каже Бојан Гламочлија, директор Центра за разминирање.

- Старији који су током школовања имали предмет Одбрана и заштита и који су ишли у војску поседују веће знање о овој области и опасностима од младих, који су експлозивне направе гледали само на филму и интернету. Зато је Центар за разминирање одговорио на захтеве заинтересованих предузећа и први пут у Србији одржава обуку оваквог типа, чији је шири циљ подизање свести о неопходности континуиране едукације грађана о опасностима од експлозивних остатака рата.

Бојан Гламочлија са тимом "Смедеревске железаре - Хестил Србија" , Фото Б. Субашић

Репортери "Новости" су у учионици Центра за столовима окруженим школским минама, гранатама и ракетама, затекли полазнике курса који су концентрисано у мртвој тишини решавали почетни тест знања о експлозивним остацима рата. Озбиљност призора била је верна илустрација озбиљности проблема са којима ће се полазници суочити у пракси. После теоријског дела обуке, они ће у металном кршу и на полигону морати да откривају верне копије убојних средстава и предузимају одговарајуће поступке.

- До сада је Центар израдио око 200 пројеката за све који су имали проблеме са минама, касетним бомбама и авио-бомбама, а сада радимо све више пројеката за грађевину - каже Гламочлија.

- Страни инвеститори су изричити и захтевају пре било каквих ископавања потврду да је тло прегледано и очишћено од експлозивних остатака рата. Нема ниједног пројекта извиђања и чишћења у Србији, на великој или малој површини, а да нисмо пронашли неексплодирана убојна средства, од Великог рата наовамо.

У Центру наглашавају да је недостататак едукације о експлозивним остацима рата постао горући проблем.

- Имали смо случајеве да су људи носили старе нетипичне неексплодиране убојне направе као сувенире кући и стављали их у витрине - каже Гламочлија.

- У неколико случајева као украсе су чували чак и касетне бомбе! Када би неко препознао о чему је реч избијала би паника и тек тада би позивали колеге из МУП. Било је, нажалост, и случајева несрећа са фаталним последицама.

Центар је основан 2002. као владина институција са циљем извиђања терена, израде пројеката за хуманитарно разминирање, праћење њихове реализације и спровођења обука.

У протекле две године Центар је стекао међународне лиценце и све је више захтева из иностранства да у њему похађају курсеве.

Фото Центар за разминирање

Уз Војску Србије, главни партнер у извођењу обуке им је ПМЦ Инжењеринг, део пословног система Југоимпорт СДПР.

- Имамо највише лиценце у области хуманитарног разминирања, као и највеће референце на Балкану - каже Игор Вукмирица, помоћник директора у сектору за заједничке послове ПМЦ Инжењеринга.

- Досадашњу сарадњу са Центром сада подижемо на виши, међународни ниво. Идеја за извођење оваквих обука је друштвено одговорна и корисна.

НАТО БОМБИ ЈОШ ИМА НА 150 МЕСТА

АВИОНСКЕ бомбе и ракете заостале после НАТО агресије још се налазе у земљи или у муљу Србије на више од 150 локација. Посебан проблем је потопљена немачка црноморска флотила у Дунаву код Прахова, која је од 1944. опасност за пловидбу.

- Министрство саобраћаја већ три године ради на припремама за вађење немачких бродова, а тренутно се ради тендер за извођача радова, на основу информација међународних институција које су се бавиле тим бродовима. Ми ћемо, ипак, све морати да проверимо на лицу места, јер док деминер не прегледа сваку бомбу нисмо сигурни шта вадимо - каже Бојан Гламочлија.

СТАНДАРДИ

ОБУКА у просторијама и на полигону Центра за разминирање у Гроцкој спроводи се по програму усклађеном са Међународним стандардима за противминско деловање (IMAS). Њега је верификовала и наша Агенција за квалификације Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а изводе га акредитовани инструктори из Центра за разминирање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили