БЛАГЕ КАЗНЕ ЗА ДЕЧЈЕ БРАКОВЕ: Подаци показују да правосуђе жмури на гурање девојчица у ванбрачне заједнице

В. Ц. С.

24. 02. 2022. у 09:44

СВАКЕ године у свету дечји брак закључи 12 милиона девојчица. Тачни подаци у Србији не постоје, али статистика показује да је међу младим женама које су ступиле у брак пре 15. године, 16 одсто Ромкиња и један одсто девојчица из опште популације. Пре 18. године у брак ступи 56 одсто ромских девојчица, у односу на 16 одсто из опште популације.

БЛАГЕ КАЗНЕ ЗА ДЕЧЈЕ БРАКОВЕ: Подаци показују да правосуђе жмури на гурање девојчица у ванбрачне заједнице

Фото Shutterstock

Ови подаци објављени су у најновијем годишњем извештају "Праксиса", у сарадњи са Уницефом. Како наводе, девојчице ово доживљавају као решење неког проблема, најчешће сиромаштва, али њихова одлука по правилу повећава степен маргинализације, изложеност дискриминацији, прекид детињства. Следи напуштање образовања, повећава се ризик од правне невидљивости, принудног рада, економске зависности, насиља у породици и трговине људима. Једна од последица су и малолетничке трудноће, што озбиљно угрожава здравље малолетних мајки и новорођенчади.

Подаци показују да ниједно тужилаштво од 1. јануара 2019. до 1. децембра 2021. није примило кривичну пријаву због принудног закључења брака, док је 360 примљено за кривично дело ванбрачна заједница са малолетником. Подигнуто је 112 оптужница, али најчешћа предложена казна била је тек условна осуда. Казна затвора је предложена у 14 случајева, али минимална, просечно око три месеца, иако закон предвиђа затвор до три, односно пет година ако има елемената користољубља.

Једно тужилаштво је предложило казну од само три месеца условно за пунолетника који је ступио у ванбрачну заједницу са девојчицом од 13 година, а друго је предложило исту казну за особу која је уговорила брак са шеснаестогодишњакињом, и то посредовањем њене мајке. Кривична пријава је одбачена против 39-годишњака, који је са девојчицом од 14 година добио бебу, као и против пунолетника који је наводно склопио брак са малолетницом у Немачкој, по исламским обичајима. Као доказ није достављен извод из матичне књиге венчаних. Одбачена је и пријава против родитеља који су уговорили брак своје деце за 1.500 евра, деца су напустила школу, а малолетница је и затруднела.

ДУГО ЧЕКАЊЕ

ЦЕНТРИ за социјални рад наводе да пријаве за ово кривично дело дуго чекају да дођу на ред у тужилаштву. Некада је то и по две или три године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)