МИНИСТАРКА МАТИЋ: 342 кривична дела злоупотребе деце на интернету

Танјуг

08. 02. 2022. у 13:15

НАЦИОНАЛНИ контакт центар за безбедност деце на интернету примио је више од 26.000 позива, мејлова и порука, а од обрађених преко 5.000 предмета утврђено је да постоје 342 кривична дела злоупотребе деце на интернету, навела је данас министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић.

МИНИСТАРКА МАТИЋ: 342 кривична дела злоупотребе деце на интернету

Фото Министарство

На свечаности поводом обележавања Дана безбедности на интернету Матић је нагласила да је обележавање тог дана од изузетног значаја како би се афирмисало коришћење интернета и других информационо-комуникационих технологија, са нагласком на правилној селекцији садржаја и безбедности.


Истакла је да је неопходно да се свим корисницима интернета, а посебно младима усади свест о вредности модерних технологија, као и о бебедносним ризицима о којима би требало водити рачуна.

- Ресорно министарство континуирано ради на предузимању делатности чији је циљ подизање свести о безбедности деце на интернету и развоју дигиталне писмености, како деце и младих тако и њихових родитеља и наставника - поручила је Матић.

Она је навела да је ова материја регулисана Уредбом о безбедности и заштити деце при коришћењу комуникационих технологија, као и Изменама и допунама Закона о иновационој безбедности из 2019. година.

Објанила је да се заштита деце на интернету спроводи кроз активности Националног контакт центра за безбедност деце на интернету, који је формиран у циљу унапређења овог сектора и представја једини институционални механизам у региону који се бави превенцијом и реаговањем на угрожавање деце у дигиталном окружењу.

Према речима министарке деца и грађани Србије имају бесплатну могућност да се обрате Центру на контакт телефон или путем платформе Паметно и безбедно, како би добили савет у вези са заштитом на интернету.

- Национални контакт центар за безбедност деце на интернету до сада је примио 26. 000 позива, мејлова и порука на душтвеним мрежама, а Центар је обрадио преко 5.000 предмета од којих су 342 предмета упућена надлежним институцијама на даље процесуирање - навела је она.

Министарка је навела да се Центар бави и едукацијом и одржава вебинаре и прежентације за децу, родитеље и наставнике, као и за здравствене раднике.

Матић је подсетила да је у оквиру програма заштите деце на интернету Минитарство спровело четири годишње школске кампање за паметну и безбедну употребу нових технологија у образовању, "ИТ караван" у којима је непосредно учествовало преко 13.000 ђака из 83 основне школе широм Србије.

Објаснила је да је ова пракса прекинута због пандемије корона вируса.

Навела је и да је Министарство учествовало у Дигиталној експедицији, организовало Дан девојчица и традиционално спроводило конкурс за Дигитални час.

- Ово су све активности којима смо настојали да промовишемо предности интернета и нових технологија у образовању, пословању и свакодневној комуникацији - казала је она.

Додала је да је Министарство раписало конкурсе на теме израде апликација за мобилне платформе у циљу постизања безбедности деце на интернету 2018.

Ове године у сарадњи са РТС-ом покренута је медијска кампања која упућује на мере заштите и опасности на интернету, казала је Матић.

Поручила је да је да је безбедност деце на интернету и дигитана писменост неопходна у модерном друштву и рекла да Министарство унапређује овај сектор кроз инфраструктурне пројекте, као и прогамске активности.

Позвала је да се други сектори, родитељи и наставници прикључе унапређењу безбедности деце на интернету, како би постали важан део едукативног процеса.

На конференцији су одржана два панела "Безбедност деце на интернету" и "Стереотипи у оглашавању и утицај маркетинга на децу" у којима су чествовали представници водећих телекомуникационих компанија и Националног контакт центра за безбедност деце на интернету.

Свечаност је одржана у ТЦ Ушће у Београду у организацији УНИЦЕФ-а, а уз подршку ресорног министарства.

Директорка УНИЦЕФ-а у Србији Дејана Костадинова је казала да је заштита права деце на интернету нова појава која преузима примат у модерном друштву.

- Сви знамо да је пандемија негативо утицала на наше животе, али је донела и убрзани прелазак на дигиталне услуге и платформе у областима које су директно повезане са децом, као што су здравство, образовање, рад на даљину и финаније - казала је Костадинова.

Навела је да је Комитет за права детета од прошле године усвојио Општи коментар о правима детета у дигиталном окружењу, који пружа смернице владама земаља потписница о правима и мерама безбедности деце у виртуелном свету.

Директорка је нагласила да све већа употреба интернета може довести децу у већи ризик од штетних ствари попут сексуалних експлоатација и вршњачког злостављања, те истакла да је у интересу влада, родитеља, школа и организација да се тај ризик ублажи имајући у виду рањивост деце и њихова права на изражавање.

- Информисање деце и унапређење вештина за безбедно коришћење интернета представљају кључну линију одбране у борби против злоупотребе дигиталних комуникација и напредне технологије - поручила је она.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна