ПОЛОВИНА СЕНИОРА ОСЕЋА СЕ ПОНИЖЕНО: Дискриминација старијих особа у Србији све чешћа појава

Ј. Д.

13. 01. 2022. у 08:33

ПОЛОВИНА сениора у Србији осећа се дискриминисано због својих година, док је у Европи једна од три особе била жртва ејџизма.

ПОЛОВИНА СЕНИОРА ОСЕЋА СЕ ПОНИЖЕНО: Дискриминација старијих особа у Србији све чешћа појава

Фото Shutterstock

Дискриминација базирана на годинама врло је распрострањен феномен који нарочито погађа старије особе из вишеструко маргинализованих категорија, показује најновији Глобални извештај.

Припадници трећег доба углавном се осећају дискриминисано приликом приступа државним установама, тражења информација или услуга потврђују налази Посебног извештаја о дискриминацији старијих грађана повереника за заштиту равноправности који је развијен уз подршку УНФПА.

- Ејџизам спречава државе у региону, као што је Србија, да се баве брзим демографским променама кроз које пролазе - рекла је Алана Армитаж, регионална директорка УНФПА за Источну Европу и Централну Азију.

- Једноставно не можемо да дозволимо да дискриминација по основу старости искључи велики део становништва из доприноса јавном животу и економији.

Према доступним подацима, ејџизам је присутан у многим областима, почев од банака, где старији не могу да добију кредит, па затим, немају приступ институцијама где треба да дођу. Старост се користи и као једини критеријум за приступ медицинској нези, терапији која може да спасе живот и физичку изолацију.

ПЕТИНА СТАНОВНИШТВА СТАРИЈА ОД 65

ПРЕМА проценама, у Србији ће до 2030. проценат старијих од 65 година бити најмање 22 одсто, што је готово један на четири становника. У структури становништва данас је бројчана доминација мушкараца код младог становништва, односно доминантност жена код средовечног и старог становништва. Најстарији је регион Јужне и Источне Србије, где је чак 25 процената становништва старије од 60 лета.

- Скоро петина становништва је старија од 65 година, а поред свега њихов живот одређен је стереотипима и предрасудама - истакла је Гордана Чомић, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

- Са друге стране, чекајући "неко своје време", младима се онемогућава да сазру и постану пуноправни грађани друштва.

Доминантни проблеми старијих особа у Србији су сиромаштво и социјална искљученост, као и непоштовање и кршење људских права старијих особа који се манифестују кроз изложеност дискриминацији, насиљу и злостављању. Ипак, (не)квалитет живота старијих, није једнак код свих особа, односно, свих друштвених група.

Иако се старије особе из вишеструко маргинализованих група суочавају са многим сличним проблемима старења са којима се суочавају и сениори из тзв. опште популације, укључујући, између осталих, здравствене проблеме, недостатак независности и недовољне мобилности, оне се суочавају и са посебним тешкоћама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а