БОРИМ СЕ, СЛИКАМ, ПУТУЈЕМ И УЖИВАМ: Виолета Тодоров (24) рођена без обе шаке, остварује своје снове и циљеве

Богољуб ГРУЈИЋ

02. 01. 2022. у 22:00

Када доживите поглед умивен осмехом и енергију ведрог лица Виолете Тодоров (24), девојке из места Јарковац, у општини Сечањ, недалеко од Зрењанина, некако логично се јави питање: Боже, да ли је све ово могуће?

БОРИМ СЕ, СЛИКАМ, ПУТУЈЕМ И УЖИВАМ: Виолета Тодоров (24) рођена без обе шаке, остварује своје снове и циљеве

Фото С. Младеновски и Приватна архива

Сваку евентуалну дилему одмах разреши позитива њеног духа и карактера, једноставном констатацијом: Да, да, могуће је...

- Све је једноставно и доступно, када желиш, имаш вољу, бориш се, савладаваш све недаће и на живот гледаш са лепше стране - каже Виолета, која је у зрењанинској болници, 11. децембра 1997. године, рођена без обе шаке.

Одрасла у породичној кући у селу Јарковац, уз огромну подршку мајке и оца, као и млађих сестре и брата, завршила је средњу Економску школу у Зрењанину, смер правни техничар и живела у ученичком дому "Ангелина Којић Гина".

- Никада ме у животу ништа није спречавало да због свог физичког недостатка не остварим снове и циљеве - наглашава Виолета, уз напомену да је одмалена научена да све сама ради, куца на компјутеру, игра игрице, користи мобилни телефон, вози аутомобил и обавља све послове у кући, које жене обично обављају.

Истичући да су је другарице и другари, још у вртићу, посматрали као чудо од детета, каже да никада није била тужна због свог недостатка, јер се тако није ни осећала и да ју је увек напред водила жеља да буде самостална, способна за живот и рад.

- Можда је то чудно, људи који ме не познају немају представу о томе које све способности и таленте поседујем, баратам стварима на свој начин - уз осмех који јој не силази са лица прича Виолета.

Описује себе као истрајну, борбену, упорну, вредну, педантну, сналажљиву, амбициозну, дружељубиву и на првом месту искрену и толерантну девојку.

- Не могу наравно да се наљутим када неко са чуђењем посматра како радим за компјутером у својој канцеларији у Одељењу друштвених делатности Општине Сечањ - искрена је Виолета, која је, на предлог Горана Ђаковића и захваљујући личном ангажовању председника Општине Предрага Рађеновића, од 1. новембра стално запослена у Општинској управи у Сечњу.

Имати дивне колеге на послу, непроцењиво је богатство сваког младог човека, а Виолета је свакодневно окружена пажњом и разумевањем искуснијих колега, који је баш и штеде, када је посао у питању.

- Није било много дилеме, инерција је некако сама донела идеју да се овој сјајној и храброј девојци, која је и врхунски уметник и спортиста, на овај начин помогне и поносни смо што је део нашег колектива - каже Предраг Рађеновић, први човек Општине Сечањ, уз напомену да је сталан посао само мрвица захвалности Виолети Тодоров.

Посебан сегмент занимљиве животне приче, у којој су храброст и неустрашивост, главни актери, јесте Виолетин дар за сликарство и цртање.

- Таленат са којим сам рођена. Бог ми, ето, није подарио шаке, али ме није ни спречио да цртам, сликам и тако искажем емоције - наглашава Виолета, уз нагласак да јој је апсолутно свеједно да ли црта графитном оловком, или слика уљем на платну.

Фото С. Младеновски и Приватна архива

Прву изложбу имала је са 15 година, а за њу је заслужна Ивана Шкрбић, која је од почетка уметничке каријере присутна и корисним саветима усмерава огроман Виолетин уметнички дар.

- Сећам се као данас свог огромног усхићења, било је то 2012. године, када је једна Фондација опремила просторије за децу са сметњама у развоју, при Центру за социјални рад, за помоћ у кући - додаје на крају Виолета, уз напомену да је своју другу и прву самосталну изложбу имала 2016. године у Дому културе у Сечњу, када је Ивана Шкрбић, као оснивач пројекта "Укључи се и не брини", у оквиру националне асоцијације родитеља и наставника Србије организовала догађај за памћење.

Да људе који виде њене цртеже и слике по правилу остави без даха, Виолета ће потврдити у јануару.

- Било је и оних који нису веровали, узела сам кичицу и пред њима насликала тренутно осећање, били су одушевљени - закључује Виолета Тодоров, уз поруку борим се и увек борим, сликам, путујем, смејем и уживам, успут свакодневно и радим, својим аутомобилом се од Јарковца до Сечња и назад возим и викендом до Београда, где тренирам и ништа ми није тешко... Уживам, јер то умем!!!

ПАРИЗ 2024. ГОДИНЕ НА СПИСКУ ЖЕЉА

Параолимпијада у Паризу нови је изазов и обавеза Виолете Тодоров, која поносно каже да ће своје Јарковчане и све мештане у општини Сечањ, али и Зрењанину, Београду и целој Србији, обрадовати новом медаљом.

НА ТЕКВОНДО КОЛИМА У БЕОГРАД

Мада помало разочарана што није из прве успела да упише Уметничку академију ликовних уметности, преоријентисала се на спорт, али кичицу није запоставила.

- Почела сам 2017. да професионално тренирам теквондо и члан сам београдског клуба Тигар, након што сам као девојчица, дуго година из хобија, тренирала ову борилачку вештину.

На свом првом великом такмичењу, Светском првенству у Лондону исте године, окитила се бронзаним одличјем и огроман успех прославила са својим тренером Александром Головићем, човеком који је заслужан за комплетну психофизичку припрему свих својих ученика, па тако и по свему специфичне и увек посебне Виолете.

- Три пута недељно у Београду, углавном викендом, због мојих обавеза на послу, тренирам и сама возим свој аутомобил - истиче Виолета, поносна на возачку дозволу, коју је великим трудом и жељом, заслужено стекла, након положеног возачког испита у Зрењанину.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (1)

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина