"УБИЦА" ЦЕЛУЛИТА, ДОБАР И ЗА ПОТЕНЦИЈУ: Анис је прави дар природе - лек за кашаљ, бронхитис и астму, олакшава варење, чува срце и желудац

Novosti online

04. 02. 2023. у 13:09

ИАКО многи мисле да је само зачин, анис због свог састава има многа лековита својства.

УБИЦА ЦЕЛУЛИТА, ДОБАР И ЗА ПОТЕНЦИЈУ: Анис је прави дар природе - лек за кашаљ, бронхитис и астму, олакшава варење, чува срце и желудац

Фото: Free Images Pixabay

Лековити део биљке је плод, односно зрело семе, које садржи етерично и масно уље, протеине, угљене хидрате. Доминантни састојак етеричног уља је трансанетол од кога и потиче специфична арома и слаткаст укус. Поседује витамине А и Ц, фолну киселину, као и минерале калцијум, магнезијум, фосфор, калијум.

У кухињи и у лековите сврхе употребљавају се семенке аниса које могу бити целе, изгњечене или самлевене. Семе аниса се може комбиновати и с другим чајевима у лековите сврхе или само ради ароме, као што се етерично уље аниса често додаје ликерима. Грицкање семенки аниса зауставља штуцање.

Овај зачин се препоручује пре свега за отклањање горушице и мучнине, а делује и против надимања, гасова и грчева у стомаку. Олакшава варење хране, и то уколико се конзумира на крају оброка. Ванис је веома ефикасан а истовремено пријатан природни лек за кашаљ, бронхитис и астму је анис. Ова ароматична биљка садржи између 80 и 90 одсто анетола, супстанце која олакшава дисање и подстиче избацивање слузи из плућа. Осим деловања на органе за дисање, анис олакшава варење, уклања гасове и надутост. Да би стомак што боље радио, једну кашичицу самлевених плодова аниса кувајте десетак минута у два децилитра млека. Кад се охлади, додајте кашичицу меда и пијте неколико пута дневно.

Фото Shutterstock

Анисово уље повољно утиче на органе за дисање, потенцију, централни нервни систем, отклања несаницу, подстиче циркулацију, јача срце и желудац. Благотворно делује и на женске хормоне тако да регулише неуредну менструацију. Чај од аниса ће добро доћи и дојиљама јер поспешује лучење млека.

УНИВЕРЗАЛНИ ЧАЈ

Овај чај има широку лепезу деловања, али га народни лекари препоручују посебно за дисајне путеве и органе за варење. Справља се тако што се једна кашичица семена аниса прелије са два децилитра кључале воде, остави поклопљено да одстоји 15 минута, а затим процеди. Чај се пије три пута дневно после главних оброка, мада је најделотворнији ако се узима између оброка и пре спавања. Пије се врућ и у гутљајима, заслађен медом, ако је реч о обољењима дисајних органа, док се за лечење органа за варење (желуца и црева) пије без меда, незаслађен.


Етерично уље аниса се од давнина употребљава за смањивање апетита. Такође, користи се и за поспешивање циркулације и уклањање целулита. Међутим, треба водити рачуна да се етерично уље не држи на светлости и ваздуху, јер тако изложено губи важан састојак, анетол. Зато добри познаваоци његових корисних састојака саветују да је најбоље користити свеже уље.

Фото: Free Images Pixabay


Анисом против надутости


За уклањање осећаја надутости који се обично ствара после обилних оброка или конзумирања тешко сварљиве хране, анис је прави лек. Он истовремено дезинфикује и умирује желудац, регулише варење, спречава грчеве и надутост.
Лек се спрема тако што се кашичица самлевених плодова аниса кува десетак минута у два децилитра млека. Када се млеко охлади, дода се кашичица меда и тако справљено пије се неколико пута у току дана, док сметње не престану.

БОНУС ВИДЕО - Вежбе за рамена: Ослободите се напетости након дуготрајног седења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили