У ТОКУ КЛИНИЧКА ИСПИТИВАЊА: Да ли ће нове вакцине да спрече деменцију?

Ду. К.

25. 12. 2022. у 09:50

ВИШЕ научних тимова у свету тренутно испитује ефикасност и безбедност потенцијалних вакцина против деменције, које су у различитим фазама клиничких испитивања.

У ТОКУ КЛИНИЧКА ИСПИТИВАЊА: Да ли ће нове вакцине да спрече деменцију?

Фото Shutterstock

Вакцина против Алцхајмерове болести, "пореклом" из Бригама и женске болнице у Бостону, ушла је у фазу један клиничког испитивања у новембру 2021. У току је клиничко испитивање фазе два за Araclon Biotech вакцину против Алцхајмерове болести која циља бета-амилоид, односно сенилне плакове у мозгу. Биофармацеутска компанија са седиштем у Швајцарској, AC Immune SA има циљану вакцину кандидата за Алцхајмерову болест у фази 1Б/2А клиничког испитивања. Почетком ове године, фармацеутска компанија Vakkiniti објавила је да је добила ФДА брзу ознаку за своју имунотерапеутску вакцину за Алцхајмерову болест. Кандидат за вакцину, УБ-311, завршио је клиничка испитивања фазе 1 и 2А, а очекује се да фаза 2Б почне крајем 2022.

Да ли очекивања и у овом случају премашују могућности медицине и да ли је уопште вакцином могуће сачувати меморију? Докторка Хедер Снајдер, потпредседница за медицинске и научне односе за Алцхајмерову асоцијацију, рекла је да је ово узбудљиво време у истраживању Алцхајмерове болести, са више од 100 потенцијалних терапија које се тестирају у различитим фазама истраживачког процеса, а многе друге се развијају:

- Постојала су нека истраживања која истражују активну имунизацију, као што су вакцине, како би се "заштитили" појединци од Алцхајмерове болести - објаснила је она. - Ово су вакцине које се развијају да циљају биологију повезану са Алцхајмером - рекла је др Снајдер.

Фото: Shutterstocvk

Према др Мајклу Г. Агађањану, потпредседнику и професору имунологије на Институту за молекуларну медицину у Хантингтон Бичу, у Калифорнији, вакцине против неуродегенеративних поремећаја су попут подјединачних вакцина и рекомбинантне вакцине, који користи ДНК технологију за подизање антитела против најимуногенијих пептидних сегмената.

Доктор Агађанијан је део тима Института за молекуларну медицину (ИММ) који развија вакцину против Алцхајмерове болести.

СВИ НА ИСТОЈ ХИПОТЕЗИ

Научници ипак кажу да ће проћи још неко време, не прецизирајући колико, пре него што било која вакцина буде доступна. Само за процес развоја, регулаторне "препреке" и клиничка тестирања потребно је неколико година.

Докторка Снајдер рекла је да су досадашње студије биле веома мале или на мишевима:

- Потребно је више истраживања у великим, разноликим људским популацијама пре него што можемо да коментаришемо потенцијалну корисност вакцине за заштиту или лечење Алцхајмерове болести.

- Наш циљ је био да развијемо имуногену вакцину која може да изазове довољан ниво антитела на периферији свих вакцинисаних когнитивно неоштећених старијих особа и да одложи или заустави почетак Алцхајмерове болести - објаснио је он. - Развили смо јединствену врсту вакцине засновану на технологији универзалне платформе "МултиТЕП". Ова платформа стимулише меморију да производи и до 10 пута више антитела, чији је циљ да спрече или барем одложе болест.

 


БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна