КОД ДЕРМАТОЛОГА И ЗБОГ – ВРУЋИНА: Кожа се због зноја лако упали и оједе, а превентива је једноставна

И. Ковачић

15. 08. 2022. у 09:50

ПОЈАЧАНО знојење, гојазност, лоша хигијена и нерегулисан ниво шећера у крви најчешћи су узроци који доводе до упале и оједа коже - интертрига.

КОД ДЕРМАТОЛОГА И ЗБОГ – ВРУЋИНА: Кожа се због зноја лако упали и оједе, а превентива је једноставна

Фото: Shutterstock

Ово површно запаљење прегибних површина између дојки, бутина и трбушних набора, које настаје као последица иритације услед повишене температуре, трења, влаге, расквашавања и раскисељавања коже и лоше вентилације у поменутим зонама, мора да се лечи јер може да доведе до продубљивања инфекције и последично до сепсе.

Доцент др Јелена Стојковић Филиповић, дерматолог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да би интертрига највише требало да се чувају оболели од дијабетеса:

- Њима се интертриго јавља и на стопалима и између прстију и лако може да доведе до озбиљних компликација - упозорава др Стојковић Филиповић.

Интертриго је латински назив настао од речи интер (између) и терере (трљати), што веома добро објашњава природу ове појаве.

- У почетку, интертриго се манифестује као црвенило, често праћено сврабом и пецкањем - каже наша саговорница. - Црвенило може да буде различитог интензитета са секундарним променама, а може да напредује до озбиљније упале са појавом расцепљене коже, њеног влажења и цурења лимфе.

ПРЕВЕНТИВНО КРЕМЕ С ЦИНКОМ

ДА би се појава интертрига спречила, основно је често туширање и сушење коже меканим памучним пешкиром. Од помоћи може да буде и примена пастозних крема које се састоје од раствора алуминијум-ацетата, цинк-оксида и петролатума, јер смањују трење и иритацију коже. Ношење широке одеће од природних материјала и рад у климатизованом простору такође су добра превенција. Колико год да је кожа очишћена, неоходно је да се кожни набори стално одржавају сувим. У томе од помоћи може да буде и стављање тканине, марамице и газе у наборе коже, као и коришћење талка или других пудера за апсорбовање влаге.

Докторка Стојковић Филиповић каже да се интертриго јавља и код деце и код одраслих, а најчешће око дојки, на трбушним наборима и између ануса и гениталија:

- Бебе и новорођенчад су такође склони развоју промена у прегибима врата, због његове краткоће, савијеног држања и слинављења - наводи др Стојковић Филиповић.

Када се кожа због зноја и трења упали, лако је нападају бактерије и гљивице.

- Секундарна инфекција коже овим патогенима је веома честа компликација интертрига - каже наша саговорница. - Најчешћа секундарна инфекција узрокована је размножавањем кандиде. Међутим, и други микроорганизми могу да се развијају на овако измењеној кожи. То су грам-позитивне и грам-негативне бактерије, као и друге гљивице и вируси. У тежим случајевима интертрига, инфекција може бити сложенија и укључивати и сојеве бактерија отпорне на антибиотике.

Фото: Shutterstock

Лечење овог запаљења због више фактора који утичу на њега за дерматологе често представља изазов.

- Код већине пацијената довољна је локална примена антибиотика и антимикотика два пута дневно до повлачења осипа, оптимално две недеље - објашњава др Стојковић Филиповић. - Системски антигљивични лекови су опција код упорних гљивичних инфекција. Кортикостероиди за локалну употребу се могу применити због антизапаљенског ефекта, али то није увек неопходно.

БОНУС ВИДЕО - СПРЕЈ ПРОТИВ КОМАРАЦА: Направите домаћи спреј против комараца и решите се мука током лета

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)