ДА ЛИ МАЈКЕ КОЈЕ ДОЈЕ СМЕЈУ ДА ПИЈУ АНТИБИОТИКЕ: Магистар Јасна Анђелковић разрешава дилеме многих жена

Б. Р.

04. 08. 2022. у 12:50

ЗБОГ сталног пада стопе дојене деце, промоција и подршка дојењу је јавно - здравствени приоритет у већини развијених земаља.

ДА ЛИ МАЈКЕ КОЈЕ ДОЈЕ СМЕЈУ ДА ПИЈУ АНТИБИОТИКЕ: Магистар Јасна Анђелковић разрешава дилеме многих жена

Фото: Новости

Недовољна информисаности жена о безбедној примени лекова и додатака исхрани током периода дојења, за последицу има да велики број прекида дојење током акутних стања и хроничних болести када морају да примењује лекове, бринући се да ће тиме нашкодити детету.

Током 2021. године Министарство здравља објавило је Националне смернице за примену лекова у периоду дојења, у којима су разматране најчешће коришћене терапијске групе лекова чија се примена, због присуства хроничних болести и акутних стања, може разматрати у периоду дојења.

- Једна од најчешћих фармаколошких интервенција у популацији доиља је употреба антибиотика. У ери глобалне борбе са све присутнијом антимикробном резистенцијом употреба антибиотика у овој осетљивој популацији мора бити остављена за стања која то захтевају, као што су инфекције уха или синуса, стоматолошки захвати, уринарне инфекције и маститис. За разумевање безбедне примене антибиотика у току дојења значајно је познавати карактеристике и фармакокинетичке особине изабраног антибиотика. Поред тога, потребно је размотрити остале значајне факторе попут узраста дојеног детета, запремине унетог мајчиног млека, времена примене лека у односу на време подоја и системске расположивости лека код дојеног детета. Изложеност антибиотицима представљаће већи ризик за превремено рођену децу и новорођенчад, за разлику од старијих беба и деце. За већину антибиотика који се примењују у клиничкој пракси, се сматра да су компатибилни са дојењем, иако постоји ризик од појаве дијареје и реакција преосетљивости. Иако се тетрациклини доводе у везу са пребојеним зубима и инхибицијом раста костију код деце, приликом дојења подлежу стварању хелатних комплекса са калцијумом из мајчиног млека, због чега се не очекује висок степен ресорпције лека код одојчета - објашњава мр пх спец. Јасна Анђелковић из Фармацеутске коморе Србије поводом Светске недеље дојења од 1. до 7. августа.

Потребно је обратити пажњу на примену флуорохинолонских антибиотика код којих се подој препоручује након четири до шест сати од примене лека. Сваки антибиотик који је одобрен за примену у дечијој популацији, може се препоручити у периоду дојења, јер ће ниво лека који ће се наћи у системској циркулацији бебе бити нижи од максимално дозвољне дозе.

- Конфликтне информације које долазе како са друштвених мрежа, али и од саме научне заједнице везане за употребу антибиотика у овој популацији, више него икад истакли су значај коришћења знања и компетенција најдоступнијег здравственог ресурса, а то је фармацеут. Захваљујући пилот пројекту Фармацеутске коморе Србије у сарадњи са Министарством здравља, у апотекама широм Србије пружа се стандардизована фармацеутска услуга приликом издавања антибиотика, где саветници за антибиотике у сваком тренутку свим заинтересованим грађанима могу пружити стручне и актуелне информације везано за употребу антибиотика - истиче Анђелковић.

То у пракси значи да фармацеут приликом изадавања антибиотика попуњава контолну листу заједно са пацијентом и тада га информише о свим детаљима које мора знати приликом узимања лека. Пацијенти добијају усмену и писану информацију о свим могућим нежељним реакцијама лека и како их минимизирати, да ли антибиотик треба да узимају са храном или одвојено од оброка, као и то да се антибиотик мора узимати тачно одеђен број дана, у одређено време и да се не сме остављати за "други пут". Поред тога, пацијенти ће добити савет да ли могу да се излажу сунцу током коришћења антибиотика, које намирнице не смеју да конзумирају док су на терапији, како да чувају лек и да ли је потребно да користе пробиотик.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)