"ШКЉОЦА" ВАМ ВИЛИЦА? Препорука стручњака - проверите да нисте хиперактивни, или под емоционалним стресом

И. Ковачић

05. 08. 2022. у 14:50

ЧАК четвртина популације има бар један знак поремећаја функције виличног зглоба, а то најчешће буде звучни ефекат прескакања или шкљоцања, скретања доње вилице у току отварања или претераног отварања уста.

ШКЉОЦА ВАМ ВИЛИЦА? Препорука стручњака - проверите да нисте хиперактивни, или под емоционалним стресом

Фото Д. Миловановић

Код свега четири одсто особа нарушена функција виличног зглоба је праћена болом, али је бол најчешће једини разлог због којег пацијенти траже помоћ лекара.

У интервјуу за "Новости" професор др Војкан Лазић, са Стоматолошког факултета Универзитета у Београду, каже да се поремећена функција виличног зглоба углавном лечи конзервативно:

- Оперишемо само оне пацијенте код којих утврдимо да је овај поремећај настао као последица дегенеративних промена код анкилоза или фиброза (срастања коренова зуба или ожиљавања ткива), главе зглобног наставка доње вилице или код тумора. Тада се уклања зглобни наставак доње вилице. Код високих прелома врата зглобног наставка хируршки се постављају мини - плочице са шрафовима. Код пацијената са изузетно упорним померањем дискуса овог зглоба, без могућности враћања са звучним ефектима примењујемо хируршки поступак disc tie down или поступак пликације дискуса али веома ретко. У тим ситуацијама примењује се углавном конзервативна терапија.

Фото Д. Миловановић

Шта подразумева конзервативна терапија?

- Значи да пацијентима на првом месту препоручујемо промену у свакодневном понашању.

Дакле, пацијент мора да буде свестан проблема који има и упознат са могућим последицама како би променио лоше навике. Углавном је терапија превентивна у смислу спречавања претераног отварања уста уношењем мањих залогаја и обавезним контролисаним жвакањем на обе стране вилица. Храна треба да буде мекша. Саветују се и одређене функционалне вежбе за релаксацију мишића доње вилице или пак за ограничавање претераног отварања уста. У болним ситуацијама потребно је најпре елиминисати бол, а тада се препоручује узимање нестероидних антиинфламаторних лекова неколико дана уз обавезне функционалне вежбе и ношење оклузалних стабилизационих сплинтова који имају улогу да додатно релаксирају мишиће и стабилизују зглобне наставке у горњовиличној јами.

Ко је склон овом поремећају?

- Поремећајима функције виличног зглоба склоније су особе које имају неке парафункционалне кретње доње вилице у виду дневног или ноћног стезања зубима. Пракса показује да су то обично изузетно педантне, хиперактивне или особе под емоционалним стресом, које несвесно грицкају усне, нокте, оловке или неке друге предмете. Од овог поремећаја оболевају и они који дуго носе неодговарајуће протезе. Такође, склони су и музичари, поготово ако се баве певањем, свирањем виолине или кларинета, услед специфичног положаја главе, врата и усана. Затим и особе које раде за компјутером и притом имају неправилан, постурални положај тела, а пре свега главе и раменог појаса.

Дакле, веома је битно да правилно држимо главу, врат и рамена?

- Јесте. Јер, главни разлог за појаву проблема у раду виличног зглоба је хиперактивност и контракција мишића главе, врата а нарочито спољнокриластог мишића, који учествује у покретима доње вилице, напред и назад, на леву и десну страну и при отварању и затварању уста. У случају када дође до потпуног померања дискуса виличног зглоба напред или медијално без редукције може да дође до заглављивања и немогућности отварања или затварања уста уз веома болна стања, што је драматично и за пацијента и за његову околину.

Када се обично јављају проблеми са виличним зглобом?

- Поремећај може да се јави у било ком животном добу,0 али се чешће јавља током средњих година и код старијих без обзира на пол. Код млађих особа може да се јави после дејства јаких сила у току померања зуба код ортодонтске терапије фиксним апаратом или код дуготрајних и компликованих вађења зуба, нарочито умњака.

Које је најтеже стање у овој патологији?
- Најтежим функционалним стањем виличног зглоба сматра се његова неповратна дислокација са пратећим болом, немогућношћу жвакања и развијањем запаљења зглобне чауре и ретродискалног ткива. Друго тешко стање су дегенеративне промене на артикулирајућим површинама виличног зглоба типа ожиљавања уз пратећи бол и немогућност жвакања. Надаље се сматрају тешким стањима појаве тумора у пределу виличних зглобова.

Фото Д. Миловановић

Колико је појава тумора честа?

- Примарни карцином у пределу виличног зглоба је веома редак. Углавном се јављају метастатске промене из удаљених неоплазми, на пример карцинома плућа. Када се јаве канцерозе могу да буду агресивне а неке спорорастуће. Углавном се откривају када дође до појаве рестрикције отварања уста и жвакања уз појаву болних стања или случајно.

Масажа и вежбе

ШТА додатно може да помогне у случају поремећене функције виличног зглоба?

- Пацијентима често препоручујемо пливање, масажу и физикалне вежбе због опуштања мишића раменог и вратног појаса. Потребно је и да пацијенти мењају и одређене лоше навике, лош положај тела, руку при свакодневном раду, нарочито они који раде за компјутером.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри