КОБАСИЦА ПО "СТУДЕНТСКИ": Факултет ветеринарске медицине има радионицу у којој се прерађује месо

Б. Борисављевић

12. 09. 2021. у 10:11

ЧАЈНА, печеница, српска кобасица, виршле, део су асортимана производа којима на декларацији пише да су произведени у радионици за прераду меса на Факултету ветеринарске медицине у Београду.

КОБАСИЦА ПО СТУДЕНТСКИ: Факултет ветеринарске медицине има радионицу у којој се прерађује месо

Фото М. Анђела

Оно што их разликује од осталих прерађевина је да су направљене од правог меса и по традиционалним рецептима, без додатака. На свим производима раде студенти, мада комерцијалне продаје нема. Ипак, прерађевине ће се служити гостима Факултета у одређеним приликама.

Према речима др Бранка Сувајџића, асистента на Катедри за хигијену и технологију намирница анималног порекла, у експерименталној радионици укуса, како је зову, производе се сухомеснати и ферментисани производи од меса.

- У радионици ће се правити чајна кобасица, печеница, виршле, српска кобасица, крањска - наводи професор Сувајџић. - Разликују се зато што су квалитетнији, јер се праве од меса прве категорије. За сухомеснате производе и ферментисане кобасице, користимо традицоналне технологије производње. Од додатака се користи само кухињска со и разни зачини.

Фото М. Анђела

Будући доктори ветеринарске медицине у радионици имају праксу од две недеље, која је изузетно битна током школовања.

- Осим производње, студенти раде сензорску, микробиолошку и хемијску анализу производа које направимо у нашој радионици - објашњава др Сувајџић.

- То њима значи много. Осим у радионци, део праксе обављају и у индустрији.

Меснати специјалитети из радионице Факултета ветеринарске медицине, неће бити у слободној продаји. Прилику да пробају ђаконије направљене по рецептима наших бака, већ у септембру имаће гости ове високошколске установе на свечаности поводом обележавања Дана факултета. У плану је да се направи радионица за прераду млека, где би се правили ферментисани производи од млека, као и сиреви. То би требало да заживи следеће године. На катедри за биологију, Факултет има свој пчелињак, где се прави мед. Студенти, током студија, уз учење о болестима и лечењу пчела, пролазе кроз цео поступак производње меда.

КРАЋЕ СТУДИЈЕ

НОВА школска година почеће са новим наставним програмом са краћим студијама и више практичне наставе. Суштина је образовања стручњака спремних да из амфитеатра иду одмах у ординацију или на фарму. Уместо шест, за бруцоше који ове године уписују факултет, студије ће трајати пет и по година. Већ од прве године, будући ветеринари ће ићи у лабораторије и клинике, што до сада није био случај. У трећој почиње озбиљан практични рад, који је раније био "резервисан" за четврту годину.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а