ДОК у сваком индивидуалном спорту може да се поднесе благи губитак фокуса и концентрације и имате прилику да се поправите, у борилачким вештинама тога нема. Фокус мора да буде константан, јер његов мали пад проузрокује нокаут или губљење меча. Добри су за развијање моторике, координације, акције и реакције, кондиције, као и физичке и психичке припреме – објашњава Вујадин Милачић, мајстор првог дана кјоку-шин-ђуцу вештине, инструктор мико кунг-фу система и бокса, који се од 2004. бави борилачким спортовима.
Представљамо вам неколико вежби које би, према Милачићевим речима, требало да раде сви који тренирају карате, аикидо, џудо, бокс, кик-бокс, ММА, кунг-фу, винг чун или рвање. Оне подстичу развој снаге дела тела који је присутан у свим борилачким спортовима, тзв. кора (средишњег дела тела), задњи кинетички ланац (задња ложа, глутеус, доња леђа, трбушни зид) и ноге као покретач комплетног људског битисања. Развијају снагу, издржљивост у снази и експлозију, три сегмента веома битна у борилачким спортовима. Свака акција и реакција потичу из стомака, а активирају се дубински мишићи који су атрофирали због седелачког начина живота. Ове вежбе, као и борилачке спортове, могу да практикују сви од седам до 77 година.
1. Вежба са руском гиријом или кетлбелом, односно звоном. Реч је о класичном замаху који активира доња леђа и задњу ложу. Ноге су у ширини рамена, тело релаксирано, руке пуштене, њима држите гирију између ногу. Доња леђа су затегнута и увек права, стомачни зид је затегнут. Дижете руке и гирију у ваздух, у висину рамена, а пред почетак слободног пада задржите је стомачним зидом и правите благу амортизацију коленима.
2. Чучањ са шипком на леђима, активира велике групе мишића, предњи део ногу, квадрицепс, глутеус и доња леђа. Стојите право, лопатице су затегнуте позади, држите шипку иза главе. Удахнете ваздух, па дисање зауставите на тренутак и дишете "на стомак", а кад кренете у чучањ не пуштате ваздух све до крајње позиције, када га, у последњој четвртини подизања, избаците кроз зубе. Приликом силаска у чучањ кичма, натколенице и потколенице образују број четири. Иако угао леђа не мора да буде под 90 степени, битно је да доња леђа буду затегнута и права, а то омогућава константно контракован трбушни зид.
3. Вежба на пилатес лопти, за кор и стомачне мишиће. Положај тела је раван, стомак га константно држи у равни и не дозвољава да карлица пропадне доле. Из неутралног положаја лактовима гурамо пилатес лопту од себе и привлачимо је. Лактови су преносиоци онога што ради стомак.
.jpg)
4. Вежба са олимпијском шипком, за класичну експлозивност горњег дела тела, ради се кад смо одморни, са малим бројем понаваљања. Станете у леви гард, лева нога је напред, а обе су савијене у колену, лактови су уз тело, руке одмарају на грудима, па се обема испружи шипка - изнад главе, дијагонално или испод. Поента је да се пробуди координација. Вежба се изводи и са скоковима - што брже избацујете шипку, то сте бољи.
.jpg)
5. Вежба са сајлама специфична је за борилачке спортове и ударачке технике, а активира труп тела. Станете у положај гарда, лева рука је напред, десна позади, па радите ротације из тела, док вас сајла вуче позади. Услед ангажовања трбушних мишића под притиском, повлачењем сајле морате да активирате ноге и труп да бисте остали у балансу, а руке су заправо "наставак" онога што ради труп.
.jpg)
6. Вуден дами или мук јан јонг, односно дрвена лутка, користи се само у винг чуну, а она представља вежбача, партнера, непријатеља. Дрвени делови су његове руке, средњи крак, који је испод руку, подразумева ударац ножне технике (ту се раде блокови), а доњи крак су ноге. Суштина је у томе да вашом стабилношћу ударите лутку што снажније и да је дестабилишете. Добра је за развијање снаге, експлозивности, константно држање баланса...
.jpg)
Будите први посетилац који ће оставити коментар: