ДОБРО дошли у гостољубну Гучу - срце хлебозарне Србије, на највећу светковину љубави и благочашћа да пријатељујемо уз звуке труба радосница! Овим речима књижевника Радомира Андрића, уз саборску химну "Са Овчара и Каблара" оркестра Горана Ранковића, у среду је у драгачевској престоници свечано отворен 54. сабор трубача у Гучи.
- Звук трубе везује новорођенче за звезде, младенце спаја у заклетви да ће се вечно волети и поштовати, домаћина озарује на саборишту у славу родне године - једноставно речено: сабори, свадбе, славе, заветине, рођендани и остала весеља, налазе у труби радосни одушак и душевно окрепљење - казао је Андрић. - Многи су уверени да се Јужна и Западна Морава састају код Сталаћа, али сви добронамерни гости из света и љубитељи труба који дођу у Гучу сазнаће да је прави извор и срцоказно ушће ових река овде - у драгачевској музичкој престоници. Уосталом, шта је друго труба него један од најлепших животних тренутака у нашем небоземном именику.
Са жељом за добар провод свима који песмом и игром подмлађују Србију, Андрић је наздравио чашицом шљивовице председнику оштине Лучани Младомиру Сретеновићу и директору Центра за културу у Гучи Адаму Тадићу. Потом се Гучом разлегао звук трубе, оне са југа и са запада. Засвиран је први моравац, заиграло се и прво саборско коло око Споменика трубачу. У српски вез се ухватила и млада Францускиња Марик Лишер (21).
- Научила сам одмах кораке. Није тешко, а и овај ритам те тера да играш. Гађа те у срце и у ноге - казала нам је Марик. - Сама сам дошла у Гучу. Желела сам да ово доживим и одушевљена сам, иако ме журка тек чека. Решила сам да овде време проводим само са Србима, а ко зна, можда ћете добити и младу из Француске.

Путевима ка малој вароши непрестано пристижу колоне аутомобила. Само што се сместе у куће или дворишта гучких домаћина, гости измиле на улице. Одмах се хватају за флашу пива или ракију и дозивају трубаче, којих је у среду било на сваком кораку. Било је и оних који су у Гучу дошли пешице, прешли стотине километара. Такав је Владиша Петровић (49) из Стрмостена код Деспотовца. Ово му је тридесети пут да у Драгачево долази пешке, требало му је осам дана до Гуче, а иза њега је скоро 300 километара.
У угоститељским објектима у среду је био тек понеки сабораш. И они бољи трубачи још не свирају пуним дахом. Чувају се за суботње финале, када ће "Вечерње новости" омиљеном трубачу на Сабору по 51. пут доделити "Златну трубу". У име нашег листа награду ће и ове године доделити Борислав Бора Комад, дугогодишњи новинар који је ово признање уручивао 35 година.

Један од 18 трубача, који ће се борити за "Златну", Синиша Станковић из Загужања, у среду, међутим, није испуштао инструмент из руку. Ово му је, вели нам, 23. година да долази на Сабор, и то на такмичење, а никада до сада није освајао ниједну од четири главне награде.
- Никада се нисам наметао. Увек сам само знао да свирам и увесељавам народ. Радио сам то најбоље што сам умео. У Сурдулици сам добио прву трубу и сада се надам некој од награда на Сабору - рекао нам је Станковић док је на увце свирао лепим саборашицама.
Најављивана највећа гужва у Гучи за четвртак увече, када је требало да на главној позорници запева фолк дива Светлана Цеца Ражнатовић, биће померена за дан касније. Разлог су најављене временске непогоде, а нови термин је петак у 21 час. Организатори су позвали трубаче да што јаче дувају у трубе како би отерали облаке са неба изнад гучке долине.
- Разговарао сам са Цецом и сложила се да је најбоље да се концерт одложи. Јер, било би штета да саборашима ускратимо уживање у њеним хитовима - рекао нам је Добривоје Марински, директор продукције Сабора.

Са разведравањем, у Гучу ће у петак, баш на Цецин концерт и свирку мајстора Дејана Петровића, стићи и министар иностраних послова Ивица Дачић. Са њим ће у друштву бити десетак амбасадора, међу њима и амбасадор Русије Александар Чепурин и његов амерички колега Мајкл Кирби.
- Гуча и овдашње трубе су свемогући, а ко зна можда овде падне и историјско помирење Истока и Запада - кроз шалу причају Гучанци.
МИРАН ПРОТЕСТ
У ТРЕНУТКУ када је званично отворен Сабор трубача, гучким улицама се мирно прошетало око 300 радника Индустријског комбината. Они су протестовали због седам неисплаћених зарада, 14 накнада за путне трошкове и две године неповезаног радног стажа.

- У комбинату је производња стала после 58 година непрестаног рада - рекла нам је председница синдиката Љиљана Ружић. - Власник "Фармакома" Мирослав Богићевић, у оквиру кога послује комбинат, не обраћа пажњу на нас и страхујемо да бисмо могли да добијемо отказе. Зато смо на овај начин били приморани да упознамо јавност са нашим проблемима.
Миран протест није угрозио Сабор, нити сабораше на улицама Гуче.
Коментари: 8
Пошаљите коментар