За санацију зграде потребно је 14 милиона динара, али новац још није обезбеђен. У Народном музеју кажу да од 2002. године упозоравају руководство града да је Селамлук у веома лошем стању, али да осим обећања нису добили конкретну помоћ. Због тога су одлучили да се обрате и страним амбасадама.
- Представници америчке амбасаде занимали су се за обнову музеја, а конкурисали смо и код програма „Прогрес“, за финансирање пројектне документације, односно за 587.000 динара - каже Слађана Ивановић, директор музеја.
Иако су из локалне самоуправе најављивали да би поправка могла да буде финансирана из градског буджета, очигледно је да је 14 милиона динара превелики залогај.
- Ове године је у буджету за културу предвиђено четири одсто, али ће највећи део тог новца бити потрошен на плате - каже Бранимир Стојанчић, портпарол градског већа.
Дакле, од 80 милиона, чак 72 биће потрошена за плате запослених у култури. Само осам милиона остаје за „остало“. А у „осталом“ је десетак културних манифестација и (не)предвиђене ситуације, као што је ова у музеју.
Последњи конзерваторски радови на згради рађени су још 1976. године.
Иначе, зграде врањског Селамлука и Харемлука, познате под заједничким називом Пашин конак, сазидао је Рауф-бег Джиноли 1765. године. У Селамлуку је била и прва врањска гимназија, а онда се 1960. године уселио музеј.
Коментари: 2
Пошаљите коментар