Делфини се опустили, па се разљутили: Србија декласирала Холандију за четвртфинале ЕП

С. К.

18. 01. 2020. у 21:35

Андрија Прлаиновић Фото: Н. Параушић

Србија је са све три победе освојила прво место у Групи Б и иде директно у четвртфинале, где ће у среду играти против бољег из дуела Немачке и Шпаније

ПЕТ минута било је довољно „делфинима“ да сломе отпор упорних Холанђана. Ватерполисти су оверили пласман у четвртфинале 34. ЕП у Будимпешти, пошто су у трећем колу групе Б савладали наранџасте са 11:4 (0:1, 3:1, 5:2, 3:0). Браниоци титуле ће се у среду (17.30) за пласман у полуфинале борити са бољим из меча Шпанија–Немачка који је на програму у понедељак.

- Били смо тешки у првом делу. Чим смо почели боље да пливамо ухватили смо наш ритам и нашу игру. Имамо три дана до четвтфинала и искористићу их да останемо у ритму тако што ћу заказати тренинг меч. Шпанија је фаворит против Немачке и очекује нас паклен дуел. Бићемо спремни – истакао је селектор Србије Дејан Савић.

МАЂАРИ НЕУМОЉИВИ ГОЛ разлика одлучивала је победника групе Ц. Пре подне су Шпанци савладали Турску са 24:7, а увече је Мађарска остварила једну од најубељивијих победа на Шампионатима, што јој је донело директан пласман у четвртфинале. Црвена фурија као другопласирана у понедељак игра са Немачком и уколико оправда улогу фаворита за улазак у полуфинале бориће се са „делфинима“. Биће то реприза финала из Барселоне 2018, у којем су Срби славили после петераца.

Поглед на семафор ствара погрешну слику да је ватерполо тим Србије, чије је званично осигурање „Уника“, лако изашао на крај са аутсајдером. Храбри и мотивисани Холанђани одважно су ушли у деул са Филиповићем и друговима, дуго гајили наду у чудо, све док наши нису одиграли фуриозних последњих пет минута треће четвртине и 3:4 претворили у недостижних 8:4.

- Задовољан сам резултатом, али не и игром. Дуго нисмо могли да уђемо у наш ритам. У четвртфиналу очекујем Шпанце, који су комбинација искуства (Пероне) и младости. Међу нама нема тајни. Ми морамо да будемо још бољи у одбрани. Верујем у нас – нагласио је Душан Мандић.

Прво полувреме било је за бригу. Срби су играли очајно у нападу, неповезано, несигурно. Срећом, добро су се бранили, тако да су Холанђани неочекивано добили прву четвртину са 1:0.

Охрабрени ривал одлично је почео и другу четвртину и голом Винкелхорста повео са 2:0. Наши су се мучили све до 10 минута када је Мандић коначно затресао мрежу одличног Вагнера. Звезда Про Река је касније донела 2:2, а Филиповић 3:2 за крај првог полувремена.

Нису „делфини“ заиграли како умеју ни почетком треће четвртине, што су Холанђани искористили да преко Линдаута поведу са 4:3.

Ново вођство аутсајдера коначно је тргло Срби. Заиграли су агресивније и разноврсније у нападу и успели су да преокрену на 8:4. Последњу четвртини одиграли су рутински, не дозвољавајући Холанђанима да још који пут затресу мрежу.

Сада „делфини“ имају три дана да се добро припреме за најважнији меч на Шампионату и исправе недостатке. Јер, игра из групе нимало не охрабрује, али и не даје праву слику о снази Савићеве чете.