На последњој трци овогодишњег шампионата света у мотоциклизму, у најјачој класи, Мото ГП, тријумфовао је Шпанац Марк Маркез возач Хонде  испред Француза Фабиа Квартарара на Јамахи и Аустралијанца Џека Милера на Дукатију.

Легендарни италијански ас Валентино Роси на Јамахи је поново разочарао и био је тек осми. Чак седам возача је данас излетело састазе али срећом без тежих последица.

Шански ас, Маркез, који је још раније освојио осму титулу првака света, победом на стази Рикардо Тормо, где је вожена Велика награда Валенсије, 12. у овој сезони, донео је и одлучујуће бодове Репсол Хонди која је пригрлила екипни шампионат испред Дукатија.

- Урадили смо велики посао ове сезоне и захваљујем се свима у екипи - рекао је Маркез коме је ово 82.победа у каријери.

У Валенсији се од надметања у светском шампионату опростио Шпанац Хорхе Лоренцо, возач Хонде. Лоренцо, који је пет пута био првак света тако је платио данак бројним повредама.

Шампионат света 2020. који ће имати 20. трка, једну више од овогодишњег,  јер ће се возити и Велика награда Финске, почеће 8.марта у Катару.

У генералном пласману Маркез је освојио 420 бодова. Други је возач Дукатија Италијан Андрее Довисиоза са 269.