ПРЕД шест хиљада очевидаца почетка једне нове репрезентативне приче, Србија је неочекивано посрнула у другом поглављу квалификација за Евробаскет 2021. Такозвани први ФИБА „прозор“ затворила је поразом од Грузије у хали „Александар Николић“ (90:94) и са скором 1-1 чека новембарски термин, у којем ће гостовати Швајцарској и дочекати Финску.

Гости из Грузије, које је Кокошков током седмогодишњег селекторског мандата етаблирао као редовног учесника европских шампионата, били су тврђи орах од Финаца. Није тако изгледало после уводне четвртине, у којој су се губили у српском пресингу, а Јарамаз није губио време да се наметне као озбиљан кандидат за стварно најбољу селекцију. Десет поена без промашаја нашег плејмејкера за предност од 12 поена, која као да је уклонила ону увек потребну дозу тензије и опреза.

Тим грчког тренера Зуроса, са натурализованим Американцем Мекфаденом у главној улози, затегнутом одбраном пришуњао се на само четири поена заостатка у завршници друге четвртине. Помало забринути повици с трибина „ајде играјте“ допрли су до свести наших репрезентативаца, али Грузија као један од домаћина Евробаскета са правом директног пласмана није дошла у Београд туристички.

Присуство Шермадинија у рекету није дозволило скакачку надмоћ као у Финској, самим тим сваки напад имао је већу вредност. Тензију такође, посебно када је ривал лишен притиска резултатски поравнао у последњем минуту треће деонице.

Јарамазу и Аврамовићу, који су до 32. минута постигли скоро половину поена нашег тима, била је неопходна помоћ у сламању тврде грузијске селекције. И подршка публике, коју је пренуло вођстви Грузије у последњој четвртини. Покушао је Загорац у последњем минуту, али је шут за изједначење није стигао до обруча.

СРБИЈА 90

ГРУЗИЈА 94

ХАЛА „Александар Николић“. Гледалаца: 6.000. Судије: Конде, Кастиљо (Шпанија), Шрауб (Немачка).

СРБИЈА: Симоновић 9, Раданов, Јарамаз 22 (6 ас), Кравић 3, Величковић 4, Радуљица 7, Тодоровић 7, Илић, Загорац 4, Аврамовић 27 (4 ас), Ребић 7, Ђорђевић.

ГРУЗИЈА: Андроникашвили 8, Бурјанадзе 11, Цинцадзе 2, Шермадини 23 (11 ск), Санадзе 7, Турзиладзе 4, Корсантија, Беришвили 6, Боколишвили, Лобјанидзе, Мекфаден 33 (7 ас), Лондаридзе.

28:18, 20:23, 19:24, 23:29

АПЛАУЗИ ДОЧЕКАЛИ КОКОШКОВА

ПУБЛИКА у хали „Александар Николић“ аплаузом је поздравила Игора Кокошкова на селекторском дебију пред српским навијачима.

Стратег нашег националног тима и асистент у стручном штабу Сакраменто Кингса, високо подигнутом руком захвалио се на гесту добродошлице.

ПРВА ЧЕТВРТИНА

Селектор Кокошков је направио једну промену у односу на меч са Финском – уместо играча Партизана Уроша Трифуновића, у саставу је играч ФМП-а Стефан Ђорђевић. Прве поене на мечу постиже Радуљица, а затим Јарамаз игра одличну одбрану, краде лопту и оставља Ребића самог под кошем (4:0).Наша репрезентација поново игра одлично у дефанзиви, а Јарамаз се награђује тројком (7:0).

Бурјанадзе се разиграо и постигао четири везана поена после серије Србије од 9:0, али је онда Радуљица постигао кош са полудистанце (11:4). Илић је пресекао "живу" лопту, али Србија није успела да поентира у контри. Ребић и Тодоровић погађају шутеве са дистанце, а Србија наставља да игра одличну тимску одбрану. Наши кошаркаши су практично на сваком пасу, па Грузија често ни не добија прилику да шутне ка кошу. Санадзе краде лопту неопрезном Тодоровићу, али "орлови" поново играју феномелану одбрану (15:4).

Јарамаз наставља да доминира, а разиграо се и Аврамовић који Србији доноси нову максималну предност(19:6). Шермандини успева да донесе поене својој екипи после офанзивног скока, са линије пенала, Аврамовић губи лопту, а Мекфаден тера Симоновића на фаул (19:10).Незаустављиви Јарамаз погађа другу тројку и долази до десетог поена, а затим Загорац после украдене лопте закуцава у контри(24:10). "Орлови" су у два напада закомпликовали, па су примили лаке поене, а онда је после изгубљене лопте Јарамаз направио неспортски фаул (24:14).

Грузија је наставиал своју серију, али је Србија за неколико секунди постигла четири поена, преко Кравића и Загорца, који је поново профитирао после украдене лопте (26:16).Четвртина се завршава поготком Мекфадена (26:18).

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Лош почетак друге четвртине за Србију.Спетљали су се сада Величковић и Радуљица, није прошао алеј-уп, док на другој страни Шермадини смањује разлику на једноцифрену. Након тога лопту губи Тодоровић, а Мекфаден погађа уз прекршај, па се серија гостију наставља. Мора ово да прекине Игор Кокошков минутом одмора - 28:22.

Мекфаден је погодио и додатно слободно бацање, а Дејан Тодоровић исправља промашај Радуљице са полудистанце под кошем. Прави капитен Србије под кошем прекршај над Шермадинијем на скоку, након што је Мекфаден промашио нову тројку. У игри је по први пут Алекса Раданов уместо Дејана Тодоровића. Корсанција погађа, а Кравић испаљује ер-бол. Срећом, нема сада поена за Грузине - 30:25.

Рампа Тунзиладзеа над Николом Ребићем, а онда изгубљена лопта Радета Загорца. Већ осам изгубљених лопти имамо за 13 минута... На све се надовезује још један фаул Николе Ребића. Освајамо лопту, ипак, а Марко Симоновић погађа тројку и вади Србију из летаргије! Међутим, сада лепа акција Турдзиладзеа. Шта има везе, Симоновић ће имати три пенала! Улази у игру Стефан Ђорђевић, ево његовог дебија у националном дресу - 33:27.

Раде Загорац губи лопту за наш тим, да би се и Грузија захвалила и узвратила на идентичан начин. Ни ми не користимо напад, а Симоновић је фаулирао Буржанадзеа, који ће на линију за слободна бацања. Погодио је само прво. И ево сада тројке Алексе Аврамовића! А Грузија свој шут са дистанце промашује - 41:30.

Санадзе убацује нове поене за репрезентацију Грузије из рекета. Загорац промашује, хватамо офанзивни скок, онда поново Загорац, сада за три. Нови промашај, а онда фаул Новице Величковића на скоку и то ће бити бацања за Буржанадзеа. Прецизан је оба пута и гости су на минус четири. Величковић убацује нове поене за Србију, али је ту када треба Шермадини за Грузију. И онда баш када треба, тројка Николе Ребића за крај првог полувремена - 48:41.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Бурјанадзе отвара друго полувреме поенима, док на другој страни поново поентира Јарамаз. После украдене лопте лопту у кош полаже Мекфаден – 50:45.Тодоровић погађа тројку, а у наредном нападу му шут излази из коша. Србија се добро брани, Симоновић не погађа отворену тројку, а после офанзивног скока не погађа ни Тодоровић. То кажњава незаустављиви Мекфаден –53:48.

Тајм-аут Кокошкова је брзопотезно уродио плодом! Тодоровић погађа, Србија се одлично брани, па Симоновић поентира сам у контри(57:50).Ипак, краја Мекфаденовој серији нема, али Аврамовић успева да га савлада у нападу (59:53).

Шермандини прави мини-серију и додатно резултатски приближава своју екипу, док на другој страни једно од два слободна бацања погађа Аврамовић (60:57). Мекфаден погађа оба бацања, Величковић промашује нерезонски шут за три поена, али Мекфаден није искористио шансу да својој екипи донесе предност по први пут, па је то продором казнио Аврамовић (62:59).

Србија је у последњи минут ушла са +4, али је уследио кош Мекфадена, а онда фаул без лопте над Андроникашвилијем за изједначење (65:65). Јарамаз је затим изборио два бацања и погодио оба, а на срећу поново није погодио Мекфаден. Пред последњих десет минута – 67:65.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Аутокош Загорца, лоши напади и промашаји "орлова", а онда карактеристичан продор Шермандинија за 69:69. Јарамаз сјајно продире по бочној линији, Србија је испунила бонус, али је Кравић успео да заустави Шермандинија – 71:69.

Велике проблеме нашим центрима задаје Шермандини, а игра у нападу није ни изблиза "течна" колико је била пре свега у првој четвртини. Доста несмотрених додавања, изгубљених лопти и промашених шутева, па поготком Андроникашвилија Грузија води – 71:72. Мекфаден погађа оба бацања, Кравић и Аврамовић то не чине, па је резултат 73:74.

Симоновић је изборио фаул и погодио оба бацања, Србија се одбранила, а онда је Аврамовић остао сам и погодио тројку! Серија 6:0 – 78:74. Шермандини је наставио да "малтретира" Кравића, али је Аврамовић наставио да погађа(81:76). Гости су наставили да погађају пенале, Аврамовић није наставио своју серију, а Мекфаден је погодио нову тројку. (81:81). Јарамаз погађа нову тројку, има 22 поена (84:81). "Орлови" се бране, Аврамовић наставља да се поиграва са противничком одбраном, а тројку за +8 не погађа Загорац, па то феноменалном асистенцијом за Санадзеа гости гажнајвају (86:84).

Аврамовић убацује два пенала, а онда серија 5:0 за госте и Шермадини поново доводи Грузију у вођство - 88:89. Офанзивни скок Радуљице и два поена - 90:89. Мекфаден погађа далекометну тројку - 90:92. Загорац промашује комплетан обруч, Величковић не користи скок и Грузија долази до тријумфа. Мекфаден са два пенала ставља тачку на меч - 90:94.