Вечити дерби за трофеј у Купу: Партизан срушио ФМП и заказао окршај са Звездом

Ми. Рогач/Novosti online

15. 02. 2020. у 20:30

Детаљ са меча Фото: КК Партизан

Други полуфинални меч у Нишу је припао "црно-белима" који су у другом полувремену сломили "пантере"

ЧЕТВРТУ годину узастопно, а седми укупно откад национални куп носи назив по легендарном кошаркашу Радивоју Кораћу за „жућкову левицу“ бориће се вечити ривали. Црвена звезда је до финалног сусрета стигла захваљујући Билију Берону, који је у последњем минуту срушио Мегу – 80:79, док су црно-бели на корак до одбране трофеја стигли преко ФМП – 85:77. Сутрашњи дуел у нишком „Чаиру“ од 21.00 биће трећи овосезонски дерби, овог пута пред подељеним трибинама. Тренутни резултат је 1-1.

Други полуфинални окршај Партизана и ФМП, гарантовао је жестоку борбу и на терену, и ван њега. Због тога је привукао знатно већи број гледалаца у односу на меч пре тога. Баш као и увек када се састану ова два ривала, жеља не мањка ни код једног актера. С обзиром на то да су недавно од истог противника у АБА лиги изгубили на домаћем терену чак 30 разлике, кошаркаши из Железника су изашли наоштрени да покажу да та утакмица није била право мерило снаге.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Брајан Ангола је Партизанов

Ђорђевић и Рит су били главни адути Јовановићевог тима, који је до краја првог полувремена изградио вођство – 45:40. Са друге стране, Партизан није показао много тога из свог уобичајеног репертоара, али захваљујући Волдену и Бирчевићу резултатски је био веома близу ривалу. У трећој деоници је Огњен Јарамаз као и на претходних неколико утакмица, убацио у пету брзину и погурао тим ка преокрету. Отежавајућа околност за ФМП било је искључење тренера Владимира Јовановића, и то не његовом заслугом. Техничку грешку прво је добио помоћник Динић, потом и искуључујућу. Када је на клупи санкционисан и Јеремић, по правилу је терен морао да напусти први стратег. Тај тренутак је Партизан знао да искористи. „Побегао“ је средином последње деонице на двоцифрену раздаљину и све до краја је одржавао контролу.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Берон после тројки којима је Звезди обезведио финале Купа: Ово је било баш стресно

УВРЕДЕ ЗА ЧОВИЋА

НАЈВАТРЕНИЈИ навијачи Партизана нису ни овог пута одустали од увреда на рачун породице Човић. У више наврата је на удару био Филип, који се пред Куп вратио у ФМП, а посебно их је изазвао када је после једне атрактивне асистенције када је показао на уво, алудирајући да их не чује. Погрдно скандирање се чуло и на рачун његове мајке Весне, као и првог човека Звезде Небојше Човића. Два минута пре краја меча за фер навијање замолио их је и капитен Новица Величковић.

Дворана: „Чаир“. Гледалаца: 4.500. Судије: Белошевић, Обркнежевић, Николић.

ПАРТИЗАН: Волден 11 (5ас), Загорац 10 (6ск, 4ас), Пејџ 10, Мекаду 4, Стефановић, Јарамаз 11 (6ск), Величковић 4, Бирчевић 10, Јанковић 2 (4ск), Томас 13 (6ск), Трифуновић 2, Мозли 8.

ФМП: Рит 10, Човић 12 (8ас), Ускоковић, Пецарски 5, Јеремић 6, Пот 9 (6ас), Раданов 8 (6ск), Шешлија, Улубај 6, Кузмић 13 (6ск), Ђорђевић 8 (6ск), Момиров.

По четвртинама: 24:22, 16:23, 23:12, 22:20.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Партизан за 33 секунде прави три личне грешке. ФМП то не успева да искористи да се додатно приближи. Макаду је први играч који долази до коша у последњем кварталу. Рит промашује отворнеу тројку (65:57).

Мозли исправља промашај Загорца и феноменалним закуцавањем доноси двоцифрену предност за тајм-аут ФМП (67:57).

Кузмић не користи зицер, али је био фаулиран, па је погодио оба пенала за прве поене ФМП у последњој деоници. Пејџ промашује тројку, не успева ни Јеремић (67:59).

Улубај покушава тројку са огромне удаљености, ни близу коша. Грешке се ређају на обе стране у претходних пар минута. Партизан има осетну предност (69:59).

Кузмић исправља промашај Пецарског. Добру одбрану Кузмић награђује изнуђеним фаулом Пејџа. Огњен је погодио само прво слободно бацање. Пејџ поентира на другој страни (71:62).

Бирчевић снажно закуцава после украдене лопте. Кузмић користи то што га чува Загорац за лаке поене. Човић погађа тројку из ћошка, Тринкијери реагује тајм-аутом (73:67).

Томас поентира из тешке ситуације. Кузмић не користи зицер. Загорац даје тројку на мање од два минута пре краја и вероватно ставља тачку на меч (78:67).

Мозли снажно закуцава. Раданов даје тројку на 80 секунди пре краја. Партизан игра дуг напад. Томас узвраћа тројку и дефинитивно решава сваку дилему (83:72).

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Друго полувреме је почело поенима Загорца. Пот је потом фаулирао Величковића на шуту. Новица је после поготка промашио додатно слободно бацање. Поту је то била трећа лична, па је Улубај одмах ушао у игру (44:45).

Партизан је направио серију 9:0 после тројке Загорца, ФМП пет минута не успева да пронађе пут до коша (49:45).

Јеремић после шест минута прекида "празан ход" ФМП-а. Јарамаз експресно узвраћа. Јовановићев помоћник је искључен, а Пејџ даје само једно од три слободна бацања. Пејџ потом не погађа ни обруч у шуту за три (55:48).

Јанковић је фаулирао Јеремића на шуту за три, али је он промашио прво, погодио друго и треће. Томас користи висинску предност против Раданова. Добра акција "пантера" и лаки поени Раданова на другој страни (57:52).

После помоћног, техничку је добио Јовановић, а то је била друга, па је искључен. ФМП без тренера и помоћног тренера до краја. Раданов је на другој страни био половичан са пенала (60:55). Јарамаз са кораком уназад даје тројку. Пот је био сигуран са пенала. Партизан има шест поена предности пред последњи квартал (63:57).

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Ђорђевић погађа за изједначење, Волден погађа за три, а Пецарски погађа под фаулом и реализује додатно слободно бацање (27:27).

Макаду закуцава, Волден даје оба пенала, Ђорђевић и Пецарски узвраћају. Величковић промашује три тројке у низу (31:31).

Улубај остаје сам у ћошку и погађа тројку, Бирчевић прави фаул у нападу, Кузмић не успева да поентира, али Бирчевић краде лопту, закуцава, Јовановић одмах реагује тајм-аутом (33:34).

Човић погађа после продора. Јанковић промашује оба пенала, Бирчевић даје тројку. Човић је половичан са пенала, Пејџ потом краде лопту из руке Раданову, али се Човић убрзо исправља новим поенима (36:39).

Тројка Пејџа излази из коша, Кузмић хвата, а онда Човић маестралном асистенцијом иза леђа упошљава Кузмића за лаке поене и тајм-аут Тринкијерија (36:41). Италијански стручњак је био веома љут на Јарамаза.

- Играј одбрану! Јел' треба ја све да радим! Играј одбрану! - викао је Тринкијери док је повређени Гордић давао савете млађем саиграчу.

Томас је погодио после кратког предаха. Кузмић затим користи грешку одбране и долази до нових поена. Томас користи то што га Пот чува и погађа. Волден прави беспотребан фаул, Пот је сигуран са пенала. Последњи напад је имао Партизан, Волден није шутнуо на време. ФМП на полувреме одлази са пет поена предности (40:45).

ПРВА ЧЕТВРТИНА

Величковић и Рит су једини поентирали у прва три минута меча. Њима се придружио Кузмић тек на истеку трећег минута са два поена са линије пенала (2:4).

Загорац је одмах направио две личне, заменио га је Томас. Јарамаз остаје сам на шуту за три и погађа. Рит остаје сам на другој страни и узвраћа. Волден наставља тројкашки обрачун (8:7).

Мозлијев улазак је учврстио одбрану црно-белих, Томас је погодио са линије пенала, да би потом то наградио у дефанзиви. Пејџ је дао тројку, Јовановић је одмах реаговао тајм-аутом (15:9).

Бирчевић погађа за три, Пот не користи зицер, Рит кажњава промашај Јарамаза тројком (18:13). Пејџ даје оба пенала после друге личне Кузмића, мења га Ђорђевић (20:13).

Ђорђевић је одмах по уласку закуцао, па је асистирао Риту за лаке поене. Трифуновић је сигуран са пенала, Ђорђевић долази до нових лаких поена. Мозли је сигуран, а после промашаја Рит закуцавање Мозлија спреча фаулом. Мозли је промашио оба пенала, лопту је узео Пот, шутирао са своје половине и погодио преко Бирчевића (24:22).