ВИЗА је оверена. Кошаркашице су се други пут заредом пласирале на Олимпијске игре. Српкиње су у последњем колу квалификационе групе А оправдале улогу фавориткиња против симпатичног Мозамбика - 76:48 (16:21, 18:7, 26:14, 16:6). Јелена Брукс и другарице ће у Токију покушати да одбране бронзу из Рија 2016. Победи наше селекције обрадовале су се и Нигеријке, које ће, такође, играти у јапанској престоници.

Почетак није био онакав какав су прижељкивале наше девојке. У меч су ушле стегнуте, рука није била сигурна, промашивале су бројне напада. С друге стране, играчице Мозамбика су биле растерећене, а у првој четвртини је блистала Анабела Коса, која је постигла 15 поена, уз три тројке. Мало ко у дворани је очекивао да ће после првих 10 минута на семафору стајати - 16:21.

ПОЗНАТИ СВИ УЧЕСНИЦИ НА олимпијском турниру у Токију играће: САД, Србија, Нигерија, Кина, Шпанија, Кореја, Белгија, Канада, Јапан, Француска, Аустралија и Порторико.

Гошће су кренули одлично и у другој четвртини, повеле са 16:23, што је тргло Српкиње да заиграју агресивније. Наше су појачале ритам, али су им играчице Мозамбика још пар минута успешно одолевале - 22:25. Срећом, средином друге деонице пуленке Марине Маљковић су постале сигурније, рука више није дрхтала, успеле су да погоде и понеку тројку и серијом 10:0 преокренуле су резултат у своју корист - 32:25. Од тог тренутка нису испуштале вођство, играле су чврсто у одбрани и на полувреме су отишле са 34:28.

Да су много квалитетније показале су у наставку. Разиграле су се у нападу, успеле су да умире Косо, ривалке су биле све немоћније, а наше су из минута у минут увећавале своје вођство све до 55:35.

Српкиње нису стајале и када је било јасно да су победу осигурале и извадиле карту за Јапан. У последњих 10 минута почеле су да играју и за публику, да из атрактивних акција поентирају притом не дозвољавајући играчицама Мозамбика да изборе часнији пораз. Наше даме у финишу су имале и плус 30 (74:44, 76:46) и заслужено су избориле пласман на Олимпијске игре.

ДВОРАНА: "Александар Николић". Гледалаца: 2.000. Судије: Аункрогерс, Дуан, Штраубе.

СРБИЈА: Миљковић 6 (6 ас), Васић 11, Чађо 4, Јовановић 8, Брукс 7 (9 ск), Бутулија 4, Милић 4, Станковић 8, Бојовић, Дабовић 12 (6 ас), Шкорић 2, Крајишник 10.

МОЗАМБИК: Зита 2, Мукаро 2, Косо 21 (5 тројки), Донги 4, Лхавангуане, Переира 3, Мафанел 2, Жимо 4, Седа 10 (10 ск), Чозиане, Мабжаир, Мутомбене.

По четвртинама: 16:21, 18:7, 26:14, 16:6.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Нису ни једне ни друге расположене на старту последње четвртине. Први поени у деоници виђени су тек после више од четири минута игре и то је учинила Седа са линије пенала (62:44).

Питање победника је овде одавно решено. Једино питање је којим резултатом ће овај дуел бити завршен, али су и поред тога српске кошаркашице играле као да су у огромном заостатку, а не у великом вођству (72:44).

На крају - 76:48.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Српкиње знатно боље започињу друго полувреме, Дабовић поентира, Васић даје тројку и Србија одлази на двоцифрену предност (39:28).

Сада све функционише у српском тиму. Ана Даборић је сигурна са пенала, Невена Јовановић даје тројку и предност само расте (46:28).

Расположена Коса не дозвољава српском тиму да се још више “одлепи”, она и Мукаро смањују заостатак (46:35).

У односу на прво полувреме, у другом су обе екипе знатно агресивније. Велики број фаулова и слободних бацања. После мини серије гостију, Србија је имала спреман одговор и додатно увећала раздаљину (56:37).

Србија пред последњи квартал има велико вођство (60:42).

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Српкиње за сада не успевају да пронађу прави ритам, имају велике проблеме са организацијом напада и шутирају из тешких позиција. Гошће све то знају да казне, а Брукс је у 12. минуту направила и другу личну грешку (18:23).

Тек после велике гужве и пресинга Србија успева колико-толико да омете игру Мозамбика, али не и да дође до поена (20:23). Маљковићева је убрзо тражила тајм-аут, видно љута због приказане игре.

Кратак предах је дао резултат. Саша Чађо је била покретачка снага, Васић је погодила тројку, па је Мозамбик реаговао минутом одмора пошто је Србија успела да стигне до вођства (29:25).

Србија коначно показује обрисе оне праве игре, Невена Јовановић је дала другу тројку за наш тим, али је Коса на другој страни дала своју четврту из шестог покушаја (32:28).

Невена Јовановић постиже поене на феноменалан начин за крај полувремена. Искористила је непажњу противница, из аута је погодила у леђа и онда лако положила лопту у кош (34:28).

ПРВА ЧЕТВРТИНА

Мозамбик меч започиње тројком Косе, Васић узвраћа првом поенима за Српкиње на другој страни. Потом Брукс сјајно краде лопту, Јовановић полаже у контри (4:3).

Коса практично игра сама у гостујућем тиму, дала је нових седам поена и донела предност свом тиму после четири минута игре (8:12).

Српске кошаркашице промашују зицере у низу, серију коначно прекида Крајишник лаганим поенима у контри. Изабранице Марине Маљковић у првој деоници константно јуре резултат. Играчице Мозамбика су се знатно боље снашле у првих 10 минута и имају заслужену предност (16:21).