ОГРОМАН корак ка топ 8 фази Еврокупа кошаркаши Партизана направили су против дужника из Истанбула. Црно-бели у испуњеном „Пиониру“ не само да су надокнадили „минус два“ из првог сусрета са Дарушафаком, већ су уписали још убедљивију победу – 69:57, која може бити пресудна у трци за четвртфинале. „Ваљак“ са скором од три тријумфа и једног пораза чека последња два дуела у овој фази са Виртусом у Болоњи (5.фебруара) и Трентом у Београду почетком марта. Дарушафака је остала иза са половичним учинком 2-2.

Рововска борба из Истанбула као да се није ни прекидала. Судар две дефанзивно орјентисане екипе поново није донео претерано леп репертоар за публику, али неизвесност није изостала, бар кад је прва четвртина у питању. Осетио се у ваздуху притисак због огромног улога који доноси победа, па су играчи оба тима морали жестоко да се помуче да би нашли пут ка кошу. Главни адут турског тима био је Хамилтон, док је домаће капитенски у битку повео Новица Величковић. Гости су први дошли до предности, али им млади Урош Трифуновић није дозволио да се одлепе, већ је у финишу четвртине преузео одговорност и одржао свој тим у потпуном егалу.

Других десет минута протекли су потпуно у црно-белим тоновима. Ова деоница је отворена са два снажна закуцавања Вилијама Мозлија, која су екипи дала неопходно самопоуздање. Дефанзивни зид Партизана је више од пет минута био непробојан за противника.

Снажни центар је начео ривала, а његовим корацима су полако кренули Пејџ, Бирчевић, па Гордић. Чак 14 поена су нанизали домаћи, док су гости само немо посматрали.

Хамилтон је пресекао на тренутак тај налет, али то није пореметило Тринкијеријеву експедицију. Све је ишло по плану за момке из Хумске, само је пажњу скретао учинак Радета Загорца, који као да из мисли није могао да избрише промашај за победу из Истанбула. Ипак, саиграчи су радили све што је било потребно да неутралишу његове промашаје. Дуго су кошаркаши Дарушафаке били на само два постигнута поена у четвртини, али су у финишу успели да се тргну и пред паузу смање на подношљивих „минус 10“.

Друго полувреме је сјајно отворио Огњен Јарамаз. Ипак, брзо је стигао одговор из противничког табора. Знали су Турци да у трећој деоници имају прилику да се приближе, или ће у супротном пут ка победи бити немогућа мисија за њих. Успели су у својој намери, јер су пред одлучући период пришли на 49:43.

А онда, када је било најпотребније, поново се упалила дефанизивна лампица код кошаркаша Партизана. Ривал је у нападу био потпуно онеспособљен чак шест и по минута. Поновила се серија из друге четвртине од 14 везаних поена и било је јасно да победа иде у руке београдског тима (63:43). Упорно је држао Тринкијери на терену Загорца, који је успео после десет промашаја да се упише на листу стрелаца у 33.минуту и тако врати сигурност у себе. До краја сусрета гости су смањили разлику, али је то било све од њих. Пун „Пионир“ славио је победу, која отвара врата четвртфинала.

ДВОРАНА: „Александар Николић“. Гледалаца: 7.467. Судије: Шемеш, Пантер, Гелер.

ПАРТИЗАН: Волден 9, Загорац 5 (12-2 из игре, 6ск), Пејџ 2, Гордић 10, Мекаду, Јарамаз 15 (4ск), Величковић 11 (5ск), Бирчевић 3, Јанковић 2, Томас 3, Трифуновић 5, Мозли 4 (8ск).

ДАРУШАФАКА: Озмизрак 4, Агва, Браун 8 (5 изг. лопти), Демир, Хамилтон 17 (9ск), Вејселоглу 2, Оздемироглу 7, Лемб, Џонс 6, Сав, Гулер 3 (4ск, 7ас), Колсон 10 (5ск).

По четвртинама: 16:17, 19:8, 14:18, 20:14.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Добра одбрана је награђена. Гордић је дао тројку, пропуштена је прилика за лаке поене у контри, али је брзо исправљена кошем Загорца под фаулом и погођеним пеналом за двоцифрено вођство и тајм-аут гостију (55:43)

Јарамаз је узео лопту, направио корак уназад и погодио тројку која је подигла публику на ноге. Партизан је наставио са сјајном игром, гости су све нервознији, а црно-бели све то сурово кажњавају за огромну предност на пет минута пре краја (61:43).

Партизан је, уз мало проблема, привео меч крају и остварио битну победу.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Наставља Партизан у истом ритму и у другом полувремену. Јарамаз је расположен, пет узастопних поена за “+15” (40:25).

И једни и други су имали “празан ход” у нападу, Јарамаз прекида то поенима са пенала, Гулер промашује тројку, али Јанковић прави фаул у нападу (43:29).

Муче се црно-бели у организацији игре. Гости, уз мало среће, успевају да поентирају на другој страни. Одлука судије Ане Пантер је разљутила публику, Хамилтон је био половичан са пенала и смањио на једноцифрен заостатак (43:34).

Волден са линије за слободна бацања погађа, али Колсон даје тројку за тајм-аут Тринкијерија (45:39).

Док тражи поене из игре Партизан долази до њих преко линије пенала. Величковић и ВОлдне су били сигурни и вратили двоцифрену предност (49:39).

Колсон погађа, Браун даје два пенала, а грешке Партизана у нападу исправља Мозли сјајном “рампом” на шуту за три Брауна. Партизан води пред последњих 10 минута (49:43).

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Два сјајна закуцавања Мозлија на старту друге деонице за вођство црно-белих (20:17). Атмосфера у дворани је “експлодирала”, толико да играчи не чују судијске пиштаљке.

Мајсторија Пејџа под кошем, Дарушафака се мучи, праве велике грешке у нападу што Бирчевић кажњава тројком за тајм-аут гостију (25:17).

Ништа се није променило ни после одмора, Гордић поентира за двоцифрено вођство, а потом даје тројку којом додатно увећава вођство (30:17).

После више од пет минута игре у другој четвртини је Дарушафака постигла прве поене и то уз доста среће преко Хамилтона. Џоунс погађа за три, Волден промашује отворену тројку, али се искупљује из теже позиције (35:22).

Браун је био половичан са линије пенала, Загорац је добио “рампу”, а Колсон уз звук сирене поентирао (35:25).

ПРВА ЧЕТВРТИНА

Утакмица у “Пиониру” је почела минутом ћутања за Кобија Брајанта и Роберта Арчибалда.

Хамилтон и Величковић су обележили почетак меча. Први је дао шест, други пет поена у првих пет минута (5:6).

Браун и Гулер покрећу серију гостију од 5:0 (5:11), да би после уласка Гордића уместо Волдена црно-бели ухвратили и брзо смањили заостатак (12:14).

Трифуновић даје два пенала за изједначење, Џоунс одговара тројком, а млади Трифуновић је био бржи од сирене и из тешке позиције погодио за два за крај првог квартала (16:17).