МАЛО ко је очекивао да ће Црвена звезда без шесторице играча притиснути велику Барселону скоро до тачке пуцања. Наш шампион посустао је тек на минут пре краја меча у каталонској престоници и доживео трећи узастопни пораз у Евролиги (82:86).

Ревијално отварање утакмице у „Блауграни“ могло је да иде у прилог црвено-белима само на кратке стазе. У игри без агресивних одбрана и мерењу резултата по лако постигнутим поенима, Пешићеви тимови су увек били без премца. Миротић је у неравноправном дуелу са Симанићем, у којем су саиграчи оставили младог крилног центра на милост и немилост најбољем играчу Барсе, постигао 14 поена за осам минута за 29:19 на уласку у другу четвртину.

Уследило је Звездиних најбољих десет минута ове сезоне. Одбрана је ставила катанац на рекет из којег је домаћин до тада убацио 90 одсто поена, ретко примењиваном зоном ризикован је шут за три који, у овом мечу, очигледно није служио шутерски иначе веома одличну екипу.

Браун је нападао Барсу пре него што формира дефанзивни бедем, Штимац осим својих уобичајених послова под кошем погодио трећу тројку у евролигашкој каријери, Гист једну од ретких ове сезоне, док је Џенкинс ратничким ставом подигао енергију свог тима на сасвим други ниво. Да су бекови Берон и Пантер збирно погодили више од једног шута из девет покушаја, предност црвено-белих на полувремена могла је да буде већа од минималне.

Тројкашки улазак Барсе у трећу четвртину није могао да нашкоди нашем тиму колико опасност од губитка снаге у ротацији са десеторицом играча. У кризним тренуцима драгоцена је била енергија одличног Гиста, на нивоу најбољих дана његове каријере. Физички су црвено-бели држали ривала далеко од комфорне зоне и дочекали две везане тројке Пантера за плус шест у завршници деонице.

Очекивано, Пешић је наложио својим играчима да свом снагом нападну већ уморну Звезду, али одлучну у намери да шокира великог фаворита. Осим још којег здравог играча, недостајало је и мало среће. Лопта је одбила да прође кроз обруч приликом Брауновог шута минут пре краја, а Рибас тројком зауставио нашег шампиона на прагу сензације.

ДВОРАНА „Блауграна“. Гледалаца: 5.427. Судије: Латишевс, Пастусјак, Шемеш.
БАРСЕЛОНА: Дејвис 10, Рибас 7, Ханга, Шмитс, Ориола 6, Абринес 5, Хигинс 6, Дилејни 4, Кјурик 8, Клавер 9, Миротић 25 (8/12 за два, 1/6 за три), Томић 6.
Ц. ЗВЕЗДА: Кузмић 8, Пантер 13 (4 ас), Л. Браун 15 (8 ас, 4 укр), Перпероглу, Берон 3, Добрић 7, Гист 12 (6 ск), Џенкинс 6, Симанић 3, Јовановић 3, Штимац 12.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Кузмић закуцава на почетку последњег квартала. Ориола погађа за три на другој страни. Барселона користи то што Браун одмара на клупи и играју веома агресивно на бековима Звезде, Томић то решава поенима у рекету (67:68).

Мајсторија Пантера, али после одличне одбране лопта се враћа у посед Барселоне за поене Абринеса. Јовановић прави грешку у корацима. Штимац се вратио у игру и одмах направио фаул приликом постављања блока. Ориола то кажњава тројком (74:70).

Абринес затим даје нову тројку, Шакота тражи минут одмора (77:70). Браун покреће Звезду. Снажно закуцавање под фаулом Ориоле и реализовано додатно слободно бацање на мање од пет минута пре краја (77:73).

Штимац остаје сам и погађа другу тројку на мечу за одушевљење дела публике који навија за Звезду у “Блауграни” (77:76). Штимац промашује зицер, али Браун краде лопту и закуцава у контри (79:78).

Одлична акција из аута Миротић остаје сам и погађа за три. Пантер је прецизан са пенала, али поново офанзивни скок Барсе, Рибар је био половичан са пенала (83:80). Браун иде на продор, лопта са обруча излази из коша. Рибас даје тројку и на 48 секунди пре краја води свој тим на шест поена предности и тајм-аут Шакоте (86:80).

Абринес је избио лопту Берону, судије су после гледања снимка потврдиле да остаје у поседу Звезде. Пантер је кренуо у продор, промашио и то је ставило тачку на меч. Браун је погодио у брзој контри и тако поставио коначан резултат (86:82).

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Револверашки тројкашки обрачун на старту дргог полувремена. Кјурик и Клавер на једној, Добрић и Берон на другој страни. Напади се на почетку цртају за Берона, али се Били мучи да поентира, док Дејвис то кажњава поенима под фаулом (52:48).

Барса је преузела конце игре, да би Гист и Добрић затим покренули мини-серију и поново вратили свој тим у игру (58:55).

Џенкинс гази линију при шуту за три, Пантер потом погађа само једно слободно бацање, али се исправља тако што даје тројку за предност српског тима. Пешић тражи минут одмора (60:61).

После кратког одмора Пантер даје нову тројку, а Хигинс је остао на клупи и жалио се на повреду. Кјурик промашује тројку, Јовановић се одлично гради, Ориола га фаулира. Звезди центар је био сигура нса пенала (60:66).

Џенкинс краде лопту Томићу, судије показују да је направио фаул. Дао је оба слободна бацања. Браун се вратио у игру за последњи шут, није погодио тројку. Пред последњих 10 минута Звезда води (62:66).

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Звезда је добро започела и другу деоницу. Џенкинс је подигао ниво игре Звезде у одбрани, а то су знали да претворе у поене на другој страни терена (31:27).

Хигинс показује своје квалитете, Штимац претерано форсира у рекету, али Гист исправља његове грешке и погађа са пенала (35:31). Рибар на то има спреман одговор - тројку. Гист потом узвраћа истом мером, па тражи измену због умора (38:34).

Промена Шакоте на зонску одбрану даје резултат. Штимац користи чињеницу да је остао сам и поентира са полудистанце. То је натерало Светислава Пешића да тражи минут одмора (38:36).

Џенкинсови поени са полудистанце за “-1” (39:38). После добре игре у одбрани, пре свега у рекету, Јовановић половичним извођењем бацања анулира предност домаћина (39:39).

Штимац погађа тројку, као у Француској и доноси предност Звезди (39:42). Миротић је у другој деоници дао само три поена, а црвено-бели на полувремену имају поен предности (41:42).

ПРВА ЧЕТВРТИНА

Сјајан почетак меча за Звезду. Кузмић и Добрић су поентирали, Симанић даје троојку, а после добре одбране Кузмић награђује себе поенима под кошем (2:9).

Кјурик, Миротић и Дејвис су се тада разиграли, узвратили серијом 9:2 и изједначили (9:9). Миротић и Браун “размењују” закуцавања, да би потом Миротић искористио своје искуство, изнудио фаул Симанића и погодио и додатно бацање (21:15).

Миротић је расположен за игру, Звезда се мучи у организацији напада, а Штимац користи чињеницу да је остао сам под кошем (25:19).

После прве четвртине домаћин има двоцифрену предност, а црвено-бели су направили само један фаул у овој деоници - 29:19.