ЗЕЛЕНА боја Жалгириса зауставила је Црвену звезду у серији евролигашких победа. После четири узастопна тријумфа, наш представник је у београдској „Арени“ пропустио шансу да први пут у сезони стигне до позитивног скора. Пораз од литванског великана (70:76), десети у досадашњих 19 кола, писаће се као повећи минус у потери за плеј-офом.

Оба тима добро су простудирала њихов претходни дуел у Каунасу. Бекови су чували лопте иза седам брава, упркос константном притиску ривала на спољну линију. У случају црвено-белих на Лоренца Брауна, кога је тренер „зелених“ Јасикевичијус на све начине покушао да искључи из Звездиног система.

Литвански шампион успео је у првом полувремену у намери да смањи утицај на игру најбољег у Шакотином тиму, одбраном и да драстично снизи тројкашки проценат у односу на претходне мечеве.

Међутим, није успео да заштити рекет од скакачки расположених Кузмића, Штимца и Гиста. Од ваздушне надмоћи црвено-бели су „живели“ у првом делу утакмице, у којем је Жалгирис нападачки одлично читао одбрану нашег шампиона.

Не и у прва три и по минута наставка, током којих је Звездина одбрана била бржа од сваке Шарасове идеје. Убрѕање игре из дефанзиве одвојило је црвено-беле на седам поена предности, али само на кратко. Жалгирис се брзо адаптирао и серијом 11-0 премотао меч на оно што се дешавало пре Звездине енергетске детонације на отварању треће четвртине. А то је ринг у којем боксери наизменично задају ударце.

Литвански великан у завршници треће и на почетку последње деонице ударао је у серијама и одмакао на „плус девет“, што је била највећа предност једног тима у овом мечу. Изазов сручен право у лице нашег шампиона.

У ситуацији када Браун није био ни близу своје најбоље игре, Берон такође, недостајало је нешто неконвенционално. Нешто попут онога што Звездиној игри даје Давидовац, који је због повреде из меча са Мегом седео поред клупе.

Црвено-бели већ у петак, на истом месту у исто време (19.00), имаће прилику да врате дуг берлинској Алби за један од најубедљивијих пораза у евролигашкој сезони.

Ц. ЗВЕЗДА 70

ЖАЛГИРИС 76

ДВОРАНА „Штарк арена“. Гледалаца: 15.874. Судије: Рижик, Рока, Гонтас.

Ц. ЗВЕЗДА: Кузмић 8 (8 ск), Пантер 5, Л. Браун 14 (4/11 за два, 2/6 за три, 6 ас), Лазић 2, Берон 9, Добрић 5, Гист 9 (5 ск), Џенкинс 4, Симанић 5, Јовановић, Оџо, Штимац 8 (7 ск).

ЖАЛГИРИС: Вокап 8, Риверс 8, Лекавичијус 17, Хејс 5, Јанкунас, Лукосијунас, Милакнис 9, Гебен 3, Јокубаитис, Ледеј 10, Лендејл 9, Улановас 7.

20:22, 18:16, 15:19, 17:19

ТОК МЕЧА

ПРВА ЧЕТВРТИНА

Лоренцо Браун је у стартној петорци што је добра вест за навијаче Звезде. Иако има проблем са повредом Американац је стиснуо зубе и игра. Поени Кузмића и Лазића на почетку меча - 4:0. После одличног почетка Звезда је мало стала, промашили су два напада, а Милакнис и Ледеј су то казнили - 4:8.

Наставља Звезда да се мучи у нападу, а Милакнис сурово кажњава за све грешке домаће - 4:11. Три тројке је убацио бек Жалгириса. Кузмић мало враћа Звезду са два плус један - 7:11. Коначно боља одбрана Звезде, а заиграо је и Браун одлично. Тројка, па двојка и асистенција за Симанића - 14:13.

Игра се сада кош на кош. Наставио је Штимац после изласка Кузмића, али ни Жалгирис не посустаје, Лекавичијус и Јанкунас враћају предност Литванцима - 18:20. Штимац враћа егал, али Риверс у последњим секундама прве деонице доноси предност гостима - 20:22.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Снажне одбране на обе стране. Поенима Ледеја и Добрића почиње друга деоница (22:24).Сјајно комбинују Џенкинс и Гист, Јанкунас не погађа отворену тројку, али Штимац губи лопту - 24:24. Јако тежак шут, после поена Ледеја, погађа Пантер. Звезда игра добру одбрану, али поново не може до предности. Овог пута отворен шут промашује Добрић. Из тешке позиције погађа Кеј Си Риверс, али са девет метара узвраћа Пантер! – 29:29.

Гист удара "рампу" Лендејлу, а онда се награђује на другој страни терена и погађа тежак шут преко руке (34:31).Риверс наставља да "решета", Жалгирис игра добру одбрану, али "рампу" лупа и Добрић, Лендејлу. Остаје 34:34.

Напади Звезде у другој четвртини иду малтене искључиво преко Штимца, који са ниског поста има улогу секундарног плејмејкера. Овога пута проиграва Џенкинса, али Звезда спава у одбрани па прима нове лаке поене од Вокапа (36:38). Риверс није погодио из изгледне позиције, али није ни Добрић. Гист проналази Штимца за лаке поене, Звезда се добро брани, а прво полувреме се завршава промашајем Пантера из тешке позиције – 38:38.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Скоро два минута без коша на старту другог полувремена. Кузмић са линије пенала прекида серију промашаја, али и он половичан. Јаке одбране у наставку, тројка Симанића - 42:38. Ово су минути Симанића, који удара рампу Лендлеју. Разиграли су се црно-бели, тројка Берона - 45:38. Одлична игра црвено-белих.

Гости узвраћају ударац и постижу пет лаких поена за 30-ак секунди (45:43). Тројке су промашили Берон и Браун, а Ледеј повећао серију Жалгириса на 7:0 (45:45). Имам много проблема Звездин плејмејкер, поготово у преносу лопте, јер је Јасикевичус поставио тактику тако да Брауна тера на брзо додавање и не допушта му да организује напад... Лендејл лако решава ситуацију са Симанићем на ниском посту, па Жалгирис води (45:47).

Као и сваки претходни пут, Кузмић прекида серију противника, која се овог пута зауставља на 11:0. Звездин центар погађа оба бацања, па га мења Штимац (47:49). Звезда се жестоко мучи, а Улановас са пенала половичан - 47:50. Браун погађа тројку и опет егал - 50:50. Ледеј пролази кроз одбрану Звезде, па Штимац после офанзивног скока долази до поена. Улановас сада мучи Звезду, погађа и за три. Штимац половичан, а велика грешка Добрића, који поклања пенале Лукасу Лекавичијусу - 53:57.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Страховит почетак Жалгириса. Серија 5:0 за госте, који имају плус девет - 53:62. Шакота узима минуту одмора. Коначно и Звезда да нешто уради у последњој деоници, тачније Гист који је феноменално закуцао - 55:62. Лекавичијус не дозвољава Звезди да се врати, а Берон се коначно буди - 57:64.

Волкап ради једну добру ствар, па једну лошу. После поена зарадио је техничку, Берон погађа. Неколико напада у којима нема поена и прекида Берон са битном тројком - 61:66. Лекавичијус наставља да мучи Звезду - 61:68. Штимац оба пута непрецизан. Литванци промашују напад, а Гист још једном закуцава - 63:68. Ледлеј два плус један. Браун враћа наду Звезди - 65:71.

Лекавичијус са пенала враћа лепу предност гостима - 65:73. Гист половича, па Ледеј губи лопту - 66:73. Џенкинс враћа неизвесност, али кратко. Вокап са пенала ставља тачку на меч - 68:75. Промашај Брауна и поени Улановаса за крај - 70:76.