ПОБЕДНИЧКИ низ Црвене звезде дуг три утакмице прекинут је поразом од Басконије у „Штарк арени“ (64:72). Начин на који је изгубила осми меч у Евролиги представља корак уназад у консолидацији игре и резултата од доласка тренера Шакоте.

Тренер тима из Виторије Перасовић успео је да спроведе универзални план када играте на врућем гостујућем терену. Бар у већем делу првог полувремена разбио је у комаде ритам утакмице, офанзивним тимским скоком држао Шакотину екипу подаље од намере да из одбране граде нападе.

Баскијска стратегија функционисала је до средине друге четвртине када је „алеј уп“ акцијом закуцана највећа предност (22:32). Од тог тренутка па до одласка на одмор, Звезда се измигољила из опструкције игре, успоставила контролу над рекетом и ногама Лоренца Брауна потрчала ка потпуном повратку у меч. Само поен заостатка, упркос лошим процентима шута, био је обећавајући сигнал пред наставак меча.

Међутим, агресивност су оставили у свлачионици и после само два минута треће деонице поново били суочени са резултатском потером. Ишло је знатно теже него у завршници полувремена, јер су Хенри и Вилдоза као осице нападали Брауна као јединог плејмејкера у Звездином тиму.

Била је преко потребна већа помоћ Берона, Џенкинса и Давидовца, с обзиром на то да високи играчи нису имали ниједну предност у дуелима са огромном и покретљивом центарском линијом Басконије. Није је било ни у траговима док је бивши НБА играч Стаускас пунио кош Звезде и изазвао изливе фрустрираних навијача.

Са трибина су долетали предмети, падали и по клупи Басконије, што ће великом финансијском казном сипати још соли на отворену рану из меча са Басконијом.

ПОВРЕДА ЛОРЕНЦА БРАУНА
ПРВИ плејмејкер Црвене звезде Лоренцо Браун напустио је терен на десној нози због повреде левог скочног зглоба, четири минута пре краја меча са Басконијом. Остаје да се види да ли ће бити у могућности да игра на недељном јадранском гостовању у Задру.

Ц. ЗВЕЗДА 64
БАСКОНИЈА 72
(14:20, 17:12, 12:24, 21:16)
ДВОРАНА „Штарк арена“. Гледалаца: 10.367. Судије: Роча, Лауринавичијус, Балак.

Ц. ЗВЕЗДА: Кузмић 8 (7 ск), Д. Браун 5, Л. Браун 20 (5 ас, 4 ск), Давидовац 6, Лазић, Фаје 1, Берон 9, Добрић 5, Гист 2, Џенкинс 4, Симанић 4, Оџо.

БАСКОНИЈА: Вилдоза 5, Гонзалес, Хенри 5, Џенинг, Диоп 9, Гарсија, Фал 7, Стаускас 22, Шенгелија 19, Шилдс 3, Полонара, Ерик 2.

19:00 - ПРВА ЧЕТВРТИНА

Црвена звезда меч почиње у петорци Лоренцо Браун, Берон, Лазић, Дерик Браун и Кузмић, који постиже прве поене на утакмици. Вилдоза поравнава резултат, али на другој страни Лоренцо Браун постиже прву тројку за 5:2 у 2. минуту. Поенима Стаускаса и Хенрија с полудистанце Басконија први пут на мечу долази до предности, али Берон убацује тројку и одмах враћа вођство на страну Звезде 8:6, 4. минут. Шенгелија у контри поравнава резултат.

После половичног учинка Лоренца Брауна с линије пенала, Вилдоза убацује тројку, после офанзивног скока гостију, за ново вођство Басконије - 11:9, 6. минут. Дерик Браун прикуцава промашај Лоренца, после чега Ерик прави фаул у нападу. Промашај Оџа под кошем, тројком, поново после офанзивног скока, кажњава Шилдс. Басконија води 14:11, 8. минут.

Дерик Браун је половично успешан с линије пенала, после чега Шенгелија убацује тројку - 17:12. Расте предност гостију у завршници прве деонице. После две изгубљене лопте погрешним додавањима ка Оџу, снажни центар прави прекршај над Фалом, који је поентирао, а потом убацио и додатно бацање - 20:12, 9. минут. Серију гостију 9:1 поенима у рекету прекида Давидовац.

На крају прве деонице Басконија води 20:14.

19:21 - ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Друга деоница је почела прикуцавањем Фала после промашаја Шенгелије - 22:14, и поенима Џенкинса са полудистанце. Пропустили су црвено-бели неколико прилика да ухвате резултатски прикључак, па гости после поена Диопа одржавају стечени плус - 24:16, 14. минут. Добра ствар за Звезду је што је Басконија после четири минута игре у другој деоници искористила бонус, али је Огњен Добрић половично успешан с линије пенала.

Диоп закуцава за досад највећих плус девет гостију - 26:17 на половини друге четвртине. Нова пропуштена прилика Звезде, Лоренцо Браун је прво поентирао с полудистанце, а после добре одбране и освојене лопте, Огњен Добрић је промашио закуцавање. На све то, Давидовцу је, у покушају да прекине контру, досуђен неспортски фаул. Стаускас је половично успешан с линије пенала, после чега је Хенри промашио тројку - 27:19, 16. минут.

На поене Давидовца под кошем, тројком одговара Диоп, који потом фаулира Фајеа, који погађа једно од два слободна бацања - 30:22. Алеј уп закуцацањем Шенгелије гости први пут на мечу долазе до довицфреног плуса - 32:22, 17. минут. Гости су пропустили напад да још више увећају предност, па их је убаченом тројком казнио Берон.

После још једне успешне дефанзиве, Кузмић се изборио за два слободна бацања, и оба пута је био прецизан. Промашај Шенгелије под кошем, у полуконтри после продора поентира Лоренцно Браун. Звезда је у серији 7:0 - 32:29, 19. минут. Звездин плејмејкер продужава серију црвено-бели на 9:0 са два убачена пенала и враћа домаће на само поен заостатка на крају првог полувремена - 32:31.

20:07 - ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Трећа деоница је почела с два убачена бацања Стаускаса - 34:31. Закуцавањем одговара Кузмић, али већ у наредном нападу Стаускас поентира уз фаул, а потом убацује и додатно бацање - 37:33, 22. минут. Берон је погрешио у додавању, што Стаускас кажњава тројком. После осам везаних поена, Стаускас асистира Ерику за 42:33 у 23. минуту. Претходно је Берон промашио флоутер.

Још једна изгубљена лопта домаћих, после тајм аута Шакоте (Лазић нагазио аут линију), али на срећу црвено-белих Вилдоза промашује с полудистанце. Серију гостију 8:0, половичним учинком с линије пенала, прекинуо је Дерик Браун, кога је на неспортски начин зауставио Стаускас. Додатни напад Звезде завршен је поенима Огњена Кузмића после офанзивног скока. Подигли су црвено-бели агресивност у одбрани, Лазић је спречио Стаускаса да за осам секунди пренесе лопту на половину Звезде, али Лоренцо Браун враћа лопту гостима, пошто је нагазио на аут линију.

После промашене тројке Хенрија, са два убачена бацања Лоренцо Браун враћа Звезду на минус четири - 42:38, 25. минут. Дерик Браун је промашио са полудистанце и пропустио прилику да још више приближе црвено-беле, после чега је Фал закуцао уз фаул и погодио додатно бацање - 45:38, 26. минут. Дерик Браун је половичан с линије пенала, а после промашаја Џенинга за три, Џенкинс погађа два бацања и приближава Звезду на минус четири - 45:41, 27. минут.

Стаускас погађа битну тројку за госте, а Давидовац на другој страни није успео да врати истом мером. Стаускас је убацио два бацања и вратио Басконију на плус девет - 50:41, 29. минут. Фаје је промашио под кошем, после чега је Шакота добио техничку грешку. Стаускас је промашио слободно бацање, гости нису искористили ни напад, али је Гист изгубио лопту у рекету Басконије.

Шенгелија то кажњава тројком за, досад највећих, плус 12 - 53:41. Гист поентира под кошем Басконије, коју Стаускас тројком уз звук сирене води на 56:43 пред последњих десет минута.

20:34 - ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Гист промашује тројку на отварању четврте деонице, али зато Шенгелија убацује свој трећи шут ван линије 6.75 и подиже предност гостију - 59:43. Лоренцо Браун погађа два бацања и постиже прве поене за Звезду у завршном кварталу. Хенри лако поентира из продора до коша, а после промашаја Лоренца Брауна с полудистанце, Стаустакс убацује још једну тројку - 64:45, 32. минут. Давидовац убацује два пенала.

Шенгелија погађа преко Симанића, Лоренцо Браун постиже поене из корака, после чега је Фал половичан с линије слободних бацања - 67:49, 34. минут. После по два прокоцкана напада на обе стране, Добрић закуцава у контранападу. Фал прави фаул у нападу, а Лоренцо Браун постиже свој 18. поен и на половини четврте деонице смањује заостатак црвено-белих на 14 поена - 67:53. Одбранили су се црвено-бели још једном, а Лоренцо Браун у контранападу поентира.

Шенгелија постиже веома важне поене за госте на истеку напада и прекида серију Звезде 8:1. Симанић постиже тројку и доводи црвено-беле надомак једноцифреног заостатка - 69:58, 37. минут. Лоша ствар за Звезду је повреда скочног зглоба Лоренца Брауна, који је на једној нози напустио терен. Хенри убацује једно од два бацања, а Џенкинс на другој страни промашује отворену тројку.

После промашаја Диопа с полудистанце, Бориша Симанић је убацио једно од два бацања - 70:59 на уласку у последња два минута сусрета. Шенгелија је изгубио лопту, а Берон убацује тројку којом враћа Звезду на једноцифрен заостатак минут и 28 секунди пре краја - 70:62. После тајм аута Перасовића, Шенгелија промашује тројку, као и Берон на другој страни. Диоп с линије пенала потврђује тријумф Басконије - 72:64.