ЈЕДИНА дилема кошаркаша Партизана кад је групна фаза Еврокупа у питању је решена. Црно бели у топ 16 сигурно одлазе са друге позиције, без обзира на резултате у последњем колу. Пораз од Локомотиве у Краснодару – 76:83 значио је и дефинитивни опроштај момака из Хумске од водећег места у групи Б, који ће заузети Венеција. Наш представник ће наредне недеље затворити прву фазу утакмицом која неће имати резултатски значај, јер им у госте долази Лимож без икаквих шанси за пролаз даље.

Иако су црно-бели у Краснодар отпутовали са јасном ставом да ће се борити за прво место све док постоји шанса, нису оправдали те тврдње бар кад је у питању старт меча. Са знатно већом жељом, закорачили су на паркет изабраници Јевгенија Пашутина, којима је победа била преко потребна да би остали у трци за наредну рунду. Већ после четири минута тројком Кулагина, Локомотива је дошла до двоцифрене предности – 15:4.

Да разлика у првој деоници не постане недостижна побринули су се Немања Гордић и Стефан Бирчевић. Српски репрезентативац је радио оно што најбоље уме – шутирао за три и погађао кад год је било потребно. Ипак, шут из даљине је добро служио и домаће, па су црно-бели морали жестоко да се озноје у одбрани да би зауставили Кулагина и Кузминскаса и стигли до преокрета.

Прво вођство гостију засијало је на семафору на старту другог полувремена, које су Београђани отворили серијом 10:2. Сигурна рука Волдена донела је Партизану предност - 50:47. Одлично одиграна трећа деоница ипак није много значила Тринкијеријевој чети, јер је у четвртој четвртини потпуно посустала. Изгубљене лопте (укупно 20, наспрам 8 противника), лоша решења у нападу – чак три минута без постигнутог коша, слабија концентрација у одбрани... И Локомотива је била све ближа победи.

Техничка грешка за тренера Пашутина дала је наду црно-белима да су и даље у игри, али је већ наредни напад у коме је истекло време значио и опроштај од тријумфа у Краснодару. Све дилеме отклонили су Камингс и Вилијамс и тако омогућили свом тиму да се у наредном колу у директном дуелу са Тофашом изборе за пласман међу 16 екипа.

СПЕЦ. ВН

Утакмицу је судио тандем Шемеш – Виклицки, јер трећи арбитар Турчин Картал није успео да слети на време због магле.

ЛОКОМОТИВА – ПАРТИЗАН 83:76

ДВОРАНА у Краснодару. Гледалаца: Судије: 2.356. Виклицки (Чешка), Шемеш (Израел).

ЛОКОМОТИВА: Декер 9, Камингс 16, Мотовилов, Апић 3, Калниетис 5 (9ас), Ивљев, Кулагин 15 (5ск), Илнитски, Вилијамс 8 (9ск), О`Брајант 10, Кузминскас 17, Долинин.

ПАРТИЗАН: Волден 12 (3ас), Загорац 4, Пејџ 6, Гордић 12 (5ск, 4ас, 7изг.), Милетић, Бирчевић 17 (7-5 за три), Рединг 4 (4ск, 6ас), Јанковић 10 (5ск), Томас 7 (6ск), Пејнерс, Трифуновић, Мозли 4 (5ск).

По четвртинама: 27:19, 18:21, 22:26, 16:10.

ПРВА ЧЕТВРТИНА

Локомотива боље отвара меч. Двојка Вилијамса, па тројка О"Брајанта за 5:0. Тринкијери је одмах реаговао и из игре извео Томаса, а на терен послао Јанковића. И даље нема спаса за црно-беле, опет О"Брајант. Ређеју се промашаји српског тима - 7:0. После три минута Загорац бележи прве поене за госте.

Одбрана Партизана не постоји. Кулагин на зицеру, па Декер сам на тројку. На другој страни једино Јанковић уписује двојку - 15:4. Тринкијери наставља да мења, али не помаже. Декер са пенала диже предност Локомотиве. Коначно су и црно-бели нешто урадили, тројка Бирчевића, па тројка Гордића и на крају Бирчевића за серију гостију 9:0 - 16:13.

Декер из тајм-аута убацује за два, Пејџ са пенала враћа какав такав егал - 18:15. И онда екплозија Камингса са две тројке и двојка Кузминскаса за нову двоцифрену преднист домаћих - 26:15. Бирчевић скок у нападу и поени. Кузминскак одговара, па двојка Гордића - 27:19 на крају прве деонице.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Нешто боље отварање друге четвртине за Партизан. Томас половичан са пенала и тројка Волдена, као и ангажованија игра у одбрани црно-белих, који су само дозволили Апићу да поентира - 29:23. Кузминскак половичан са пенала, али ни гости не користе напад. О"Брајан кажњава. Јанковић мучи центре Локомотиве, два плус један - 32:26.

Декер сада прави проблеме Партизану. Ипак, враћају се опет црно-бели. Волден и Загорац бележе поене - 35:30. Црно-бели су имали неколико сјајних прилика да додатно смање заостатак, али дискутабилне судијске одлуке су их осујетиле у томе. Локоси то користе и тројком Калниетиса одбијају налет српског великана – 39:30.

Опет се црно-бели буде, Пејџ је коначно пронашао тројку, па двојка Мозлија. Вилијамс постиже поене за Локомотиву - 41:37. Ипак, Руси не дозвољавају да гости ухвате прикључак, па тројка Кулагина и половичан Апић са пенала - 44:37. На крају тројка Гордића за крај полувремена - 45:40.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Феноменалан почетак другог полувремена за Партизан, два лака коша Рединга и Волдена, а потом тројка Томаса и пенали Волдена за потпуни преокрет и прво вођство црно-белих у Краснодару – 47:50. Камингс смањује са линије пенала - 48:50. Кузминскас и Камингс погађају за Локомотиву, али Партизан преко својих Американаца и Бирчевића одржава благу предност – 56:58.

Кузминскас тројком доноси опет предност Локомотиви, па двојка Камингса. Погађа и Бирчевић за три, како не би дозволио ривалу да направи већу предност. Камингс сада ставља на муке црно-беле - 65:61. Партизан улази и у серију грешака у нападу. Јанковић поентира уз прекршај - 65:64, па одличан контрапад црно-белих - 65:66.

Кулагин враћа предност домаћима, па грешка Гордића, његова пета изгубљена лопта. Ипак Локомотива не користи напад и са минималном предношћу одлази на последњи мали одмор - 67:66.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Појачали су одбрану и једни и други. Кулагин и Волден једини стрелци у последњој деоници - 70:68. Локомотива наставља да скупља поене са пенала - 72:68. Муче се црно-бели у нападу, Гордић губи опет лопти, Камингс кажњава - 74:68. Тројка Бирчевића - 74:71. Црно-бели са пенала поклањају поене Локомотиви - 76:71.

Рединг враћа Партизан на један посед - 76:73. Кузминскас новом тројком доноси лепу предност домаћима - 79:73. Гордић погађа уз прекршај, али не користи додатно бацање. Локомотива промашује у следећем нападу. Техничка Пашутину, али само један поен гостију - 79:76. Вилијамс и Каминг стављају тачку на меч - 83:76.