ПЕХАР ЧЕКА У БЕОГРАДУ: Будућност поново победила Звезду, Џексон и Кол обезбедили мајсторицу

В.ПРЕРАДОВИЋ

19. 04. 2019. у 21:09

Фото АБА лига

Кошаркаши Будућности победили су вечерас у Подгорици Црвену звезду са 84:80 (20:25, 15:13, 22:20, 27:22) и тако изједначили на 2:2 у финалној серији АБА лиге

ПРВИ пут у плеј-оф историјату АБА лиге, одлука о шампиону и учеснику Евролиге пашће у мајсторици. Црвена звезда ни у другој утакмици у Подгорици није успела да скрати пут до титуле, Будућност је чистим индивидуалним квалитетом Нориса Кола и Едвина Џексона изједначила у финалној серији на 2:2 у победама (84:80).

Као да су у уводним минутима овог меча још покушавали да обришу сећања на завршницу претходног, црвено-бели су у много питомијој атмосфери пречесто губили лопте, такође и фокус у одбрани. Изузетак је Сенегалац Фаје који, осим што је иза седам брава закључао Ерла Кларка, овог пута и нападачки предводио Томићев тим у првој четвртини.

Очекивано, у одсуству стартног плејмејкера Регланда, домаћин је жестоко притискао Звездине помоћне полуге у организацији игре. Давидовац је попуштао под тим притиском, изморени Човић у једном тренутку тражио измену, али је Берон у првом полувремену одолевао свему, чак и некажњеном Коловом ударцу у лице. Поред свог уобичајеног шутерског посла, амерички бек радио је прековремено и као асистент, истовремено се продорима заривао као сечиво у одбрану противника за плус девет у завршници првог дела.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КРАЈ: Будућност - Црвена звезда 84:80

Наставио је Берон и у наставку да као у трансу јури свој евролигашки сан. Уз малу помоћ Давидовца и Добрића, такође и одличне тимске одбране, Берон је до средине треће четвртине имао 20 поена на кошгетерском рачуну. А Звезда први пут двоцифрену предност (41:51). Међутим, као и пред одлазак у свлачионицу, Будућност је брзим залогајима прогутала вођство црвено-белих. Ерл Кларк се коначно "појавио" у финалу са својим скупо плаћеним квалитетом, док је Берон на клупи покушавао да дође до даха у краткој паузи.

Томић је у тој фази меча "расписао конкурс" за помоћно особље америчком беку. Риверс се није пријављивао још од првог полувремена треће утакмице, а у саставу ни овог пута није било искусног Перпероглуа. Џексон и Кол су почетком последње четвртине претрчавали Звезду, као подсетник како је наш тим склизнуо у пораз у претходном мечу.

Овог пута, Звезда није испарила у навијачком лонцу "Мораче". Одлучивале су ситнице, чак и такве као што је техничка грешка клупи црвено-белих због реакције спортског директора Илића. Љутит поглед Томића ка свом сараднику није могао да одбрани Џексона и Кола, који су укупно постигли 54 поена! Није могао ни да утиче на почетничке грешке Риверса, који је у завршници учинио скоро све да продужи финалну серију до последње, одлучујуће утакмице.

Понедељак у 19 часова, хала "Александар Николић" у црвено-белом. Улог титула регионалног шампиона и улазница за Евролигу наредне сезоне.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: АБА ЛИГА И НОВЧАНО КАЗНИЛА ПОДГОРИЧАНЕ: Будућност плаћа 22.000 евра

БУДУЋНОСТ 84

Ц. ЗВЕЗДА 80

ДВОРАНА СЦ "Морача". Гледалаца: 5.360. Судије: Јавор, Петек, Николић.

БУДУЋНОСТ: Џексон 23 (7-4 за два, 5-4 за три), Кол 31 (16-11 за два, 6 ск, 6 ас), Шеховић 2, Е. Кларк 15, Баровић 3, К. Кларк, Гордић 7, Битадзе 2, Поповић, Бел 1, Николић, Вилијамс.

Ц. ЗВЕЗДА: Човић 2, Кешељ, Давидовац 8, Ненадић, Лазић, Фаје 14 (5-3 за два, 3-1 за три, 7 ск, 4 ас), Берон 24 (6-3 за два, 10-5 за три, 4 ск, 3 ас), Добрић 14 (3-2 за два, 5-3 за три), Симанић, Риверс 3, Цирбес 7, Оџо 8 (10 ск).

20:25, 15:13, 22:20, 27:22