РЕКОРДИ падају где год се појави Ерлинг Браут Халанд (19). Тек што је из Салцбурга закорачио у најјачу немачку лигу, уписао се у историју. Само 59 минута било му је довољно да на две утакмице постигне пет голова у дресу Борусије из Дортмунда - Аугзбургу је дао три на дебију, прексиноћ Келну два пред својим навијачима и одмах постао љубимац.

На тај начин постао је први фудбалер који је у пет најјачих европских лига (Немачка, Енглеска, Шпанија, Италија, Француска) успео да затресе мрежу чак пет пута за мање од сат времена. Притом је на гостовању Аугзбургу ушао код вођства домаћина од 3:1, када се чинило да је све већ решено. Али, решава се, очигледно, тек кад Халанд стане под светла рефлектора. Занимљиво је да је на те две утакмице имао шест удараца, а чак пет лопти завршило је у мрежи.

Нападач висок 194 центиметра рођен је 21. јула у Лидсу, где му је играо отац. После одличних игара у Молдеу, купио га је Салцбург, у којем је фудбалски експлодирао. Постизао је гол на сваки 61 минут у аустријској Бундеслиги, а хит је постао захваљујући спектакуларном учинку у Лиги шампиона.

На шест мечева у дресу Салцбурга, чак осам пута погодио је мрежу у европској фудбалској елити. На старту је одмах срушио један рекорд - једини је у историји овог такмичења са чак шест погодака на прве три утакмице (Генку је дао три, Наполију два, Ливерпулу један). Одмах су га сви гологетерски упоредили са најмоћнијим нападачима данашњице, Леом Месијем и Кристијаном Роналдом. Аргентинац је шести погодак у ЛШ постигао на 17. утакмици, а Португалцу је за исти учинак било потгребно 32. Сад све занима какве ће бројке красити Халанда убудуће.
СПЕЦ. ВНХАЛАНД је ове 2020. постигао пет голова за 59 минута, а Манчестер јунајтед четири за 360!

- Жеља ми је да једног дана будем најбољи фудбалер света. Дакле, свакако бих волео да будем бољи играч од мог тате и да једног дана освојим Премијер лигу са Лидсом - била је једна од порука Халанда када је направио "бум".

Крајем године прешао је у Дортмунд. Трансфер је износио 45 милиона евра, од чега је Салцбургу припало 20 милиона. Остатак је отишао на рачуна менаџера Мина Рајоле (15), а џепове је напунио и Халандов отац Алф Инге (десет милиона евра)...

БЕЗ ГОЛА ЗА НОРВЕШКУ
САМО две утакмице одиграо је Халанд за репрезентацију Норвешке и још није постигао гол. То, међутим, није разлог да не буде једна од претњи Србији, коју ће дочекати у Ослу, на утакмици баража за Европско првенство.

И његов отац Алф Инге Халанд био је фудбалер, али дефанзивни везни. Дрес Норвешке носио је 34 пута, и није постигао погодак, а десет година је играо у Енглеској, од 1993. до 2003. (Нотингем, Лидс и Манчестер сити).