Партизан демонстрирао силу на опроштају од Европе

M.Блажић/Новости онлине

12. 12. 2019. у 20:00

Фудбалери Партизана победом су завршили такмичење у Лиги Европа, пошто су вечерас у Београду победили Астану са 4:1

ОДЛИЧАН, конкретан и пре свега ефикасан фудбал је Партизан играо ове јесени у Европи, завршио такмичење са осам бодова, али је пролеће изостало. Опроштајних 90 минута групне фазе Лиге Европе је донело све оно што су црно-бели презентирали са изузетком гостовања у Манчестеру, па је навијачима клуба из Хумске остало да још више жале за пропустима у оба меча са Алкмаром и за пропуштеним скалпом “ђавола” у београдском мечу. Астана није имала никакве шансе поред “гладних” изабраника Саве Милошевића - 4:1 (3:0).

И поред чињенице да је такмичарски значај децембарског европског окршаја ишчезао у финишу новембарске трагедије у Хагу фудбалери Партизана су утакмици са Астаном пришли као да им она значи апсолутно све. Први корак ка ојачању клупске касе за 570.000 евра и побољшању клупског коефицијента за наредну сезону начинио је Сејдуба Сума већ на истеку 4.минута. Његов први покушај Ерић је некако зауставио, али код другог није имао никакве шансе - 1:0.

Чињеница да су се фудбалери Астане одавно распустили и да одрађују европске обавезе само протокола ради осетила се у више наврата, посебно код другог гола црно-белих у 22.минуту када је Логвиненко частио Тошића лоптом директно у ноге, а овај несебично омогућио Садику да допише своје име на листу стрелаца.

Свака неизвесност, ако је уопште и било, отклоњена је већ у 26.минуту када је са ивице шеснаестерца погодио и Асано, последњи стартер “из увоза” који до тог момента није пронашао пут до Ерићеве мреже. У том тренутку је утакмица “убијена”, па се само постављало питање могу ли гости до почасног гола, односно хоће ли црно-бели наставити утакмицу са ногом “на гасу”.

Деловао је Партизан повремено у наставку као да жели и може више, а ни момци у плавим дресовима више нису изгледали као да су залутали у групну фазу Лиге Европе. “Команде” са трибина “нападај,нападај” на адекватан начин је испоштовао само Умар Садик када је у 76.минуту обишао Ерића и затресао мрежу. Симпатични гости су за труд и жељу у наставку награђени голом Ротаријуа три минута касније за коначних 4:1.

ПАРТИЗАН - АСТАНА 4:1 (3:0)

СТРЕЛЦИ: Сума у 4, Садик у 22, 76, Асано у 26. минуту за Партизан, Ротарију у 79. минуту за Астану. Стадион Партизана. Гледалаца: 12.000. Судија: Филип Глова (Словачка) 7.

ПАРТИЗАН: Стојковић 7 (од 70. Кљајић -) - Лутовац 7, Остојић 7, С. Павловић 7, Урошевић 7 - Здјелар 7,5 , Шћекић 7 - Тошић 7, Сума 8 (од 64. Л. Павловић -), Асано 8 - Садик 8,5 (од 83. Стевановић -).

АСТАНА: Ерић 6 - Рукавина 6, Постников 5,5, Логвиненко 5, Шомко 5,5 - Бејсебеков 6, Маевски 5,5, Сигурјонсон 5,5 (од 86. Јанга -), Ротарију 6,5 - Муртазајев 5 (од 46. Перчук ), Кижниченко 5,5.

Играч утакмице: Умар Садик (Партизан)

САСТАВИ

Екипе ће наступити у следећим саставима:

Партизан: Стојковић – Лутовац, Остојић, С. Павловић, Урошевић – Здјелар, Шћекић – Тошић, Сума, Асано – Садик.

Клупа: Кљајић, Вујачић, Л. Павловић, Ивановић, Брежанчић, Стевановић, Смиљанић.

Астана: Ерић – Рукавина, Постњиков, Логвиненко, Шомко – Ротарију, Мајевски, Сигурјонсон, Бејсебеков – Кижниченко, Муртазајев.

ПОЧЕО ЈЕ МЕЧ У ХУМСКОЈ

Почео је меч у Хумској, који је имао занимљиву предигру овог четвртка – прво су црно-бели морали да скраћују стативу једног од голова због неслагања са стандардима УЕФА, а потом је Сејдуба Сума обрадовао навијаче продужењем уговора.

СУМА ОТВАРА КАЗАХСТАНЦЕ - 1:0

ГОООООЛ Партизан води са 1:0 од 4. минута. Стрелац је Сејдубе Суме. Садик је проиграо Гвинејца, који прво погађа у Ерића, а онда из другог покушаја матирао је голмана Ерића.

ЕРИЋ СПАСАВА АСТАНУ

Два минута после гола имао је Пратизан још једну велику шансу. Садик је могао да удвостручи предност, али Ерић брани.

ДОМИНАЦИЈА ПАРТИЗАНА

Партизан игра одлично против Астане. Казахстанци играју испод сваког нивоа, а српски тим плеше у Хумској.

САДИК ДУПЛИРАО ПРЕДНОСТ

ГОООООЛ Садик удвостручио предност - 2:0. Логвињенко губи лопту, Тошић је повукао контранапад и асистирао Садику, који је био неумољив за дуплирање предност.

РАПСОДИЈА ПАРТИЗАНА - АСАНО ПОГАЂА ЗА 3:0

ГООООООЛ Рапсодија Партизана. Црно-бели бриљирају у Хумској.  Ево га и Асано за 3:0, Ерић није имао шансе.

СТОЈКОВИЋ СКИДА ЗИЦЕР

Астана је могла до гола. Ротаријо се нашао сам испред голмана Стојковића, али чувар мреже Партизана излази као победник.

ОПЕТ СТОЈКОВИЋ ПОБЕДНИК У ДУЕЛУ СА КАЗАХСТАНЦИМА

Ротарију опет у дуелу са Стојковићем и опет голман Партизана брани.

ПОЛУВРЕМЕ

Одлично прво полувреме Партизана и велика предност 3:0 у дуелу са Астаном.

АСТАНА БОЉА У НАСТАВКУ

Астана боље почиње друго полувреме, али нема промене резултата што је најважније за црно-беле.

ПОВРЕДИО СЕ СТОЈКОВИЋ

Голман Партизана Стојковић повредио је мишић па је храмљући морао да напусти терен. Испред гола црно-белих је сада Филип Кљајић, док капитенску траку преузима Зоран Тошић

СУМА ИЗЛАЗИ ИЗ ИГРЕ

Прва измена у Партизану, уместо Суме у игри је Лазар Павловић. Овације за Суму.

САДИК ОПЕТ ПОГАЂА - 4:0

ГООООООЛ  Асано је одрадио велики део посла и асистирао за Садика, који обилази Ерића и шаље лопту у празну мрежу за 4:0.

КОНАЧНО РОТАРИЈУ СЕ УПИСУЈЕ У СТРЕЛЦЕ - 4:1

ГООООЛ Трудио се Ротарију и успео да упише у стрелце, али после доста среће пошто је лопта закачила Павловића и преварила Кљајића - 4:1

ПАРТИЗАН ОДРАЂУЈЕ ПОСАО

Ближи се крај меча. Партизан рутински приводи меч крају, добра шанса за Павловића после прекида који изводи Тошић, али Ерић одлично брани.

КРАЈ

Партизан је победио Астану - 4:1 и завршио европску одисеју. Црно-бели су могли и више, али несрећан реми у Холандији их је коштало пласмана у осмину финала Лиге Европе.