ОД ИЗВЕШТАЧА „НОВОСТИ“: АТИНА

ПРОМАШЕН пенал, уз један неопрезан и несхватљив потез Жандера - однео је европско пролеће. То што је Томане погодио пречку са беле тачке у финишу првог полувремена могло је да се не осети, да леви бек црвено-белих у 86. минуту после скока и шокантног играња руком није поклонио најстрожу казну ривалу. За разлику од Звездиног Португалца, нападач домаћих Ел Араби је био прецизан са пенала и тим голом одвео свој тим из Лиге шампиона у Лигу Европе: Олимпијакос - Црвена звезда 1:0 (0:0).

Та трагична рука Бразилца Жандера избрисала је као гумицом за трен Звездине европске снове и све што је до тада урађено, Борјанове феноменалне одбране, Маринове одличне акције, Гобељићеву пожртвованост... Та глупост није могла де се исправи до краја утакмице и болеће још дуго. Уместо на трећем месту, елитно такмичење завршено је на последњем групе Б.

На трибинама се орило братско навијање, на терену се водила жестока, беспоштедна битка по киши. Црвена звезда је на овом мечу опет била она права, по Милојевићевим европским нотама, која уме храбро да се брани, али и узврати. Имала је опет на голу "хоботницу" Милана Борјана, а у пољу диригента Марка Марина. Одбрана је била пожртвована, везни ред са Петровићем и Иванићем добар, у нападу знала да запрети.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Дегенек: Немамо "убилачки инстинкт", постоји договор око пенала; Борјан: Дешавају се овакве ствари

Нису Београђани дозволили домаћину да их стисне од старта, у првих десетак минута добро су стајали и парирали. Како је време одмицало, Олимпијакос се наметао као екипа која диктира темпо, иницијативу, али је Звездина одбрана углавном умела да се носи са тим налетима преко опасних крила домаћина, највише Поденсеа. Масурас се у 6. минуту добро искрао, али шутирао преко гола са петнаестак метара. Другу добру прилику Грка осујетио је храбрим и тачним уклизавањем Марко Гобељић, који је скинуо лопту са ноге Ел Арабију када су домаћи навијачи већ поскочили на ноге у нади да ће је сместити иза леђа Милана Борјана. Голман црвено-белих био је одличан читав меч, а у првом делу је са две интервенције у 32. минуту подигао самопоуздање код саиграча. Срећом, два минута касније је Ел Араби са шест метара неомтен шутирао главом преко гола.

Све занимљиво и драматично после тога, до краја првог дела, дешавало се у шеснаестерцу домаћина. Две феноменалне акције уместо за радост, претвориле су се у велики жал Звездиних навијача. У 41. минуту севнула је суперконтра, Марко Марин "лажњаком" вара Гиљермеа, који га је покупио и скривио пенал. Лопту на белу тачку први пут ове сезоне ставља Томане (до сада су најстроже казне изводили Павков и Бен) и снажним ударцем погађа пречку. Ударац је подсетио на онај Мијатовићев против Холанђана на СП у Француској 1998. Велика прилика није искоришћена, а за два минута створена је још једна, стопостотна, али је Марин није искористио.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Милојевић: Били смо близу циља, Марин је проценио да није способан у том моменту да изведе једанаестерац

Кренуо је домаћин из свих оружја у другом полувремену. У 59. Цимикас је главом погодио стативу, а четири минута касније сјајни Борјан је прочитао Поденса на пет метара и ногама брани његов зицер. Заслужио је Милан да опет буде Звездин херој и мало је фалило да то буде и на "Караискакису". Када се чинило да је наш тим одбио све нападе и да ће успети у намери да се кући врати непоражен, дезоријентисани Жандер је без икаквог смисла у 86. минуту раширио руке код центаршута и једним трагичним поступком просуо све.

СТРЕЛАЦ Ел Араби у 86. (из једанаестерца). Стадион: "Караискакис". Гледалаца: 32.115. Судија: Д. Орсато (Италија) 7.
ОЛИМПИЈАКОС: Са 7 - Елаблделауи 7, Мерија 7, Семедо 7, Цимикас 7 - Гиљерме 7, Камара 7 (од 61. Гереро 7), Бухалакис 7 - Масурас 7 (од 71. Ровера -), Ел Араби 8 (од 90. Бензија -), Поденсе 8.
Ц. ЗВЕЗДА: Борјан 8 - Гобељић 8, Милуновић 7, Дегенек 7, Родић 7 (од 81. Жандер 5) - Петровић 7, Иванић 7 - Вукановић 7 (од 65. Боаћи -), Гарсија 7,5, Марин 8 - Томане 6 (од 58. Ла Пара 6).
ИГРАЧ УТАКМИЦЕ: Ел Араби (Олимпијакос)

19:46 - САСТАВИ ТИМОВА

Познати су и састави тимова. Владан Милојевић је направио мало изненађење па су тако у тиму Вукановић и Томане, нема Кањаса и Боаћија.

ОЛИМПИЈАКОС: Са - Елабделуи, Меријах, Семедо, Цимикас - Гиљерме, Камара, Бучалакис - Поденс, Ел Араби, Масурас
ЗВЕЗДА: Борјан - Родић, Дегенек, Милуновић, Гобељић - Иванић, Петровић - Вукановић, Марин, Гарсија - Томане

20:08 - БОРЈАН ПРВИ НА ЗАГРЕВАЊУ

Први је на загревање изашао голман Милан Борјан. Добио је овације и аплаузе са трибина.

20:14 - НАВИЈАЧИ НА ТРИБИНАМА

Навијачи су се већ сместили на трибине, још увек стадион није пун, али се постепено попуњава и биће крцат пошто су све карте за утакмицу распродате.

20:30 - СПИКЕР ПРОГОВОРИО СРПСКИ

Спикер на стадиону је на српском пожелео гостима из Србије топлу добродошлицу уочи почетка утакмице.

20:50 - ОДЛИЧНА АТМОСФЕРА

Сјајна атмосфера на стадиону. Навијачи оба клуба не престају да певају. Одјекује цео "Караискакис"

21:01 - УТАКМИЦА ЈЕ ПОЧЕЛА

Утакмица у Атини је почела. Фантастична кореографија пред старт меча.

21:04 - ПРВА ШАНСА ЗА ВУКАНОВИЋА

Имала је Звезда прву шансу на мечу у петом минуту. Вукановић је на крају лоше шутирао и послао лопту преко гола. Имао је Масурас прилику на другој страни, поред гола.

21:07 - МЕРИЈА СЕ ОПРОБАО

Са око 35 метара се Мерија опробао. Лак посао за Борјана.

21:11 - ОЛИМПИЈАКОС ИМА ПОСЕД

Посед лопте је на страни Олимпијакоса на старту утакмице. Борјан је спречио опасност пошто је ухватио лопту после центаршута са леве стране.

21:17 - ПОКУШАЈ ГИЉЕРМЕА

Гиљерме је покушао са ивице казненог простора. Борјан је био на месту.

21:20 - МАРИНОВ ШУТ ИЗБЛОКИРАН

Пробао је Марин из слободног ударца, његов шут је изблокиран. Уследио је корнер, голман Са је био на месту.

21:23 - ВЕЛИКА ШАНСА ЗА ОЛИМПИЈАКОС

Имао је Олимпијакос велику шансу у 23. минуту. Морала је одбрана Звезде добро да се помучи да интервенише. Доста среће за српски тим.

21:27 - КОНТРА ЗВЕЗДЕ, ЛОША ЗАВРШНИЦА

Кренула је Звезда у контру, Вукановић је повукао лопту, имао је Марина и Гарсију по страни, додао је до Марка, а онда се веома лоше кретао, па га је капитен погодио. Уједно се Алекса налазио у офсајду.

21:29 - ЖУТИ ЗА КАМАРУ

Жути картон за Мохамеда Камару у 29. минуту. Оштро је стартовао на Марина. Судија Орсато није имао дилему.

21:32 - БОРЈАН СПАСИЛАЦ

Имао је Олимпијакос одличну шансу. Прво је Поденс покушао, Гиљерме је пратио његов промашај и шутирао,  али је Борјан оба пута одлично интервенисао и спречио погодак.

21:34 - НАЈБОЉА ШАНСА ЗА ДОМАЋИНА

Имао је Олимпијакос најбољу шансу у досадашњем току меча. Одличан центаршут, лопта је дошла до Ел Арабија који је са пет-шест метара шутирао преко гола главом.

21:38 - ОЛИМПИЈАКОС ТРЕНУТНО БОЉИ

У последњих пар минтуе  је Олимпијакос бољи ривал. Нападају, али без озбиљне шансе.

21:42 - ПРЕЧКА ТОМАНЕА

ПРЕЧКА ТОМАНЕА - Брза контра Звезде, лопта је дошла до Марина који је потом направио сјајну финту ,а један од дефанзиваца домаћина га је фаулирао у казненом простору. Одговорност је преузео Томане. Португалац је шутирао снажно и по средини гола, погодио је пречку.

21:44 - МАРИНОВА ГРЕШКА

Одмах после пенала је Звезда могла да поведе. Марин је одлично ушао у казнени простор, двоумио се да ли да шутира или центрира, одлучио се за ово друго и погрешио.

21:46 - ПОДЕНСУ ЖУТИ, МАРИН СЕ ЖАЛИ НА ПОВРЕДУ

Поденс је фаулирао Марина и добио жути картон. Марин је остао да лежи на трави, жалио се на повреду. Ипак, капитен Звезде је устао, видно храмљући, али је наставио меч. Остаје да се види да ли може да игра у другом полувремену.

21:48 - ПОЛУВРЕМЕ

Полувреме у Атини. Нема голова на паузи.

22:02 - ПОЧЕЛО ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

Друго полувреме у Атини је почело. Добра вест је да нема измена и да Марин може да настави меч.

22:06 - ОЛИМПИЈАКОС АГРЕСИВНИЈИ НА СТАРТУ ДРУГОГ ДЕЛА

Олимпијакос је знатно агресивније започео друго полувреме. Гиљерме је искористио спорост Гобељића и шутирао одлично, али поред гола. Поденс је потом покушао, такође поред гола.

22:11 - ЗВЕЗДА ПОКУШАВА ДА СЕ ОСЛОБОДИ ПРИТИСКА

Покушава Звезда да се ослободи притиска противника. Олимпијакос је све бољи и напада све више. После једне шансе је Масурас тражио пенал, Орсато је само одмахнуо руком.

22:14 - МАРИН ПРАВО У ГОЛМАНА

Нашао се Марин у сјајној шанси. Шутирао је право у голмана.

22:16 - ВАН ЛА ПАРА НА ТЕРЕНУ

Прву промену Милојевић прави у 58. минуту. Ван ла Пара је заменио Томанеа.

22:17 - СТАТИВА СПАСИЛА ЗВЕЗДУ

Могао је Олимпијакос да поведе у 60. минуту. Одличан центаршут, Ел Араби је био највиши у скоку, статива је спасила Звезду..

22:21 - БОРЈАН ИЗВУКАО ЗВЕЗДУ

Феноменална шанса за Поденса, изашао је сам пред голмана, али је Борјан на време истрчао и спасио гол.

22:23 - УШАО БОАЋИ

Боаћи је ушао у игру. Заменио је Вукановића.

22:25 - ГРЕШКА ВАН ЛА ПАРЕ

Марин је прво убацио одличну лопту у простор, Са је спречио опасност, да би недуго затим  Ван Ла Пара био превише себичан, шутирао је са око 20 метара што није било тешко за чувара мреже домаћина.

22:28 - ПОДЕНС ПРОМАШУЈЕ

Још једна сјајна шанса за домаћи тим. Дегенек је оборио Меријаха, Орсато је пустио предност, а Борјан је морао да излети, оставио доста простора, Поденс се наместио и шутирао поред гола. Доста среће за српски тим.

22:32 - ЈАК ТЕМПО МЕЧА

Доста брз  темпо утакмице. Борјан се пожалио на повреду, брзо је устао. Боаћи се изборио за корнер после шута, добар центаршут Марина, без опасности. Са је желео одмах да покрене напад домаћина, послао је дуг пас ка нападачима, Борјан је био на месту.

22:34 - СУДАР ГАРСИЈЕ И ПОДЕНСА

Борили су се Гарсија и Поденс за једну лопту, играч Звезде је први дошао, али су били у пуном трку, нису успели да се зауставе и дошло је до судара главама. После кратке паузе су и један и други показали да могу да наставе меч.

22:39 - РОДИЋ НЕ МОЖЕ ДА НАСТАВИ, УЛАЗИ ЖАНДЕР

Родић је остао да лежи на трави и жалио се на грчеве. Устао је, наставио и после неколико десетина секунди показао да ипак неће моћи да игра. Милојевић је направио и последњу промену. Ушао је Жандер уместо Родића.

22:44 - ЗВЕЗДА СУРОВО КАЖЊЕНА, ЕЛ АРАБИ СА ПЕНАЛА ДО ГОЛА

ГОООЛ - Невероватна глупост Жандера. Подигао је руку превисоко, Орсато је показао на "белу тачку". Ел Араби је узео лопту, залетео се толико да је изашао ван казненог простора. Борјан је отишао у једну, лопта у другу страну.

22:48 - ИГРАЋЕ СЕ ЈОШ ПЕТ МИНУТА

Играће се још пет минута у Атини. Толико времена Звезда има да дође до бода.

22:52 - КРАЈ МЕЧА

Имао је Олимпијакос у надокнади прилике и да дуплира предност, није их искористио, али је и то било довољно за пролаз у Лигу Европе.

22:56 - СЛАВЉЕ НА ТЕРЕНУ

Велико славље Олимпијакоса и на терену и на трибинама због победе која им је донела европско пролеће.