Црвено-бело пријатељство за сва времена: Шестић отворио пут Звездашима у Пиреј, Марин и Бен прославили Олимпијакос на Маракани
11. 12. 2019. у 16:19

Милош Шестић фото: М.Вукадиновић
Чак 13 фудбалера у својим каријерама наступали и за београдске и за атинске црвено-беле. Из Београда у Атину отишло девет играча, а четворица у обрнутом смеру
ДВА братска клуба, Црвена звезда и Олимпијакос, други пут ћесе вечерас састатиу званичном мечу! Необично је то што су најтрофејнији клубови Србије и Грчке до сада поделили само један мегдан у неком европском такмичењу и то онај на "Маракани" у 2. колу ЛШ када је било 3:1 за Звезду.
А, посебан куриозитет је и то што је чак 13 играча облачило оба црвено-бела дреса, односно играло и за клуб са "Маракане" као и за Пирејце. То су: Милош Шестић, Илија Ивић, Предраг Ђорђевић, Божидар Бандовић, Рефик Шабанаџовић, Дарко Ковачевић, Мирнес Шишић, Марко Пантелић, Лука Миливојевић, Александар Катаи, Јагош Вуковић, Ел Фарду Бен и Марко Марин.
Први из тринаесторке био је велики дриблер Милош Шестић, познат по многобројним "слаломима" кроз противничке одбране. Каријеру је почео у Црвеној звезди, за коју је као првотимац играо 11 сезона (од 1974. до 1984). Забележио је 216 наступа и постигао 44 гола. Управо је из Звезде прешао у Олимпијакос 1985. и за црвено-беле из Пиреја за две сезоне одиграо 50 утакмица и постигао 11 погодака.
После Шелета, истим путем кренуо је и Илија Ивић, нападач који је од 1991. до 1994. за Звезду одиграо 77 мечева и постигао преко 40 голова. Директно је прешао у Олимпијакос и оставио дубок траг у грчком клубу. Носио је дрес тима из Атине пуних пет година и за то време одиграо 178 мечева и постигао 88 голова.
Ивићева достигнућа надоградио је Предраг Ђорђевић. У Црвену звезду је стигао са 19 година као талентовано лево крило и уписао преко 30 наступа. У Олимпијакос прелази 1996. и у њему проналази срећну звезду. Био је најбољи стрелац од свих страних фудбалера који су играли на стадиону "Караискакису". Стигао је до цифре од 467 мечева и постигао је 152 поготка, уз 87 асистенција, што је рекорд за поштовање.
Следећи на листи играча које је судбина селила са Топчидера у Пиреј је Божидар Бандовић. Каријеру је почео у Америци, одакле 1992. стиже у Звезду. У нашем најтрофејнијем клубу одиграо је више од 30 утакмица, да би 1997. прешао у Олимпијакос у којем је већи траг оставио као тренер и члан стручног штаба.
Члан чувене златне генерације Црвене звезде која је покорила Европу и свет, Рефик Шабанаџовић играо је у Олимпијакосу од 1996. и са њим освојио две титуле шампиона Грчке.
Чувени голгетер Дарко Ковачевић стигао је на "Маракану" 1994. У Звезди је за две сезоне забележио 47 наступа и постигао 37 голова. После тога имао је богато играчко искуство наступајући у клубовима као што су Јувентус и Лацио, а последњи клуб у каријери био му је Олимпијакос. Освојио је пет трофеја са грчким клубом за који је у 60 утакмица постигао 31 погодак.
Марко Пантелић је у Олимпијакосу наследио Дарка Ковачевића, а и њему је то био последњи клуб у каријери. Прве фудбалске кораке је направио у Црвеној звезди у којој је одиграо око 40 утакмица на којима је постигао близу 30 погодака. Са београдским клубом освојио је дуплу круну 2004. када је био и најбољеи стрелац српског шампионата. Од 2010. заиграо је за Олимпијакос у којем је наступао до 2013. - освојио је три титуле грчке Суперлиге и два купа.
Словеначки фудбалер Мирнес Шишић је први играч који је из Олимпијакоса дошао у Звезду, у време када је спортски директор клуба из Љутице Богдана био Илија Ивић. Задржао се на "Маракани" само једну сезону (12 наступа), док је пре тога, за грчке црвено-беле одиграо 20 мечева.
На овој листи одличних фудбалера, нашао се и Лука Миливојевић. У Црвеној звезди провео је једну феноменалну сезону, уз 47 наступа, седам голова и шест асистенција. После Звезде наступао је за Андерлехт, одакле 2014. прелази у Олимпијакос, где је одиграо 94 уткамице, на којима је постигао 15 голова. Изабран је за члана најбољег тима првенства Србије и Грчке. Такође, освојио је две титуле шампиона Грчке, као и један куп.
И Александру Катаију, као и Шишићу, Звезда није била први клуб, већ Олимпијакос. Од 2011. до 2014. био је члан клуба из Пиреја, одакле долази у Црвену звезду. На 68 утакмица, постигао је 31 гол и 15 пута био асистент, а са Звездом је освојио и титулу шампиона државе.
Звездино дете Јагош Вуковић прошао је комплетну омладинску школу црвено-белих, али је за први тим одиграо само један меч. У Олимпијакос је стигао 2017. и наступио преко 30 пута. Одличним играма за грчког великана заслужио је и позив репрезентације Србије.
Два велика појачања из Олимпијакоса, Марко Марин и Ел Фарду Бен, оплеминила су игру Црвене звезде у последње две године. Марин је стигао последњег дан летњег прелазног рока 2018. Београђани дуго нису имали у својим редовима таквог префињеног зналца. Постао је вођа екпе, задужио је и капитенску траку црвено-белог тима. У Олимпијакосу је од 2016. до 2018. сакупио 59 мечева.
Ел Фарду Бен долази у Црвену звезду из Олимпијакоса у јануару 2018. За две сезоне, постао један од кључних шрафова тима Владана Милојевића. Са Звездом је освојио и две титуле националног шампионата и један је од најзаслужнијих што београдски црвено-бели другу годину заредом играју у Лиги шампиона.
У ОЛИМПИЈАКОС
1. Милош Шестић
2. Илија Ивић
3. Предраг Ђорђевић
4. Божидар Бандовић
5. Рефик Шабанаџовић
6. Дарко Ковачевић
7. Марко Пантелић
8. Лука Миливојевић
9. Јагош Вуковић
У ЗВЕЗДУ
1. Мирнес Шишић
2. Александар Катаи
3. Ел Фарду Бен
4. Марко Марин
Rade Bg
11.12.2019. 16:35
Hvala bogu da se neko setio Milosa Sestica. Taj covek je dao mnogo toga FK Crvenoj Zvezdi. A pojavlju se jedan Milko Durovski i Dejan Savicevic koji tuguju jer nisu Zvezdine zvezde. Sele je za njih bio igracina na koga se Zvezda oslanjala!
Jedan je Milos Sestic! Zasluzeno stadion nosi ime po njemu.
Коментари (1)