САМО пола минута делило је Србију од историјског и првог тријумфа против Украјине после шест пораза из исто толико мечева. У финишу квалификација за Првенство Европе следеће године “орлови” су имали три бода у џепу, али их је дубоко у надокнади времена охладио резервиста гостију Артем Беседин голом за коначних 2:2 (1:1).

Непосредно пред овај шокантни погодак који је потврдио да нам се баш не да са Украјинцима, постало је јасно да ћемо морати у мартовски бараж за ЕП, јер су Португалци у финишу утајице у Луксембургу обезбедили тријумф и успели да се пласирају на велико такмичење.

За разлику од јунске “петарде” којом је запечаћњна селекторска судбина Младена Крстајића и беживотне игре у Љвову, синоћ је у Београду Србија била са више боје у лицу и више смисла у својој игри. Рано вођство после оправдано досуђеног пенала у 9. минуту које је донео Душан Тадић некако је наговестило да има наде да се Украјини коначно стане на главу или реп. Ипак, изједначење Јаремчука у 32. минуту је открило све могуће пукотине наше одбране. Ни Коларов, ни Миленовић нису успели да се изборе са скоро безазленим лоптама, па је несигурност сурово кажњена.

У другом полувремену, скоро у позоришној атмосфери Украјина је донекле показала због чега ће ове квалификације завршити са шест победа и само два ремија... Ипак, у право време, већ у 56. минуту је Александар Митровић наставио свој пут ка врху вечне листе стрелаца наше репрезентације. Он се сјајно снашао после центаршута Душана Тадића и вешто сместио лопту у мрежу за свој 34. гол у дресу националног тима.

Од тог тренутка се чинило да је питање победника решено и да ће Србија испунити обећање које су играчи данима слали навијачима. До судијске андокнаде времена практично се ништа опасно није видело пред оба гола, а онда је у 93. минуту, пола минута пре краја утакице, резервиста Украјине Артем Беседин искористио потпуну конфузију и панику у нашој одбрани и са 15 метара послао лопту у доњи десни угао “прекратког” Предрага Рајковића који је изненада на голу заменио првог голмана Марка Дмитровића.

-Не бих данаса био строг према нашим репрезентативцима. Ово је тренутно најбоље што Србија има. Наравно, и после овог меча ћемо наставити да трагамо за што бољим решењима, пре свега у одбрани и везном реду – признао је селектор Србије Љубиша Тумбаковић како се осећа, али и шта ће убудуће да ради са саставом свог тима.

Србија је на два различита начина доживела највеће шокове у овим квалификацијама од једне исте репрезентације. Пет лаких комада од јуна сигурно боле навијаче и играче, али гол у 93. минуту, иако небитан за коначан пласман на табели, толико је тешко пао Тумбаковићевом тиму, да је неколико играча попадало од муке на траву стадиона. Та слика с краја јучерашње утакмице најбоље је описала колико су неке пропуштене прилике из неких претходних мечева у новембр ове године с каматом дошле на наплату. Срећом по “орлове”, постоји и поправни испит у марту. Питање је само колико име ривала (Норвешка) може данас некоме да набаци осмех оптимизма на лице.

СРБИЈА – УКРАЈИНА 2:2 (1:1)

СТРЕЛЦИ: Тадић у 9. (из једанаестерца) и Митровић у 56. минуту за Србију, а Јаремчук у 32. и Беседин у 93. минуту за Украјину. Стадион “Рајко Митић”. Гледалаца: 3.000. Судија: Боби Маден (Шкотска) 7.

СРБИЈА: Рајковић 6 – Ни. Максимовић 6, Миленковић 6, Коларов 6,5, Родић 6 – Гудељ 6,5, Не. Максимовић 6 (од 76. Миливојевић -)– Тадић 7, Љајић 6,5 (69. Гаћиновић -), Радоњић 6,5 (82 Милинковић-Савић -) – Митровић 7.

УКРАЈИНА: Пјатов 6 – Караваев 6, Матвијенко 6,5, Кривцов 6, Миколенко 6– Сидорчук 6,5– Циганков 6,5 (76. Беседин 7), Коваленко 6,5 (76. Шепелиев -), Малиновскиј 6,5 (88. Шаков -), Јармоленко 7 – Јаремчук 7.

Играч утакмице: Душан Тадић (Србија)

ДОСТОЈАНСТВЕН ДОЧЕК

ЗА разлику од јуна ове године, када је Србија у Љвову дочекана пристачким навијањем и звиждуцима током интонирања химне, јуче је у Београду 3.000 навијача на стадиону “Рајко Митић” показало дозу достојанства. Осим спорадичног навијања са јужне трибине где је група од 100 најватренијих навијача Србије скандирало “Косово-Србија” и “Србија-Русија”, слабо шта се чуло у скоро камерној атмосфери. Остаје само нејасно како је летос у Љвову пратило 30.000, а овај вечерассамо 3.000 навијача.

МАРТОВСКИ БАРАЖ

ОНО што је било готово извесно, потврђено је синоћ: Србија ће у марту 2020. године играти бараж против Норвешке у Ослу. То је прво полуфинале баража, док друго играју Шкоти код куће са Бугарском. Победници ова два полуфинала састаче се у финалном мечу чији ће домаћин бити одлучен жребом. Првебство Европе игра се од 12. јуна до 12. јула у 12 европских градова (Рим, Билбао, Минхен, Глазгов, Лондон, Амстердам, Даблин, Санкт Петерсбург, Баку, Будимпешта, Букурешт и Копенхаген).