Свађе Срба у Црној Гори све опасније
06. 09. 2013. у 06:55
Свађе Срба у Црној Гори све више нарушавају јединство и прете још већим невољама. Све почело разбијањем блока за заједничку државу након референдума 2006.
ПОДГОРИЦА - Срби су победили Србе! Тако је, бар када је Црна Гора у питању, где се после „ћерања“ српског језика као службеног из Устава, затим свештеника и монаха Митрополије црногорско-приморске, сада и Срби између себе „ћерају“! Гашење Српског националног савета у Новој српској демократији поздрављају, истичући да су успели да затворе једну, и то најважнију, од „институција“ за стварање „пожељне“ слике о Србима у Црној Гори.
- Нема више политичког аргумента Ђукановићу у међународним комуникацијама да је „српски проблем“ решен јер су исти прихватили статус националне мањине и основали мањински савет - каже Славен Радуновић, функционер Нове, додајући да неће више бити ни новца за финансирање учешћа на изборима странака задужених за расипање српских гласова.
Међутим, др Момчило Вуксановић, председник СНС, не мисли тако.
- Црногорска власт нагодила се са представницима контролисане српске опозиције, око заустављања афере „Снимак“ у замену за гашење Српског националног савета - каже он.
Славиша Губеринић, функционер Народне странке, каже за „Новости“ да је српска агонија у Црној Гори почела разбијањем блока за заједничку државу, одмах након референдума 2006. године, и још траје!
- У том прљавом „рату“ српски народ је највећи губитник. Срби у својој заслепљености гласају за оне политичке субјекте који не само да не деле наша политичка уверења, него што је још горе, и за оне који су експоненти брисања нашег идентитета - каже Губеринић. - И док сукоб траје, остали смо без језика иако је он већински у Црној Гори, деца нам у школама уче како су Срби агресори, иако су Срби створили Црну Гору. Једина светла тачка је Митрополија на челу са митрополитом Амфилохијем, а они су такође под великим ударом. Зато је неопходно покренути дијалог међу Србима како би сачували не само свој идентитет, већ и карактер Црне Горе. Овај степен дискриминације над Србима је неиздржив и неприхватљив.
ГДЕ СЕ ИЗГУБИШЕ?
ПРЕМА последњем попису из 2011. године, Срба у Црној Гори је 178.110 (28,77 одсто), Црногораца 278.865 (44,98). Српским језиком говори 265.895 (42,88 одсто) грађана, а црногорским 229.251 (36,97). Свега осам година раније Срба је било више, 198.414 (31,99 одсто), Црногораца 267.669 (43,16), док је српским језиком говорило 393.740 грађана (63,49 одсто), а црногорским 136.208 (21,96). Са резултатима последњег пописа српске странке и организације у Црној Гори нису се помириле. Одговор на питање где се изгубило 20.000 Срба за кратко време, као и више од 120.000 оних који су говорили српским језиком, нису добили!
Srki
06.09.2013. 07:56
Ovo ce da se promeni u korist Seba vrlo brzo, kad u CG ponestane novca i hrane i kad ode ova vladajuca garnitura. Sigurno vise nece trebati dugo.
@Srki - "Srki", nazalost ova "vladajuca garnitura" je programirana da o(p)stane dok nas ne podijele kao cipele: na desnu i lijevu ?! Od njih nas jedino moze spasiti BOG i .... ?!
sta je tu je. Samo ne znam da li je Njegos bio Srbin ili Crnogorac. Wikipedia Petar II Petrović-Njegoš (Serbian Cyrillic: Петар II Петровић Његош, pronounced [pêtar drûɡiː pětroʋit͡ɕ ɲêɡoʃ]; 13 November 1813 – 31 October 1851) was the Prince-Bishop of Montenegro, the Serbian Orthodox Metropolitan of Cetinje and a philosopher and poet,...
cepanje crne gore je sve izvesnije,i samo je pitanje vremena.na koji nacin ce to biti uradjeno,e to je vec druga prica...
Pa dobro kada vec iznesoste podatke sa popisa sto ne prikazaste i podatak da je 1991 godine na popisu bilo 82% crnogoraca?
Коментари (17)