„ФАЈНЕНШЕЛ ТАЈМС“ УПОЗОРАВА: „Велика Албанија“ велика опасност на Балкану
20. 05. 2019. у 18:02

Depositphotos
Ново питање које се покреће на Балкану након потписивања Преспанског споразума јесте да ли ће се Албанци ујединити око идеје креирања „велике Албаније“, наводи се у анализи „Фајненшел тајмса''
„Да ли ће етнички Албанци бити задовољни да остану подељени у три државе — Албанија, Северна Македонија и самопроглашено Косово, или ће део или сви они покушати да се уједине у ’велику Албанију‘“, анализира „Фајненшел тајмс“.
ФТ наводи да Споразум из Преспе представља највеће дипломатско достигнуће на Западном Балкану након Дејтонског споразума којим је окончан рат у Босни и Херцеговини.
А када је реч о идеји о „велике Албаније“, ФТ сматра да то доноси ризик за ново насиље у региону и зато поручује да албански политичари у све три заједнице треба да буду уздржани, док политичари у ЕУ и на Балкану морају да убеде Албанце да су њихова права у фокусу.
ПОРЧИТАЈТЕ ЈОШ - Бриселу не смета "велика Албанија"
„Преспански споразум покреће наду за напредак у решавању других регионалних изазова, посебно спора између Београда и Приштине, као и уставног ћорсокака у Босни и Херцеговини“, истиче се у анализи ФТ.
Преспански споразум, према „Фајненшел тајмсу“, биће оцењен и на основу тога да ли ће одстранити сумње о дугорочној стабилности Северне Македоније, а да би се то догодило, како се наводи у тексту, потребна су три корака.
„Најпре ЕУ мора да отвори своја врата за Северну Македонију и Албанију, јер ће улаз Албаније у ЕУ зауздати националисте у Албанији и на КиМ у покушајима да искористе етничке Албанце у Северној Македонији за своје циљеве“, истиче се у анализи.
Друго, а имајући у виду да ће се у Грчкој вратити на власт нова демократија која је критична према Споразуму из Преспе, било би добро, наводи се у анализи, да лидер ове странке Киријакос Мицотакис прихвати овај Споразум и помогне Северној Македонији на путу ка ЕУ и НАТО-у, што је, оцењује се, сигурно у грчком националном интересу.
„Такође, време је да се десничари у Северној Македонији опросте с македонским шовинизмом, јер је њихов агресивни национализам нанео велику штету репутацији ове младе државе током владавине Николе Груевског“, напомиње се у анализи „Фајненшл тајмса“, те се додаје да ова држава сада мора да негује инклузивни грађански патриотизам.
Закључак је: осим Преспанског споразума, статус Албанаца у Северној Македонији умногоме ће детерминисати и одрживост ове државе на Балкану.
Rale
20.05.2019. 18:08
A sta da rade u Crnoj Gori I Srbiji. Da cute kao sto se preporucuje Grcima I Makedoncima. Autor teksta ne razume zasto je Balkan bure baruta...Kakav crni dogovor iz Prespe ,to ce da vazi do prve krivine ...
Kako se srpskom narodu stalno truje mozak pogresnim pricama.Zar ne vidite da se uvek postavlja pitanje da li ce albanci biti zadovoljni ako ostanu podeljeni u tri drzave?Mi moramo shvatiti da do konacnog rata(citaj obracuna) mora doci izmedju srpskog i albanskog naroda i u tom ratu srbi moraju:1.povratiti sve teritorije od jadranskog mora do istocne stare Srbije i na zapad do Banjaluke i Knina;2.brojcano redukovati albance tako da nikada vise ne mogu predstavljati pretnju bilo kome
Прочитах и разумех текст: Велика Албанија је велика шанса за Балкан. Треба само да је прихвате Грци (што је лако), Северњаци (што је неизвесно). Србе и Црногорце не треба ни питати - то је закључак Financial Time's. Ово је промоција нове балканске државе.
@Наслов и текст - Da private Grci sto je lako''--hahahahahahahha deo istocne Albanije je trebalo da pripadne Grckoj ---SEVERNI EPIR koji je dodeljen Albaniji(nepravedno)
@Наслов и текст - @naslov Nije nova. Velika Albanija je postojala kao deo Fasisticke Italije 1939-1943
Коментари (120)