Сива зона раздвајања
21. 02. 2006. у 18:47
ДПС припрема предлог да Црна Гора постане самостална и ако не добије већину какву предлаже ЕУ. Опозиција: "Ђукановић свестан да губи референдум". Ђукановић поручио ЕУ: Нађите бољу формулу. Бошњаци на северу Црне
Уместо прихватања или одбијања, црногорски премијер Мило Ђукановић изашао је у јавност са новом варијантом.
- Није реално очекивати да ће суверенистички блок пристати да Црна Гора остане без државе ако одлуку о независности на референдуму подржи 54,9 одсто изашлих бирача - казао је Ђукановић. - Веровати да већина од 54,9 одсто може пристати на позицију мањине која ће дисциплиновано учествовати у обездржављивању своје државе је илузија.
На овакав став надовезала се и за сада незванична стратегије ДПС, у медијима названа "сива зона", по којој ће од међународне заједнице бити затражено да подржи самосталност Црне Горе и ако подршка на референдуму буде проценат или два испод 55 одсто. У пракси, то значи, да ће свака већина у корист суверенистичког блока бити проглашена одлучујућом, па препоруке ЕУ неће бити битне! По том сценарију, земље пријатељи Црне Горе могле би признати њену независност и ако је за самосталност био само један глас више.
Дипломата Мирослав Лајчак рекао је јуче у разговору за "Новости" да очекује позитиван одговор политичких лидера у Црној Гори.
- Не бих се бавио спекулацијама шта ће бити ако буде проценат мање или више - изјавио је Лајчак. - Имам сталну комуникацију са политичким лидерима у Црној Гори, и не желим да коментаришем написе у медијима нити њихове појединачне изјаве. ЕУ је гарант за легитимност и жели повећање, а не смањење стабилности у региону. На столу је предлог који сматрамо најбољим решењем и њиме се бавимо.
У опозицији још нису одлучили хоће ли прихватити предлог од 55 одсто. "Гимнастика" владајућих партија и лицитирање процентима за Предрага Поповића, председника Народне странке, је нови доказ да је Мило Ђукановић "спреман за још једну политичку превару".
- Насиље, на које је Ђукановић очигледно спреман, Европа неће дозволити - уверен је Поповић.
Ранко Кадић, председник ДСС, мисли да су нове политичке калкулације доказ да власт у Црној Гори нема потребну већину за изгласавање самосталности.
- Слањем претећих порука власт покушава да подигне морал свом бирачком телу - каже Кадић. - Предлогом ЕУ ни опозиција није задовољна, и даље је наш став да би за одвајање требало да гласа 50 одсто плус један укупно уписаних бирача. Европа је, међутим, рекла своје, и можемо да прихватимо или не. Онај ко не прихвати сносиће послдице.
В. РАДОЈЕВИЋ
Ч. ПРЕЛЕВИЋ
ОПЕТ ОДЛАГАНјЕ
СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе заказана за 25. фебруар биће вероватно одложена, јер се парламентарне странке нису изјасниле о предлогу Мирослава Лајчака.
Народна странка се већ изјаснила да прихвати европски предлог, ДСС ће предлог прихватити у петак, а СНП тек у суботу. Владајућа коалиција ће одлуку саопштити вероватно у петак.
МИЛО ЂУКАНОВИЋ:
НАЂИТЕ БОЛјУ ФОРМУЛУ
ОСТАНЕ ли ЕУ доследна да већина за независност буде 55 одсто изашлих, суверенистички блок у Црној Гори неће пристати да усвоји политичку декларацију којом се обавезује да ради ан јачању државне заједнице, што је један од докумената који је донео амбасадор Мирослав Лајчак.
Истичући ово на Кран Монтана форуму у Милочеру, где је главна тема будући државно-правни статус Црне Горе, премијер Мило Ђукановић је казао да је неспорно да у Црној Гори постоји суверенистичка већина.
- Веровати да већина од 54,9 одсто може пристати на позицију мањине, која ће након тога дисциплиновано учествовати у обездржављивању своје државе, мислим да је - илузија. то нико реалан не може очекивати од већине - рекао је Ђукановић.
Уз напомену да и у ДПС и у коалицији и даље пажљиво анализирају предлог Брисела, Ђукановић је нагласио да су приговори јасни - он угрожава темељни принцип да глас сваког грађанина има исту вредност и да одлука припада већини, а не мањини.
- Верујем да ће аутори предлога тим примедбама посветити потребну пажњу. Најбоље ће бити ако схвате да то није добра формула и ако се врате некој која не доводи у питање темељна демократска начела - рекао је Ђукановић.
С. Г.
ОДВОЈЕНИ ПОВЕЗАНИ
Црна Гора сада има шансу да обнови своју независност да после тога са једнако тако независном Србијом афирмише односе трајне стабилности, пријатељства и равноправности, изјавио је јуче председник Црне Горе Филип Вујановић.
"Европска унија је јасно исказала став да ће признати независну Црну Гору ако то буде демократско опредељење њених грађана. У немогућности договора власти и опозиције о цензусу референдумске одлуке, ЕУ је предложила нов, необичан и никад примењен модел који гласаче чини неравноправним с ризиком неуважавања односа већине и мањине", истакао је Вујановић у завршном обраћању на "Кран Монтана форуму".
НИ СИЛОМ СА МИЛОМ
ВЛАДАЈУЋА ДПС и њен лидер Мило Ђукановић успели су да заваде и Србе и Црногорце, да разједине цркву, да посвађају најрођеније. Да ли ће сада, питају се шапатом Бошњаци на северу Црне Горе, успети да разједине и мулиманску националну заједницу.
Као црни облак ово тешко питање надвило се над општине у којима живе Бошњаци: Рожаје, Беране, Бијело Поље и Пљевља.
Политичке вође Бошњака у Новом Пазару и верске у Сарајеву, одлучиле су да препоруче својим сународницима да на референдуму не гласају за самосталност Црне Горе. У тој одлуци руководили су се националним интересом. Он је: Санджак у границама које је поставио Берлински конгрес. Санджак као територијална целина, која тако постављена једног дана има добре основе за могућу аутономију.
Поред овог стратешког националног питања, и неиспуњена обећања власти навела су Бошњаке да окрену леђа Милу Ђукановићу, за кога су до сада гласали.
Бошњаци, како објашњава Амер Халиловић, потпредседник Бошњачког националног већа у СЦГ и један од водећих људи муслиманске заједнице, више немају стрпљења.
- Мило Ђукановић нас је вишеструко изиграо. Обећавао је да ће Бошњаци добити своје место у Уставу и закону, да ће имати сва права. Догодило се да ми у Црној Гори имамо много мање права него Бошњаци у Србији. Дали смо им једном своје гласове, сада нас ништа више не везује за њих. Доста је.
- Власт је тако успела да разбије бошњачко бирачко тело - каже Халиловић. - Због тога смо све бошњачке странке пре неки дан груписали у једну Бошњачку странку, која треба да замени СДА. Желимо да заокружимо национални идентитет. Да имамо све елементе неопходне за аутономију: територијалну целину, језик, име, културу, традицију. Да Бошњаци имају посебну изборну јединицу, на пример, од Бијелог Поља до Рожаја, или Рожаје и Плав. Исто као што имају Албанци.
Не седи скрштених руку ни владајућа ДПС. Преко својих посланика Бошњака, који су махом из интересних побуда ушли у ДПС, кренули су у кампању разбијања бошњачког националног корпуса. У медијима се протурају "поверљиви извори који сазнају да ће муслимани гласати за самосталност". По Беранама, Рожајама, Бијелом Пољу, Плаву испипава се пулс Бошњака, организују се јавни и тајни састанци, Бошњацима се обећавају брда и долине, чак и закон о мањинама...
- Може се догодити да гласови Бошњака буду пресудни - каже Амер Халиловић, - То ћемо видети, како ми овде кажемо, кад изађемо на ледину.
М. СЕКУЛОВИЋ
Д.ДИМИТРОВСКА
СНАГА 15 ОДСТО
На последњим парламентарним изборима 20. октобра 2002. године, ДПС је освојила 167.166 гласова, СНП, СНС и НС - 133.900. Бошњачка демократска странка добила је подршку 2.446, а Бошњачка коалиција - 2.173. Пошто су Бошњаци гласали за ДПС, процењује се да од гласова Ђукановићеве партије треба одузети 15 одсто.
ЗОРАН ЖИЖИЋ:
СРБИЈА ДА СЕ УМЕША
МИСЛИМ да Ђукановић тврди пазар причом да је незадовољан квалификованом већином коју је одредила ЕУ. Верујем да је његов став о "конструктивној грешци" за једнократну употребу и да ће он прихватити услове за референдум - каже за "Новости" Зоран Жижић, председник Покрета за очување државне заједнице.
Опозициони блок делује задовољније, иако није сигурно да ће овакви услови њима ићи наруку?
- Опозиција је већ изгубила две важне рунде - да право гласа имају сви црногорски држављани и да више од 50 одсто од уписаних бирача мора да гласа за независност, да би она прошла. Право питање за њих је - зашто нису извршили једну општу консултацију пре него што су ушли у преговоре о условима. А Покрет је инсистирао да се иде са једногласним захтевима.
Имате ли утисак да је међународна заједница оваквим условима дала "зелено светло" за црногорско осамостаљење?
- Не мислим тако. Чак, не мислим ни да Лајчаков предлог о 55 одсто не треба узимати као коначан све док не прође одлуку Савета министара ЕУ 27. фебруара.
Може ли се, у међувремену, урадити нешто на промени услова?
- Биће важна сагласност Србије. Приче да Србија не треба да се меша у унутрашње ствари Црне Горе не стоје, јер се одлучује и о њеној судбини. Напротив, мислим да Србија треба да буде ангажованија него до сада.
Хоће ли се Покрет ангажовати, бар у кампањи пред референдум?
- Наставићемо на инсистирању да двотрећинска већина овери резултате референдума. Па, да видимо како ће неки гласати.
Мислите да опозиција игра на две карте, да је и прича о бојкоту трик?
- То је питање за њих. Али, Покрет ће се ангажовати наредних дана, има времена до 15. маја. Ништа још није готово.
Srki
22.02.2006. 17:19
Srbija moze da se mesa u pitanje osamostaljenja Crne Gore samo tako sto ce i sama raspisati referendum sa istim pitanjem. Dodatno, Srbija treba PRVA da prizna nezavisnost Crne Gore.
Коментари (1)