Неопходна већина за успешан исход референдума о независности Црне Горе биће између 41 и 50 одсто уписаних бирача - поручио је амбасадор Мирослав Лајчак, специјални изасланик високог представника ЕУ Хавијера Солане, током сусрета са новинарима у Бриселу.
Он је објаснио:
- Знамо да је више од 40 посто грађана Црне Горе за независност и нешто више од 30 против, што значи да не би имало смисла организовати референдум јер би резултат био познат у оба случаја ако би прихватили предлог позиције, или опозиције.
Коментаришући предлог председника Црне Горе да потребна већина износи 41 одсто плус један бирач од уписаних, Лајчак је истакао да тај предлог није лош, јер би могао да укључи појам квалификоване већине на којем ЕУ инсистира.
- За нас је то решење прихватљиво, ако се са њим сложе и позиција и опозиција. Како је највећа регистрована излазност на изборима у Црној Гори била 82 одсто, проценат 41 одсто плус једна је за нас прихватљива, ако је прихватљива за оба блока - рекао је Лајчак.
Бивши словачки амбасадор у Београду је напоменуо да је у игри и даље и опција од 55 одсто изашлих бирача.
Лајчак је још једном подвукао да ЕУ не жели да намеће решење, иако то од ње у Подгорици очекују обе стране.
- Најгоре би било за ЕУ да се нађе између две ватре и да буде нападнута од обе стране за објављивање свог виђења шта мора да буде урађено. То нећемо урадити. Оно што ми можемо да урадимо јесте да кажемо шта би за нас било легитимно. Одлука мора да буде црногорска.
Говорећи о преостале две тачке политичког сегмента преговора о референдуму: одређивању датума и референдумског питања, Лајчак је рекао:
- Референдумско питање требало би да буде јасно и недвосмислено. било је прича да се поставе два питања, али ми сматрамо да треба да буде само једно. Решење за питање које се већ налазило на претходном референдуму: "Да ли сте за то да Црна Гора буде независна држава са пуним међународно-правним субјективитетом?", је задовољавајуће.
Проблем одређивања датума референдума је знатно озбиљнији. Власт хоће да референдум буде организован у априлу, а опозиција би да га одложи. Ствари додатно компликују локални избори у Црној Гори заказани за крај априла. То ће бити питање које ћемо расправљати и у Бриселу и у Подгорици, после чега ћемо рећи шта би за нас било најбоље решење.
БЕЗ НЕРВОЗЕ
РЕФЕРЕНДУМСКИ процес је унутрашња ствар Црне Горе, али резултат референдума није, јер он директно утиче на однос Србије и Црне Горе. Не разумем зашто Београд реагује нервозно на предлог да започне разговоре са Подгорицом пре одржавања референдума.
Одговорни политичари морали би да размишљају о дану после референдума, без обзира на његов резултат и да имају план шта да раде у оба случаја. Требало би, већ сада, размишљати о квалитету односа између две републике - рекао је Лајчак
СРЂАН ЂУРИЋ, ШЕФ ВЛАДИНЕ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА МЕДИЈЕ
ДА СЛУША ВЕНЕЦИЈАНЦЕ
БЕОГРАД - С обзиром на важност референдума у Црној Гори и последице које из њега проистичу, Влада Србије верује да ће се изасланик ЕУ Мирослав Лајчак држати препорука Венецијанске комисије, које кажу да је неопходна већина од 50 одсто уписаних бирача за успех референдума - изјавио је у уторак за "Новости" Срђан Ђурић, шеф канцеларије за медије Владе Србије.
- Мандат господина Лајчака дефинисан је ставовима Венецијанске комисије и сматрамо да се мора доследно спровести њихово мишљење - рекао нам је Ђурић.
П. В.
РЕФЕРЕНДУМСКА ВЕЋИНА У - БИРАЧКИМ КУТИЈАМА
ДВОСТРУКА ШАНСА
ПОДГОРИЦА - Било да Европа препоручи референдумску већину од уписаних или од изашлих бирача - циљ изасланика Мирослава Лајчака је постигнут. И власт и опозиција мораће да изведу на биралишта што више својих присталица и тако повећају своју шансу за победу!
Ова је суштина лицитирања последњих дана у Црној Гори - хоће ли већина коју ће, као предлог ЕУ, у среду у Подгорицу донети Лајчак, бити 55 одсто од изашлих бирача, или (око) 45 одсто уписаних. Оба табора, међутим, незадовољна су оваквим решењем.
Владајућа коалициона Социјалдемократска партија поновила је у уторак да неће прихватити евентуалну понуду ЕУ од 55 одсто изашлих бирача, а координатор Покрета за независност Раде Бојовић рекао је да "таква понуда заслужује да буде гласно одбијена".
Према мишљењу потпредседника црногорске Скупштине Драгана Кујовића "црногорска власт би направила историјску грешку уколико би то прихватила".
Из Народне странке саопштено је да је за ову партију неприхватљиво било које решење осим половине плус један од уписаних бирача. Председник Управног одбора Покрета за државну заједницу СЦГ Зоран Жижић, рекао је да се одлука о државноправном статусу Црне Горе може донети једино већином од 50 одсто плус један уписан бирач и потврдом двотрећинском већином у црногорском парламенту.
В. Р.
Коментари: 3
Пошаљите коментар