Јасмина Глишовић: Инвестирали смо у Србији милијарду €, за здравство дато 200 милиона евра
23. 05. 2020. у 16:00

Јасмина Глишовић
Руководилац у Развојној банци Савета Европе, за Србију и Северну Македонију, о улагањима у нашу земљу
У овој банци ради и Српкиња Јасмина Глишовић, руководилац за Србију и Северну Македонију при ЦЕБ, која у разговору за "Новости" каже и да кредитни услови зависе од врсте пројекта и ситуације на тржишту.
- Повољне каматне стопе су резултат веома доброг кредитног рејтинга Банке као и чињенице да ЦЕБ има социјални мандат и фокус на социјалне пројекте. Банка такође одобрава и бесповратна средства за припрему пројеката и техничку подршку - каже наша саговорница.
о Колико сте до сада помогли Србији?
- Република Србија и ЦЕБ сарађују већ више од 15 година у различитим областима као што су образовање, култура, здравство, заштита животне средине, унапређење енергетске ефикасности, модернизација казнено-поправних установа и социјално становање. Истакла бих недавно одобрену инвестицију у вредности од 200 милиона евра за изградњу и модернизацију канализационе мреже широм Србије, постројења за прераду отпадних вода и водоснабдевање. Са најновијим кредитом за ванредне буџетске издатке изазване мерама за сузбијање вируса, текуће инвестиције ЦЕБ у Србији ће достићи готово милијарду евра. Хтела бих да поменем и Регионални стамбени програм који ће обезбедити трајно стамбено решење за више од 20.000 избеглица из Хрватске и Босне и Херцеговине, а којим управља ЦЕБ. Програм реализује Србија уз још три земље у региону, а финансира се из донаторских средстава од којих је највећи допринос дала ЕУ. Осим тога, ЦЕБ је одобрио и близу четири милиона евра бесповратне помоћи Србији из Фонда за мигранте и избеглице за финансирање транзитних и пријемних центара.
о Године 2018. сте одобрили кредит за здравствену инфраструктуру и унапређење институција јавног здравства у земљи. Колико сте тиме тиме допринели борби против короне у Србији?
- ЦЕБ већ подржава здравствени сектор у Србији кроз неколико пројеката. Банка је недавно одобрила инвестицију вредну 54 милиона евра за изградњу нове дечје болнице Тиршова, као и зајам од 200 милиона евра за финансирање здравствене инфраструктуре широм земље који је одобрен крајем 2018, а ратификован крајем маја прошле године. Набавка опреме и реконструкција неколико општих болница широм Србије је у току. Једна од важних инвестиција у оквиру тог великог пројекта који се реализује преко Канцеларије за управљање јавним улагањима, а која је започета непосредно пре избијања пандемије, јесте и реконструкција Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије. Здравство је један од приоритетних сектора за ЦЕБ и ковид криза је само нагласила потребу за дугорочним улагањима у овај сектор у свим земљама Европе и света.
о Који сектор ће вам бити приоритет за инвестирање у Србији после короне?
- Поред припреме нових инвестиција, приоритет у наредном периоду ће бити успешна реализација већ одобрених пројеката. И током најтежих дана пандемије није било прекида активности, тако да после короне ми заправо настављамо да радимо као и до сада. За ЦЕБ је реализација сваког пројекта у Србији подједнако важна јер су изградња и модернизација социјалне инфраструктуре, подршка малим и средњим предузећима као и унапређење заштите животне средине основе одрживог развоја.
о Да ли ћете помагати и у очувању радних места после ове здравствене кризе?
- Подршка креирању нових радних места, као и одржавању постојећих, спроводи се преко директног финансирања банкарског сектора и ЦЕБ ће и убудуће наставити да подржава мала и средња предузећа у Србији. У овој години се планира сарадња са три комерцијалне банке, укључујући потписивање уговора за два већ одобрена пројекта, у укупној вредности од 80 милиона евра.

МНОГО ПОСЛА
- МОРАМ да признам да због великог обима посла нисам ни имала времена да излазим, тако да су ми ова два месеца прошла јако брзо - осврће се Глишовићева на рад у кризном периоду који је изазвао вирус корона. - ЦЕБ је само у априлу и мају ове године одобрио око три милијарде евра за финансирање здравства, привреде и других потреба везаних искључиво за последице ковид кризе.
КОНАЧНО РАДИМ ЗА СВОЈЕ
Јасмина Глишовић је, иначе, пре доласка у ЦЕБ готово деценију радила у једном глобалном програму у склопу Светске банке, покривајући више од 20 земаља у Азији и Африци.
- ЦЕБ ми је пружио могућност да након много година радим у региону и земљи из које потичем, што је за мене велико задовољство и додатна мотивација - закључује наша саговорница.
Оља
23.05.2020. 16:52
Кредит, кредит, кредит...па бесповратна средства за мигранте!!!
...vise transparentnosti i konkretnih odgovora...ovako je sve "magla" gde se i sta se investira i kod pojim uslovima?!
Bravo Gliso!
ili cete vi istrebiti bankstere ili ce banksteri istrebiti vas, vi birate, jos uvek ovceee
... ona je samo dobar sluzbenik ...nista vise ....
Коментари (5)