Плате судија иду до 146.000 динара, лекарима раст од 10, просветарима девет, сестрама 15 одсто: Детаљна рачуница повећања зарада у јавном сектору (ТАБЕЛА)
13. 12. 2019. у 09:02

Судије у Скупштини Србије Фото А. Станковић
Минимална цена рада од 1. јануара бити већа за 3.000 динара, а просечна плата већ у децембру биће око 500 евра
ЗАПОСЛЕНИ у јавном сектору примили су увећане, новембарске зараде, а међу њима су и судије. Најнижу судијску плату, према обрачуну већих зарада у јавном сектору, имаће судија прекршајног суда - 91.343 уместо 83.801 динар. Судија основног суда имаће 109.612 уместо 100.561 динар, вишег и привредног суда 127.881 уместо 117.322 динара и апелационог суда 146.149 уместо досадашњих 134.082 динара.
Плате у јавном сектору, како је објаснио министар финансија Синиша Мали, веће су од осам до 15 одсто. Највише, 15 одсто, добиле су медицинске сестре, 10 одсто доктори, истраживачи у научно-истраживачкој делатности и запослени у установама културе, девет одсто запослени у предшколским и школским установама и на факултетима, као и у установама социјалне заштите, док су запослени у државној управи добили осам одсто већа примања.
Судије су добиле повећање од девет одсто. Рената Павешковић, заменик председника Друштва судија Србије, каже да је ово делом повећање, а делом враћање зарада на старо. Она, за "Новости", објашњава да се не може рећи да су судијске плате велике када се узме у обзир обим и сложеност посла, одговорност и значај судијске функције за грађане.
Прочитајте још - Повећање плата на снази, у понедељак помоћ пензионерима
- Судије су преоптерећене. Наравно, највише у Београду, јер се ту налази две трећине предмета, али и у појединим судовима у унутрашњости. На пример, у Основном суду у Великој Плани парничне судије имају по 600, уместо 250 предмета по особи, а кривичари 400, уместо 150. Пристојан материјални положај судија је у функцији њихове независности - каже Павешковић.
Министар Мали је најавио да ће у години пред нама, у сектору здравства, медицински техничари просечно зарађивати за 37,9 одсто више у односу на период пре фискалне консолидације, односно 53,2 одсто више него 2015. године.

- У сектору основног и средњег образовања имаће просечну плату већу за 44,1 одсто већу него 2015. Захваљујући добрим резултатима створили смо фискални простор који користимо тако што, између осталог, повећавамо плате у јавном сектору и тако подижемо животни стандард грађана - истакао је Мали.
ПРОСЕК 500 ЕВРА
МИНИСТАР је додао и да ће минимална цена рада од 1. јануара бити већа за 3.000 динара, а просечна плата већ у децембру биће око 500 евра:
- То је обећање које смо дали и које је можда некима звучало недостижно, али које ћемо успети да испунимо. Незапосленост нам је пала на 9,5 одсто, посебно незапосленост младих. У последњих пет година имамо 400.000 новозапослених, по чему се налазимо у самом врху Европе.
Ikica
13.12.2019. 09:46
Da li to važi i za one što ne rade i ne dolaze na posao. Kada će to neko da kontroliše?
Sudije i lekari treba da imaju dobre plate! Radnici i njihove porodice žive od plata koje su u proseku 3 puta manje od gore navedenih. Zato će svi mlađi radnici otići iz zemlje.
Socijalni radnici , ali BAŠ NIŠTA NE REDE, a toliku platu imaju. Pitao bih tog koji je ovo smislio da li bi on radio jednu smenu sa medicinskim osobljem za ovaj bedni dohodak . Sve nešto mislim da taj koji ovo smišlja ima nekog bliskog ko je socijalni radnik pa zato im drži toliku platu.
Odlicno, samo kad ce da se dogodi vise puta najavljena reforma javnog sektora. Kad bi se on uredio, plate bi mogle da budu i vece
bogami ako je ovo istina mogu samo reci svaka cast!
Коментари (36)