За нове терапије мало 300 евра
10. 07. 2019. у 22:02

Фото Танјуг
Због недовољног издвајања за здравство заостајемо у увођењу иновативних лекова
СРБИЈА је у последње две године направила значајан помак у увођењу скупих, иновативних терапија, али је од 311 иновативних лекова, односно потпуно нових фармацеутских формула, који су од 2012. до 2018. године регистровани у ЕУ, пацијентима код нас доступно свега 25, док је просек у земљама региона - 89.
Са Италијом, која има 150, или Словенијом са 117 иновативних лекова, наравно, не можемо да се меримо, јер Италија располаже са 1.849 евра за здравство по становнику годишње, а Словенија са 1.204, док Србија располаже са свега 299. Скромнији здравствени буџет у региону има једино Бугарска - 285 евра, али је о трошку осигурања некако успела да обезбеди 96 иновативних лекова.
Две различите студије које су спровели Удружење произвођача иновативних лекова (Inovia) и Америчка привредна комора у Србији (AmCham), показале су да је укупно улагање наше државе у здравство веома слично као у Бугарској или Румунији, али и да је издвајање за иновативне лекове убедљиво најмање у региону.
Са свега око 70 евра годишње по становнику за све лекове на тзв. позитивној листи, у медикаменте, показале су студије, инвестирамо 44 одсто мање новца него Бугарска, 61 одсто мање него Црна Гора и 86 одсто мање него Румунија. Хрватска, рецимо, за лекове издваја више него два и по пута већу суму по становнику него ми - 183 евра.
- Удео иновативних лекова у Србији је више него дупло нижи у поређењу са Бугарском, која има релативно сличну буџетску потрошњу за здравство и сличан ниво БДП - каже Јелена Павловић, председница AmChamа. - Наша студија је показала значај инвестирања у иновације на дугорочне буџетске уштеде и продужење животног века. Неопходан је систем анализе ефикасности улагања у здравство, али и дијалог о одрживим моделима финансирања иновативних терапија.
ПРОЧИТАЈТЕ И: КЦ Србије и пре рока у новом сјају
Произвођачи генетичких лекова, оних којима је истекла патентна заштита, па су и јефтини, не оспоравајући потребу за иновативним терапијама, ипак сматрају да Србија има добар модел снабдевања лековима и онолико медикамената на листи колико може да финансира.
Иновативни лекови иначе су јако скупи, али је и корист велика. За лечење 1.000 пацијената иновативним лековима за хепатитис Ц и искорењивање ове болести до 2030. године потребно је 10 милиона евра. На примеру лечења ове болести уштеда износи око 6.310 евра по пацијенту, али се и постиже готово потпуна елиминација болести, док је са конвенционалним терапијама излечење двапут ниже.
- Иновативни лекови имају немерљив значај за здравствени систем једне земље - каже др Бојан Тркуља, директор Удружења Inovia. - Осим општег побољшања здравља, важан је и повољан ефекат на одрживост здравственог система кроз смањење трошкова.
kalin
10.07.2019. 23:39
E pa birajte ,hocete auto puteve ili lekove,oba ne moze
Коментари (1)