Трговина најтраженији посао
20. 02. 2013. у 20:58

У време рекордне незапослености послодавцима свакодневно стижу стотине молби. У просеку се 150 кандидата пријави за радно место, али понекад и по 1.500
НА један оглас за посао у Србији се пријави у просеку 150 кандидата, али на поједине позиције конкурише и по 1.500! Својим биографијама, показују последњи подаци до којих је дошао ”Инфостуд”, послодавце су највише ”бомбардовали” разни менаджери, пословни секретари, телефонски оператери, књиговође, магационери и курири.
- Током 2012. је објављено око 11 одсто више огласа него 2011. године, а посао је овим путем пронашло око 20.000 људи - објашњава Елена Ердељановић из ”Инфосуда”. - Занимања у оквиру трговине и продаје су се издвојила као убедљиво најтраженија, са скоро 35 одсто удела у укупном броју објављених огласа. А у топ пет најтраженијих занимања нашли су се и послови у области администрације и рачуноводства, економије, транспорта, угоститељства, маркетинга и пи-ара.
Она објашњава да су потребе тржишта рада и интересовања кандидата и даље у расколу јер су послодавци најчешће расписивали огласе за комерцијалисте, продавце, административне раднике, возаче и програмере, док су кандидати показивали највеће интересовање за менаджерске позиције у продаји и извозу, пословној администрацији... С друге стране, послодавци су најмање трагали за библиотекарима, инжењерима графичке технологије, сниматељима, проценитељима ризика, стјуардима, дефектолозима и санитарним техничарима, па су кандидати заинтересовани за ове позиције имали врло мало прилика да нађу посао у струци.
80 ОДСТО ВИШЕ Област информационих технологија је током последње две године забележила пораст од чак 80 одсто више огласа. Ипак, број пријава у овој категорији још није довољно висок како би задовољио све потребе послодаваца, те ове позиције и даље спадају у области где кандидати најлакше долазе до посла.
Високо образовање било је обавезан или макар пожељан услов за добијање посла у чак 55 одсто огласа, док је знање енглеског језика тражено у чак 72 одсто.
И у Националној служби за запошљавање кажу да се по завршетку сваког конкурса послодавци нађу ”у мору” радних биографија јер је хроничан дефицит послова проузроковао да ”сви аплицирају за све”.
- Питање је, међутим, колико тих људи заиста одговара ономе што се тражи јер је чињеница да већина кандидата конкурише за радна места иако знају да немају потребне квалификације - каже Невена Летић из НСЗ и објашњава да је посао њихове службе да ”филтрирају бројне пријаве”:
- Послодавци се обрате НСЗ и траже одређене профиле, а ми изаберемо у просеку по три-четири кандидата који сасвим одговарају траженом послу и који су заинтересовани да раде. Тај се рецепт показао далеко успешнијим.
Она рачуна да су послодавци у последњих годину дана од НСЗ тражили 55.583 кандидата за разна занимања.
- До сада смо успели да запослимо 32.998 - додаје Летићева и поручује да ту није крај јер су још неки конкурси отворени. - Највећи број незапослених је ангажован у Београду (7.387), али је и даље атрактиван Крагујевац. Пораст запошљавања примећен је и у Лесковцу.
A-A
20.02.2013. 21:34
Zasto moraju svi u trgovini raditi?Ima mnogo zanata koji bi imali prodju u Srbiji,od kojih su mnogi nestali jer nece vise niko da se bavi onim cime se trazi vec svi imaju diplome i "fakultetski su obrazovani"pa im je ispod casti nesto drugo raditi.
@A-A - Vecni neradnici nece da zaista rade hoce hleba bez motike. :)
Svim nezaposlenim treba hitno podeliti motike nema da glume prodavacice u butiku ima da se radi. :)
@Zoran1 - Dao bih ti jednu motiku... :)
@Zoran1 - Veruj kada god imam vremna rado odem u moju bastu i caprkam iako sam uvek ziveo u gradovima jedva cekam da se jednoga dana penzionisem i da kupim malo imanje totalno van grada pa da caprkam malo cesce. :)Da zivim u Srbiji sada nema sanse da bi ziveo u bilo kojem gradu obavezno bi kupio kucu na selu i ziveo makar u nekom stepenu slobode. Danas seljak u Srbiji sa samo malo mozga moze ziveti daleko bolje nego prosecan mucenik u gradu.
Коментари (9)